Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

„Wy pytacie – my odpowiadamy” – praktyczne rady na czas epidemii

„Wy pytacie – my odpowiadamy” – praktyczne rady na czas epidemii

Ta specjalna podstrona została uruchomiona głównie z myślą o pacjentach, aby ułatwić im korzystanie ze świadczeń zdrowotnych – także w dobie pandemii. Na pytania świadczeniodawców czekają pracownicy wydziałów merytorycznych pod znanymi Państwu numerami telefonów. 

Tutaj znajdziesz zbiór aktualnych informacji nt. Realizacji świadczeń zdrowotnych w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta – w warunkach stanu epidemii COVID-19. 

Tutaj można zadać pytanie.
Odpowiedzi będziemy publikować poniżej.
Zanim wyślesz wiadomość, przejrzyj zamieszczone odpowiedzi – może ktoś już o to pytał.


  UWAGA! Szczepieniom przeciwko COVID-19 jest poświęcona specjalna strona internetowa https://www.gov.pl/web/szczepimysie – zachęcamy do jej odwiedzenia oraz do korzystania z porad konsultantów obsługujących bezpłatną całodobową infolinię 989 obsługującą Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Na infolinii można otrzymać najbardziej aktualne i wiarygodne informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. Konsultanci przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, odpowiadają na pytania dotyczące zarówno organizacji szczepień, jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek, między innymi: 

  • kto i kiedy może się zaszczepić?
  • w jaki sposób i gdzie będzie można zapisać się na szczepienie?
  • czy można zaszczepić się po przebyciu Covid-19?
  • jak przygotować się do szczepienia?
  • czy szczepionka jest refundowana?

  Numer infolinii dla osób telefonujących z zagranicy oraz dla abonentów operatorów, którzy nie obsługują numerów specjalnych to (22) 62 62 989.
  Dla zainteresowanych, w dni robocze od godziny 8.00 do 16.00, dostępny jest również wideoczat na stronie gov.pl/szczepimysie. Pytania można również przesłać na adres: szczepionki@nfz.gov.pl.


  Czy jadąc do sanatorium muszę mieć potwierdzenie szczepienia? Gdzie mogę je dostać, jeśli nie mam profilu zaufanego i nie mogę go wydrukować. Mam tylko karteczkę ze szczepień. 

  Jadąc do sanatorium osoba zaszczepiona musi mieć potwierdzenie tego faktu. Jednakże w sytuacji braku dostępu do profilu zaufanego (można potwierdzić go w każdym oddziale NFZ) wystarczy dokument wydany w punkcie szczepień o datach podanych szczepień.

  Jeżeli chodzi o Unijny Certyfikat Covidowy to można o jego wydruk poprosić lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl lub innej aplikacji gabinetowej, która ma dostęp do systemu e-zdrowie P1).

  Poza tym osoba, której zostało przydzielone sanatorium oprócz tego, że została zaszczepiona dwoma dawkami musi zadzwonić do sanatorium i zgłosić fakt przyjazdu. Wszelkie informacje na ten temat każda osoba dostaje listem poleconym wraz z przydziałem leczenia.


  Czy jak jestem zaszczepiona przeciwko COVID-19, mam pierwszeństwo wyjazdu do sanatorium? Moje skierowanie czeka…

  Z tego tytułu nie ma specjalnych preferencji. Ale jeżeli czeka Pani w kolejce i upłynęło 18 miesięcy od ostatniego pobytu w sanatorium, to będąc osobą zaszczepioną (dwiema dawkami) może Pani skorzystać z wyjazdu w każdej dowolnej chwili z tzw. zwrotów. W tej sprawie należy kontaktować się z Działem Lecznictwa Uzdrowiskowego Podlaskiego NFZ pod nr tel. 85 745 95 23 lub 24.


  Jaki obecnie jest czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne dziecka do lat 7?
  W województwie podlaskim aktualnie nie ma kolejki, skierowania realizowane są na bieżąco.


  Ubezpieczyłam córkę, która jest studentką, zgłosiłam w swoim zakładzie pracy. Na moim koncie e-zus widnieje ona jako członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia, a EWUŚ wyświetla ją na czerwono. Co mogę zrobić?
  Po pierwsze proszę dopytać córkę, czy w ostatnim czasie nie podjęła jakiegoś dodatkowego zajęcia – „czerwony” status w EWUŚ pojawia się, gdy osoba zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny uzyskuje własny tytuł do ubezpieczenia. Jeśli tak się nie stało, prosimy o mejla z prośbą o weryfikację statusu ubezpieczenia córki na adres: kancelaria@nfz-bialystok.pl. W mejlu proszę podać dane córki oraz numer telefonu do siebie. 


  Chciałabym się dowiedzieć, w jaki można teraz otrzymać refundację na okulary. Dotychczas, kiedy moja mama miała robione okulary, jeździła do podlaskiego oddziału NFZ, aby otrzymać ulgę. Byłyśmy u optyka i dowiedziałyśmy się, że można wysłać receptę drogą mailową. Proszę mi podpowiedzieć, na jaki adres e-mail mam wysłać skan recepty oraz czy są potrzebne jeszcze jakieś dokumenty? 

  Proszę przesłać skan zlecenia na okulary mejlem, na adres: kancelaria@nfz-bialystok.pl. Ta samą drogą odeślemy odpowiedź.


  Gdzie można zgłosić osobę leżącą, obłożnie chorą, bez świadomości (74 lata), do szczepienia na COVID-19?

  Osoby powyżej 70. roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na transport do stacjonarnego punktu szczepień, są szczepione w domach przez zespoły z populacyjnych punktów szczepień. Od niedawna ich pracę wspierają także specjalnie wyłonione zespoły wyjazdowe – na terenie województwa podlaskiego działa ich pięć. Seniorzy, którzy chcą się zaszczepić, ale ze względu na stan zdrowia nie mogą być dowiezieni do gabinetu szczepień, powinni się w tej sprawie skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym. To lekarz POZ zgłasza taką potrzebę do zespołu wyjazdowego i potwierdza, że pacjent powinien być zaszczepiony w domu. 


  Czy można się starać o skierowanie do sanatorium w pandemii wirusa u lekarza pierwszego kontaktu?

  Działalność sanatoriów jest w tej chwili zawieszona, ale jeśli lekarz z poradni rodzinnej lub lekarz specjalista wystawi skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, można je oczywiście złożyć w oddziale NFZ. Proszę pamiętać, że skierowanie powinno być do nas przekazane w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Pracownicy funduszu na bieżąco przyjmują takie skierowania: rejestrują je, oceniają i wpisują do kolejki osób oczekujących. Skierowanie można przesłać pocztą (15-042 Białystok, ul. Pałacowa 3) lub złożyć w skrzynce podawczej w siedzibie budynku oddziału czy delegaturach.


  Kiedy lekarze rodzinni będą normalnie przyjmować?

  Lekarze rodzinni cały czas pracują i przyjmują pacjentów, których muszą zbadać osobiście. Porady dla pacjentów, którzy nie wymagają osobistego kontaktu, są realizowane przez przez telefon.


  Czy to możliwe, że punkt szczepień w mojej miejscowości otrzymuje tylko 15 dawek szczepionki przeciwko COVID-19 tygodniowo, skoro minister informuje o 30 dawkach na tydzień na każdy punkt szczepień?

  Liczba 30 dawek na tydzień jest minimalną, jaką może zamówić punkt szczepień.


  Gdzie i kiedy senior może zgłosić się na szczepienie przeciwko COVID-19?

  Grupa seniorów będzie w pierwszej kolejności szczepiona w Polsce w ramach szczepień powszechnych. 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób, które ukończyły 80 lat. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły natomiast osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. 
  Mapa punktów szczepień z adresami i numerami telefonów do kontaktu dostępna jest na tej stronie KLIKNIJ TUTAJ . Szczegółowe informacje można także uzyskać pod numerem 989 – to bezpłatny numer całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.


  Witam dlaczego na SOR-ach ankieta zatytułowana jest „Ankieta pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-COV-2”. Co jeżeli pacjent nie zgłasza się z tego powodu a szpital odmawia przyjęcia bez wypełnienia ankiety?

  Ankieta stosowana w szpitalach została opracowana przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z konsultantami krajowymi, a jej wykorzystanie zostało zalecone wszystkim szpitalom niezakaźnym. Pacjenci zgłaszający się do placówek są proszeni o jej wypełnienie, ponieważ w czasie pandemii konieczne jest zachowanie procedur bezpieczeństwa. O procedurach stosowanych w danej placówce decyduje jej dyrektor. 


  Czy można zdalnie potwierdzić receptę na szkła okularów bez konieczności wizyty w NFZ?
  Tak oczywiście. Można to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając mejla na adres: kancelaria@nfz-bialystok.pl. Ta samą drogą podlaski NFZ odeśle odpowiedź.


  W dniu 30.07.2020 r. ze względu na prace techniczne w NFZ nie można było potwierdzić ubezpieczenia pacjentów, którym były udzielane teleporady i w związku formą porady nie mogli też oni złożyć oświadczeń. W przesłanym do Państwa sprawozdaniu otrzymaliśmy te wizyty jako błędne, niepotwierdzone poprzez EWUŚ. W takiej sytuacji jak potwierdzić ubezpieczenie wyrażone ustnie przez pacjenta o ubezpieczeniu i wpisać je do sprawozdania?
  Prosimy o kontakt w tej sprawie z Działem Monitorowania, Analiz i Planowania Świadczeń Podlaskiego OW NFZ tel. (85) 745 95 41.


  Jestem na kwarantannie od tygodnia i mam opuchliznę ósemki. Czy ktoś udzieli mi pomocy w przypadku ostrego bólu?? Test na COVID-19 będę mieć dopiero za dwa dni.
  Proszę kontaktować się z gabinetem stomatologicznym dr Ewy Konopelko-Śliżewskiej (tel. 505 128 840). To specjalny gabinet dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem – mieści się w Białymstoku przy ul. Żurawiej 14, budynek G. 


  Czy istnieją jeszcze izolatoria w województwie podlaskim?
  Tak. Wykaz podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej podlaskiego NFZ: https://www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-podlaskiego-ow-nfz/wykaz-podmiotow-/


  Czy lekarz POZ (rodzinny) może wystawić zlecenie na wymaz Sars-Cov-2? Czy NFZ refunduje taki test?
  Obecnie na testy w kierunku  koronawirusa refundowane przez NFZ mogą kierować szpitale i sanepid. Jeżeli lekarz POZ podejrzewa zachorowanie na COVID-19, ma obowiązek zapewnić transport sanitarny do szpitala zakaźnego lub szpitala z oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, które są uprawnione i zobowiązane do diagnostyki w kierunku COVID-19.


  W jaki sposób może interweniować personel poradni specjalistycznej do której przychodzi pacjent i odmawia założenia maseczki z powodu  przekonania (brak przesłanek medycznych)? 
  Policja i straż miejsca są instytucjami, które kontrolują przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa w zamkniętych przestrzeniach publicznych.


  Czy lekarz prowadzący ciążę pracujący w szpitalu, w którym będę rodzić, może dać skierowanie dla mojego męża na test w kierunku Covid-19?
  Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii Covid-19, a szpital nie może żądać wykonania u tej osoby testu na koronawirusa. Jeżeli jednak odmawia Pani mężowi uczestniczenia w porodzie rodzinnym z powodu niedostarczenia wyniku testu na COVID-19, proszę zgłosić nieprawidłowości do Rzecznika Praw Pacjenta lub oddziału wojewódzkiego NFZ.


  Czy mogę być operowania jeżeli mam kontakt z osobą, która wróci z zagranicy 10 dni przed operacją?
  Proszę porozmawiać o tym w lekarzem ze szpitala i opisać tę sytuację – być może będzie konieczność wykonania testu na COVID-19.


  Witam pracuje w delegacji, lekarz rodzinny dał mi skierowanie na badania gastroskopię, ale aby wykonać to badanie muszę jednego dnia oddać krew i zrobić test na koronawirusa, a za kolejne dni mam gastroskopie. Czy lekarz rodzinny może wydać mi zwolnienie lekarskie na te dni?
  W temacie zwolnień lekarskich prosimy o kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.


  Czy jest zapis w ustawie o konieczności objęcia leczeniem szpitalnym w przypadku zakażenia Covid-19? Mam koronawirusa, od 14 dni przebywam w szpitalu, obecnie nie przyjmuję żadnych leków, bo mój stan zdrowia, jak i wyniki morfologii są bardzo dobre, niestety w dniu poprzednim miałam robiony wymaz i wynik jest jeszcze dodatni, czy szpital, jak i sanepid mogą dalej kazać mi leżeć w szpitalu, czy mogę walczyć o wypis?
  Decyzja o konieczności dalszej hospitalizacji pacjenta leży w gestii lekarza prowadzącego.


  Od ponad pół roku czekam na wizytę u pulmonologa ponieważ zachodzi podejrzenie astmy. Okazuje się, że będzie to teleporada. Czy spirometrię mam wykonać przez  telefon?
  Ostateczną decyzję co do formy porady lekarskiej podejmuje lekarz. Co prawda od początku epidemii rekomendowaną formą kontaktu lekarza z pacjentami były teleporady, jednak świadczeniodawca nie może całkowicie zaprzestać udzielania porad ambulatoryjnych lub wizyt domowych w przypadkach, w których jest taka konieczność.


  Mieliśmy mieć zabieg córki.  Został pobrany wykaz i zrobiony test na koronawirusa. Zrezygnowaliśmy jednak z zabiegu. Czy będziemy płacić za zrobiony test?
  Nie, nie będą Państwo obciążeni kosztami tego testu.


  Jak długo czeka się teraz, czyli w dobie koronowirusa, na wynik badania cytologicznego? Badanie robił mi ginekolog w maju, a ja się nie mogę dodzwonić do poradni i nie wiem, jaki jest wynik…
  O czas oczekiwania na wynik musi Pani pytać w poradni. W województwie podlaskim poradnie ginekologiczne pracują, pacjentki są przyjmowane. Aktualne numery do poradni można znaleźć na naszej stronie KLIKNIJ TUTAJ. Można też zadzwonić pod numer Podlaskiego NFZ (85) 745 95 00.


  Czy na planowanie przyjęcie do szpitala na operację w USK Białystok mogę wejść ze starszą osobą, która sama sobie nie poradzi (jeżeli wykonam test na Covid)?
  Ze względu na pandemię, ostateczną decyzję o tym podejmuje szpital.


  Dlaczego lekarz w przychodni odmawia wizyty u chorego, który nie chodzi, a pielęgniarki nie dokonują poboru krwi do badań w domu u pacjenta niechodzącego?
  Ostateczną decyzję co do formy porady lekarskiej podejmuje lekarz. Co prawda od początku epidemii rekomendowaną formą kontaktu lekarza z pacjentami były teleporady, jednak świadczeniodawca nie może całkowicie zaprzestać udzielania porad ambulatoryjnych czy wizyt domowych w przypadkach, w których jest taka konieczność. Pacjent powinien być poinformowany o powodach ewentualnej odmowy wizyty osobistej, może też żądać wpisu w swojej dokumentacji medycznej. Oczywiście jeżeli ma do podjętej decyzji zastrzeżenia – może złożyć skargę do NFZ.


  W jakim czasie od dnia zapisu – mam dostarczyć skierowanie do poradni specjalistycznej?
  Na tę chwilę pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie później niż w dniu wizyty.


  Niedługo mam planowe przyjęcie do szpitala na artroskopię kolana. Na ile dni przed zabiegiem wykonuje się test na Covid19?
  O tym decyduje placówka, w której będzie Pani leczona.


