„Depresja często bywa maskowana, bagatelizowana, a osoby nią dotknięte czują się osamotnione i niezrozumiane. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wspólnie przełamywali tabu i budowali świadomość o możliwościach leczenia” – podkreślała podczas premiery spotu Anna Rzemek dyrektor podlaskiego NFZ.
Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie! Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób.
W województwie podlaskim w ostatnich latach na depresję leczy się rocznie ponad 12 tysięcy osób. Wśród wszystkich osób leczących się psychiatrycznie w naszym regionie – pacjenci z depresją stanowią ponad 16%.
„Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje wiele ścieżek leczenia, od konsultacji z lekarzem rodzinnym, przez specjalistyczne poradnie zdrowia psychicznego, po leczenie szpitalne. W naszym województwie funkcjonuje wiele miejsc, gdzie można uzyskać profesjonalną diagnozę i rozpocząć terapię w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Podkreślę ważną informację, że do psychiatry niepotrzebne jest skierowanie. Do Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) również zgłaszamy się bez skierowania. W regionie działa obecnie osiem Centrów Zdrowia Psychicznego” – informowała o możliwościach leczenia depresji Anna Rzemek.
I właśnie z tej formy leczenia korzysta najwięcej osób z naszego regionu – prawie połowa pacjentów z depresją leczy się w Centrach Zdrowia Psychicznego. Hospitalizacji z powodu depresji w województwie podlaskim jest ponad pół tysiąca rocznie.
Depresja nie krzyczy. Czasami po prostu siedzi cicho, uśmiecha się, patrzy w okno i udaje, że wszystko jest w porządku.
Zatrzymaj się.
Rozejrzyj.
Może właśnie obok Ciebie ktoś potrzebuje, by go zobaczyć.
Podlaski NFZ jest partnerem kampanii społecznej zainicjowanej przez PKS Nova, która dotyka palącego problemu depresji. Wspólnie apelujemy do mieszkańców naszego regionu:
„Nie wysiadaj w połowie drogi”!
Obejrzyj spot: bit.ly/4jK5N95
Zobacz również: Wsparcie dla osób z depresją w Podlaskiem
Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji