Pytania i odpowiedzi
Kto może wystawić skierowanie do Poradni żywieniowej/ Poradni żywieniowej dla dzieci w ramach zakresu żywienia dojelitowego w warunkach domowych/ żywienia pozajelitowego w warunkach domowych?
Zapisy Zarządzenia nr 88/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie określenie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie (ze zm.)oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz.U. z 2013 r., poz.1413) nie precyzują specjalności lekarza, który może takie skierowanie wystawić, a zatem świadczenie zostanie zrealizowane w ramach ubezpieczenia na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Kto może zostać objęty opieką Poradni domowego leczenia tlenem/ Poradni domowego leczenia tlenem dla dzieci?
Do tlenoterapii w warunkach domowych (DLT) kwalifikują się osoby chorujące na przewlekłe, nienowotworowe choroby płuc w okresie niewydolności oddychania.
Czy można uzyskać zwrot kosztów poniesionych za zakup pompy insulinowej?
Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach świadczenia „Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej” nie finansuje zaopatrzenia w pompę insulinową świadczeniobiorców, którzy są:
- właścicielami pompy insulinowej;
- posiadaczami i korzystają z pompy insulinowej na podstawie innego tytułu prawnego.
Warunek, o którym mowa w pkt 2 nie ma zastosowania do osób, które korzystają z pompy insulinowej wyłącznie w okresie oczekiwania na zaopatrzenie w pompę insulinową nabytą ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach świadczenia „Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej”. A zatem Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwróci kosztów poniesionych przez świadczeniobiorcę, który zakupił pompę insulinową „na własną rękę”.
Co przysługuje świadczeniobiorcy w ramach świadczenia żywienia dojelitowego w warunkach domowych/ żywienia pozajelitowego w warunkach domowych?
Żywienie dojelitowe/pozajelitowe w warunkach domowych obejmuje:
- przygotowanie pacjenta lub opiekunów do leczenia w warunkach domowych;
- zapewnienie ciągłego kontaktu telefonicznego z pacjentem lub opiekunami;
- program badań kontrolnych zgodnie z terminarzem wizyt oraz według potrzeb w:
- poradni prowadzącej leczenie pacjentów żywionych dojelitowo w warunkach domowych lub
- domu pacjenta
– co najmniej raz na kwartał;
- dostarczanie preparatów, sprzętu (w tym nieodpłatne wypożyczanie pomp do żywienia dojelitowego w przypadku wskazań) i niezbędnych środków opatrunkowych do domu pacjenta;
- zapewnienie hospitalizacji w przypadku podejrzenia lub wystąpienia powikłań leczenia oraz innych wskazań wymagających leczenia szpitalnego związanych z leczeniem żywieniowym;
- udrożnienie lub poprawę mocowania zgłębnika lub naprawę zgłębnika lub przetoki – według potrzeb, kontrolę RTG położenia zgłębnika – według potrzeb;
- transport pacjenta do ośrodka w celu badań lub hospitalizacji w przypadku wskazań do transportu medycznego.
Czy mogę wybrać sobie model pompy insulinowej, który będzie mi wszczepiony?
Świadczeniobiorca ma prawo wyboru Świadczeniodawcy, u którego będzie korzystał ze świadczenia leczenia cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej. Świadczeniodawca dokonuje zakupu pompy i to on decyduje jaki jest jej rodzaj, model .