  Gdzie mogę wykonać test na koronawirusa przed wyjazdem do sanatorium?
  O tym gdzie, kiedy i w których godzinach będzie można pobrać wymaz do badania na koronawirusa, poinformuje pisemnie oddział wojewódzki NFZ. Test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Lista mobilnych punktów pobrań w województwie podlaskim znajduje się TUTAJ.


  Czy lekarz rodzinny lub pielęgniarka mogą przyjechać na wizytę domową i wymienić mi cewnik (upływa termin wymiany cewnika pęcherza moczowego), jeśli  przebywam na kwarantannie?
  Prosimy o kontakt w tej sprawie z oddziałem sanepidu.


  Kiedy będzie można wykonać badania krwi u osoby leżącej? W mojej miejscowości nie ma laboratorium, tylko panie przyjeżdżały i pobierały krew, a teraz nie ma takiej możliwości.
  Pandemia nie jest przeszkodą w pobraniu krwi do badania u pacjenta. Proszę kontaktować się z lekarzem zlecającym badania.


  Czy jako student, który odbywa praktyki wakacyjne w szpitalu, mam możliwość wykonania bezpłatnego testu na koronawirusa przed przystąpieniem do praktyk?
  Tak, NFZ finansuje badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 studentom kierunków medycznych, którzy będą mieć kontakt z pacjentami w ramach praktyk. Szczegóły można znaleźć tutaj.  


  Wróciłem z Niemiec. Czy obejmuje mnie ubezpieczenie z Niemiec w trakcie pandemii?
  Tak, jak najbardziej, ubezpieczenie jakiemu Pan podlega, działa niezależnie od tego, czy panuje pandemia czy nie – zasady są takie same. Jeśli ma Pan kartę EKUZ, może Pan w razie nagłego zachorowania korzystać z opieki medycznej na terenie innego kraju UE. Koszty ewentualnego leczenia zakażenia wirusem Sars-CoV-2 także mogą być rozliczone w ramach EKUZ.


  Czy lekarze pierwszego kontaktu nadal nie mają prawa wystawiania skierowań na testy sprawdzające obecność koronawirusa (RT-PCR)?
  Obecnie na testy w kierunku  koronawirusa refundowane przez NFZ mogą kierować szpitale i sanepid. Bezpłatne testy wykonywane są również wyjeżdżającym do sanatoriów.


  Kiedy będzie można odwiedzić chorego w szpitalu?
  Decyzję o wznowieniu odwiedzin podejmuje wyłącznie szef danej placówki leczniczej. 


  Czy mogę w czasie pandemii zmienić lekarza rodzinnego? W jaki sposób technicznie to wykonać?
  Każdy pacjent, niezleżenie od pandemii, może dwa razy w roku zmienić lekarza rodzinnego. Aby tego dokonać, trzeba złożyć w poradni wypełnioną deklarację do wybranego lekarza. Taką deklarację można też złożyć przy pomocy profilu zaufanego.


  Kto w pierwszej kolejności pojedzie do sanatorium po 15 czerwca?
  Po 15 czerwca do uzdrowiska pojadą w pierwszej kolejności trzy kategorie pacjentów :

  • osoby, które mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca, czyli tzw. zamrożenie uzdrowisk z powodu epidemii nie dotknęło ich
  • osoby, które nie pojechały do uzdrowiska pomiędzy 14 marca a 14 czerwca, czyli w okresie, w którym przez epidemie uzdrowiska nie pracowały
  • oraz wszyscy ci, którzy   musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii i co bardzo ważne – ich turnus trwał 14 dni albo krócej.

  I najważniejsza informacja – do uzdrowisk pojadą tylko osoby bez koronawirusa. Warunkiem rozpoczęcia leczenia w uzdrowisku jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.


  Musiałam przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu epidemii. Czy mogę je dokończyć?
  Osoby, które przerwały leczenie uzdrowiskowe przed 15 marca, które trwało poniżej 15 dni, będą mogły kontynuować je na podstawie dotychczasowego skierowania, na takich samych zasadach, jak poprzednio, z uwzględnieniem dni już spędzonych w sanatorium.  Uzdrowisko skontaktuje się z Panią i uzgodni termin, od którego będzie mogła Pani wznowić leczenie. Termin ten nie może być późniejszy niż 30 września br. Warunkiem kontynuacji leczenia jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.


  W kwietniu miałem wyjechać do uzdrowiska, jednak mój turnus się nie odbył. Czy mój termin przepada?

  Pana turnus nie przepada. Jeżeli zwrócił Pan skierowanie do podlaskiego oddziału wojewódzkiego NFZ, oddział skontaktuje się z Panem i wskaże nowy termin rozpoczęcia leczenia. NFZ poinformuje także o tym, gdzie i w jakich godzinach będzie mógł Pan wykonać test na obecność koronawirusa. Warunkiem wyjazdu do uzdrowiska jest negatywny wynik testu. Wynik testu telefonicznie przekaże Panu uzdrowisko, które nie później niż na 48 godzin przed rozpoczęciem turnusu, potwierdzi Pana przyjazd.


  Co mam zrobić ze skierowaniem, którego nie odesłałam do NFZ?

  Jeżeli leczenie uzdrowiskowe miało się odbyć pomiędzy 14 marca a 14 czerwca, to takie skierowanie powinien Pan zwrócić do podlskiego oddziału wojewódzkiego NFZ, tak aby Fundusz mógł wskazać Panu nowe miejsce i termin leczenia. Skierowanie powinno zostać zwrócone do 31 lipca br.


  Mam wyznaczony termin na leczenie uzdrowiskowe na drugą połowę czerwca, co mam zrobić, żeby wyjechać do sanatorium?

  Jeżeli leczenie uzdrowiskowe miało się odbyć pomiędzy 14 marca a 14 czerwca, to takie skierowanie powinien Pan zwrócić do podlaskiego oddziału wojewódzkiego NFZ, tak aby Fundusz mógł wskazać Panu nowe miejsce i termin leczenia. Skierowanie powinno zostać zwrócone do 31 lipca br.


  Czy będę musiał zapłacić za test na koronawirusa?

  Dla pacjentów uzdrowiskowych test jest bezpłatny. Za pobranie wymazu i wykonanie testu, we wskazanych przez oddział wojewódzki NFZ punktach, zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.


  Czy otrzymam skierowanie na wykonanie testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa?

  Wszystkie osoby uprawnione do badania będą w specjalnej bazie, z której korzystają mobilne punkty pobrań. Nie trzeba mieć ze sobą żadnych  skierowań. Na pobranie wymazu trzeba się będzie zgłosić tylko z dowodem tożsamości i numerem PESEL.


  Wyjeżdżam z dzieckiem do sanatorium, jako opiekun. Czy również muszę wykonać test na koronawirusa?

  Obowiązek wykonania testu wykluczającego obecność koronawirusa dotyczy zarówno dzieci, które oczekują na leczenie uzdrowiskowe, jak i ich opiekunów.


  Skąd będę wiedział, jaki jest wynik testu i czy mogę wyjechać do uzdrowiska?

  Wynik testu — jeszcze przed wyjazdem — przekaże Panu telefonicznie uzdrowisko, do którego został Pan skierowany. W przypadku wykluczenia koronawirusa uzdrowisko potwierdzi telefonicznie Pana przyjazd.


  Czy będę mógł pojechać do sanatorium w wyznaczonym terminie w przypadku, gdy test potwierdzi, że zostałem zakażony koronawirusem?

  Dodatni wynik testu będzie oznaczał, że nie może Pan wyjechać na leczenie uzdrowiskowe, ponieważ sanatorium nie może przyjąć osoby z potwierdzoną obecnością koronawirusa.


  Co mam zrobić ze skierowaniem, którego nie odesłałam do sanatorium?

  Jeżeli leczenie uzdrowiskowe miało się odbyć pomiędzy 14 marca a 14 czerwca, to takie skierowanie powinien Pan zwrócić do podlaskiego oddziału wojewódzkiego NFZ, w celu ponownego przydzielenia miejsca i terminu. Skierowanie powinno zostać zwrócone do 31 lipca 2020 roku.


  Czy w obecnej sytuacji można korzystać ze zwrotów i wyjechać za kogoś do sanatorium?

  W przypadku rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego wolny termin może wykorzystać kolejna osoba. Warunkiem jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.


  Czy przy przyjęciu do szpitala powinnam mieć zrobiony test na koronawirusa?

  Nie ma takiego wymogu, aczkolwiek niektóre placówki medyczne z własnej inicjatywy wykonują takie testy pacjentom przed przyjęciem na oddział.


  Kiedy można iść na normalną wizytę do lekarza internisty? Spuchło mi pod kolanami nie wiem, co to jest. Maści i leki przeciwbólowe nie pomagają.

  Lekarze rodzinni aktualnie najczęściej udzielają pomocy pacjentom w formie teleporad, ale w przypadkach, gdy stan chorego tego wymaga, oczywiście także przyjmują ich w gabinecie. Proszę zadzwonić do swojej poradni i poprosić o rozmowę z lekarzem, który zdecyduje, czy wizyta osobista jest w Pana/Pani przypadku konieczna. Wykaz poradni wraz z numerami telefonów można zaleźć TUTAJ.


  Czy jest możliwa wizyta u ginekologa?

  Oczywiście – listę czynnych poradni ginekologicznych w województwie podlaskim można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ. Wykazy są na bieżąco aktualizowane. 


  Chcę zapytać o terapię psychodynamiczną – od kiedy terapeuci zaczną przyjmować nowych pacjentów?

  W tej chwili wszystkie poradnie w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień w naszym województwie realizują świadczenia. Nie ma formalnych przeszkód, by te placówki, które realizują je w formie teleporad, wznowiły normalną pracę i umożliwiły osobiste wizyty pacjentów – zachowując oczywiście zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią.
  Przypominamy, że do psychoterapeuty, tak jak i do psychologa, wymagane jest skierowanie (nie dotyczy to świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych dla dzieci i młodzieży).


  Kiedy będą czynne normalnie przychodnie lekarza rodzinnego?

  Gabinety lekarzy rodzinnych w naszym województwie cały czas działają. Sporo porad lekarskich udzielanych jest w formie teleporad, lekarze korzystają z e-rozwiązań: wystawiają elektronicznie recepty i zwolnienia. W przypadkach, kiedy wymaga tego stan zdrowia pacjenta, możliwa jest oczywiście wizyta osobista w przychodni lub w domu pacjenta.


  Kiedy możemy się spodziewać otwarcia oddziałów dziennych psychogeriatrycznych?

  Wszystkie dzienne oddziały psychiatryczne oraz psychogeriatryczne w województwie podlaskim powinny w tej chwili pracować. 


  Od kiedy pielęgniarka i lekarz będą przyjeżdżać na wizyty domowe do leżących pacjentów z POChP?

  W związku ze stanem epidemii rekomendowaną formą kontaktu lekarza z pacjentami są teleporady (co minimalizuje ryzyko transmisji koronawirusa), jednak nie uprawnia to świadczeniodawcy do całkowitego zaprzestania udzielania porad ambulatoryjnych lub wizyt domowych w przypadkach, w których jest konieczność udzielenia takich świadczeń.


  Czy skierowanie na badania laboratoryjne wystawione przez Szpital Powiatowy w Zambrowie można zrealizować w Wojewódzkim Szpitalu w Łomży?

  Badania diagnostyczne można wykonać bezpłatnie tylko w tych laboratoriach, które mają podpisaną umowę z placówką medyczną zlecającą badania. O tym, gdzie pacjent ma się udać, informuje lekarz kierujący. 


   

  Kiedy będą wznowione przyjęcia wniosków do sanatorium?

  Mimo pandemii, skierowania są przyjmowane cały czas na bieżąco: są rejestrowane, oceniane i wpisywane do kolejki osób oczekujących. 


  Czy do stacji sanitarno-epidemiologicznej trzeba się zarejestrować na badanie na obecność koronawirusa, czy można jechać bez rejestracji?

  W tej sprawie prosimy o kontakt bezpośrednio z sanepidem (numery telefonów można znaleźć TUTAJ). Przypominamy też, że osoby przebywające na kwarantannie mogą bezpłatnie wykonać badanie w jednym z 12 w województwie mobilnych punktów pobrań wymazów działających przy szpitalach. Na pobranie wymazu trzeba dojechać na miejsce własnym autem i koniecznie zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numer PESEL. Wymaz zostanie pobrany bez wysiadania z auta. Wynik badania zostanie przekazany przez laboratorium, jak też będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. Mobilne punkty pobrań działają siedem dni w tygodniu przez co najmniej dwie godziny dziennie (szczegółowy harmonogram pracy znajdziesz TUTAJ).


  Mój pobyt w sanatorium został przerwany z powodu epidemii. Czy i kiedy będę mógł dokończyć turnus? Jeżeli tak, to na jakich zasadach? Czy w pełnym zakresie? Czy należy składać ponowny wniosek? Czy będę miał pierwszeństwo wyjazdu?

  Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia uzdrowiska mają wznowić swoją działalność od 15 czerwca. Resort zdrowia opracowuje obecnie zasady i procedury, które ukażą się w specjalnym rozporządzeniu. Będziemy o tym informować na stronie internetowej Podlaskiego NFZ.


  Minister zdrowia ogłosił, że od 15 czerwca ruszają sanatoria. Osoby, które posiadają skierowania mają być  przed wyjazdem testowane pod kątem koronawirusa. Kto na taki test będzie kierował? Gdzie będzie można go wykonać? Czy przed wyjazdem komercyjnym również trzeba będzie wykonać taki test?

  Wszystkie zasady i procedury korzystania z testów na koronawirusa przed wyjazdem do uzdrowiska będą określone w rozporządzeniu ministra zdrowia, które ukaże się  w ciągu najbliższych dni. Będziemy o tym informować na stronie internetowej Podlaskiego NFZ.


  Czy działają już oddziały dzienne psychiatryczne i jakie stosują zabezpieczenia w związku z epidemią, tj. ilu pacjentów może przebywać w oddziale?

  Wszystkie dzienne oddziały psychiatryczne w województwie podlaskim powinny w tej chwili normalnie pracować. Oczywiście w związku z sytuacją epidemiczną, konieczne jest bieżące monitorowanie i stosowanie się do zaleceń wydawanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Nie ma natomiast szczegółowych zaleceń dotyczących liczby osób przebywających w oddziałach dziennych, rekomendowanych przez konsultantów krajowych w dziedzinie psychiatrii, psychoterapii i psychologii.


  Proszę o informację w sprawie skierowania na rehabilitację: czy jeśli data jest z marca a od maja ruszyła ponownie rehabilitacja czy muszę mieć skierowanie z aktualna datą? Skierowanie nie było nigdzie zarejestrowane telefonicznie. 

  Skierowanie ważne jest 30 dni od daty wystawienia. Jeżeli w ciągu 30 dni nie zostało nigdzie zarejestrowane – traci ważność i trzeba je uaktualnić. Zmieniły się jedynie zasady co do dostarczenia skierowania. Pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie później niż w dniu wizyty.


  Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na bezpłatne wykonanie testu na obecność koronawirusa do laboratorium, które jest na wykazie MZ?

  Lekarz rodzinny nie ma takich uprawnień. Testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 refundowane przez NFZ mogą zlecać lekarze w szpitalach. Bezpłatne testy wykrywające COVID-19 wykonują również stacje sanitarno-epidemiologiczne.


  Mam 43 lata i od lutego borykam się z zaćmą oka. Mam skierowanie do szpitala z dopiskiem PILNE. Od kiedy szpitale zaczną przyjmować na zabiegi?

  Szpitale już wznowiły przyjęcia na planowe zabiegi, badania i operacje. Wracają do pracy etapami, aktualnych informacji należy szukać na stronach internetowych poszczególnych placówek. Zabieg usunięcia zaćmy w Białymstoku wykonuje już m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony im. Śniadeckiego. Warto skorzystać też z informatora terminyleczenia.nfz.gov.pl.


  Czy podczas epidemii koronawirusa w maju 2020 szpitale mogą przyjmować pacjentów na badanie biopsji prostaty?

  Od początku maja podlaskie szpitale wznowiły przyjmowanie pacjentów na zabiegi planowe – jednak robią to etapami i w ograniczonym zakresie. Takie badania jak biopsja mają być ponownie wykonywane w drugiej połowie maja. Ale są to indywidualne decyzje każdego ze szpitali, dlatego należy się kontaktować bezpośrednio z palcówkami medycznymi. 


  W celu podreperowania zdrowia w lutym wpłaciłam zadatek na poczet turnusu rehabilitacyjnego, który ma się rozpocząć pod koniec maja. W związku z zaistniałą sytuacją mój wyjazd jest niebezpieczny dla mego zdrowia. A ze strony ośrodka oferta został bardzo mocno okrojona: basen jest nieczynny, siłownia zamknięta, masaży również nie będzie. Ten pobyt mija się z celem… Czy mam prawo prosić o zwrot zadatku?

  W ramach świadczeń finansowanych przez NFZ pacjenci nie wpłacają do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego żadnych zadatków czy zaliczek. Pani sytuacja dotyczy więc turnusu rehabilitacyjnego, który odbywa się na zasadach komercyjnych i  podlega  ogólnym przepisom.


  Czy w związku z pandemią koronawirusa został wydłużony czas ważności skierowania na zabiegi rehabilitacyjne, czy nadal ważne jest tylko 30 dni od daty jego wystawienia?

  Niestety, jeśli skierowanie straciło już ważność, należy je uaktualnić u lekarza, które je wystawił.


  Byłam skierowana na badanie cieśni nadgarstka. Miałam termin na 14 kwietnia w Szpitalu w Łomży – nie byłam na tym badaniu, ale chciałabym, aby zostało wykonane. Nie wiem teraz, czy będzie jeszcze możliwość zrobienia tego badania, czy muszę znowu wziąć skierowanie. Co mam robić? I nie wiem też czy w łomżyńskim szpitalu można będzie jeszcze wykonywać takie badania, czy może trzeba szukać gdzie indziej?

  Powinna Pani skontaktować się z lekarzem, który wystawił zlecenie na badanie. Jednak z uwagi na przekształcenie szpitala i fakt, że aktualnie nie ma możliwości osobistego zbadania pacjenta – realizowane są głównie teleporady – może być potrzebne będzie nowe skierowanie do specjalisty, który ponownie oceni stan pacjenta i ewentualnie skieruje na badanie.


  Czy w Łomży przyjmuje ginekolog na NFZ? Jestem w ciąży i za każdą wizytę muszę płacić, mimo że jestem ubezpieczona. W którym laboratorium zrobię wyniki na NFZ, bo za nie niestety też muszę płacić?

  W Łomży w ramach kontraktu z NFZ działa pięć poradni ginekologicznych. Proszę skorzystać ze specjalnie przygotowanego i codziennie aktualizowanego zestawienia czynnych gabinetów w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19?” na naszej stronie internetowej (KLIKNIJ TUTAJ – wykaz znajduje się na dole podstrony, poniżej ramki dotyczącej opieki stomatologicznej dla pacjentów z COVID-19). Znajdzie tu Pani zarówno adresy, jak i numery kontaktowe poradni.

  Gabinety przyjmujące pacjentki w ramach kontaktu z Funduszem mają podpisane własne umowy z laboratoriami diagnostycznymi. Jeśli lekarz zleca pacjentce wykonanie badań, informuje ją, gdzie ma się zgłosić i tylko w tej placówce można takie badania wykonać bezpłatnie.


  Mój tata ma 81 lat, w styczniu złamał szyjkę kości udowej. Został skierowany na rehabilitację do ośrodka z pobytem stałym. Czy pobyt w takim ośrodku celem rehabilitacji jest bezpieczny?

  Tak – w sytuacji epidemii placówki medyczne starają się jeszcze lepiej chronić i pacjentów, i personel przez możliwym zakażeniem, stosują odpowiednie środki ochrony i procedury bezpieczeństwa. Każdy pacjent przed położeniem do szpitala przechodzi wstępną kwalifikację co do stanu zdrowia. W razie jakichkolwiek wątpliwości, proszę konsultować się z lekarzami z oddziału.


  Czy w maju 2020 mogę złożyć wniosek do sanatorium?

  Tak, skierowania na leczenie uzdrowiskowe są przyjmowane na bieżąco: są rejestrowane, oceniane i wpisywane do kolejki osób oczekujących.


  U kogo się można starać o skierowanie na rehabilitację? Czy lekarz może je wysłać elektronicznie?

  Pierwsze kroki trzeba skierować w stronę gabinetu lekarza rodzinnego, który – w zależności od schorzenia – albo sam wystawi skierowanie na rehabilitację, albo skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Skierowania w postaci elektronicznej będą wystawiane dopiero od stycznia 2021 roku, ale w tej chwili trwa pilotażowy program związany z ich wdrożeniem i niektóre podmioty mogą już korzystać z takiego rozwiązania.


  Które gabinety w województwie podlaskim mogą wyrwać ząb? Mimo stanu zapalnego zęba, dentyści odmawiają mi udzielenia pomocy. Jestem zdrowy, nie miałem kontaktu z osobą zakażoną ani z kimś w kwarantannie, ani z taką która wróciła z zagranicy. Nie wiem jak długo jeszcze mam brać leki przeciwbólowe…

  Listę czynnych gabinetów stomatologicznych w województwie podlaskim, wraz z numerami telefonów, można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie internetowej – KLIKNIJ TUTAJ. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane. Jeśli numer jakiejś placówki jest zajęty lub chwilowo niedostępny, proszę się nie zniechęcać  i dalej próbować połączyć – gabinety pracują w różnych godzinach w ciągu dnia.

  Przypominamy też, że w Białymstoku działa także pogotowie stomatologiczne, które mieści się przy ul. Częstochowskiej 18 (róg ul. Włókienniczej), tel. 85 651 51 70. 


  Wraz z synkiem mam przydział 10 dni leczenia ambulatoryjnego. Dostaliśmy przydział do Kołobrzegu już jakiś czas temu. Termin to 1.06-31.07 (w tym mamy wybrać 10 dni). Pytanie brzmi: czy ośrodek nas przyjmie w tym czasie? Muszę znaleźć kwaterę, zorganizować dojazd pociągiem i przede wszystkim wziąć urlop w pracy. Co teraz – czy w tym terminie będzie możliwe skorzystanie z zabiegów w ośrodku na NFZ? Czy mamy zwrócić skierowanie i prosić o inny termin – pytanie jaki będzie bezpieczny?

  Sanatoria nie przyjmują teraz pacjentów w związku z epidemią. Trudno w tej chwili przewiedzieć, czy wznowią działalność między 1 czerwca a 31 lipca, czyli w okresie, kiedy ma Pan(i) potwierdzone leczenie uzdrowiskowe. Czekamy na decyzje Ministra Zdrowia. Proszę śledzić na bieżąco informacje podawane w środkach masowego przekazu oraz stronę internetową POW NFZ. Gdy tylko zapadną jakieś decyzje związane z działaniem sanatoriów, będziemy o tym informować. 


  Odczuwam nasilający się ból w okolicach mostka. Potwierdzono u mnie bakterie H-pylori; po ukończeniu brania antybiotyków nadal odczuwam ból i skierowano mnie na gastroskopię – gdzie się zgłosić?

  Z naszych informacji wynika, że nie pracuje tylko jedna pracownia endoskopowa, wykonująca gastroskopię. Pozostałe powinny normalnie przyjmować pacjentów. Proszę skorzystać z wykazu czynnych gabinetów specjalistycznych w województwie podlaskim na stronie „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19?” (kliknij TUTAJ -> ambulatoryjna opieka specjalistyczna -> czynne poradnie, w których realizowane są wizyty osobiste). Wykazy są na bieżąco aktualizowane. 


  Czy w przychodni rodzinnej można dostać teraz skierowanie do neurologa? I czy neurolodzy przyjmują pacjentów? Czy jest możliwość zrobienia badań jeśli dostanę skierowanie od neurologa, np. na TK głowy?

  W okresie epidemii zarówno gabinety lekarzy rodzinnych, jak i poradnie specjalistyczne pracują, choć – w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu – najczęściej udzielane są w nich teleporady – to lekarz decyduje o konieczności osobistej wizyty. W przypadku otrzymania skierowania do specjalisty/na badanie specjalistyczne, proszę kontaktować się z poradnią/pracownią diagnostyczną – wykaz czynnych placówek można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19?” (kliknij TUTAJ). Wykazy są na bieżąco aktualizowane. 


  Dostałam skierowanie „!PILNE!” w listopadzie 2019 r. na artroskopię kolana i zapisałam się na 24 maja 2020 r. Czy szpital może przełożyć operację z powodu koronawirusa? Co zrobić, jeśli przełożą artroskopię a stan kolana się pogarsza, środki przeciwbólowe nie pomagają już i mój ortopeda jest zdania, że to wymaga natychmiastowej operacji – operację mam w szpitalu poza moim miastem. Czy artroskopia jest bezpieczna podczas epidemii koronawirusa?

  W okresie epidemii wiele zabiegów i badań jest zawieszanych czy przekładanych z troski o bezpieczeństwo pacjentów. Proszę skontaktować się z placówką, w której ma Pani wyznaczony termin zabiegu i zapytać, czy się odbędzie. Decyzję o tym zawsze podejmuje lekarz – powinna być poprzedzona indywidualną oceną stanu zdrowia danego pacjenta.


  Czy w czasie epidemii funkcjonują sanatoria? Jeśli nie, to od kiedy można spodziewać się wznowienia?

  W związku z pandemią sanatoria nie przyjmują pacjentów. Zaczną pracować, gdy tylko Minister Zdrowia zadecyduje o wznowieniu leczenia uzdrowiskowego. 


  Pod jakim kodem rozliczeniowym występuje pierwszorazowa teleporada w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej?

  Teleporada w AOS jest dedykowana pacjentom kontynuującym leczenie w poradni, zgodnie z ustalonym harmonogramem wizyt. W razie wątpliwości proszę o kontakt pod numerem tel.: (85) 745 95 05.


  Czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może skierować pacjenta na testy wykrywające COVID-19? Jak wygląda ta procedura?

  Nowe przepisy przewidują, że NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą. Testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (np. w szpitalu jednoimiennym) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.


  Jestem od miesiąca na L4 i dostałam od pracodawcy skierowanie na badania kontrolne. Jak w czasie epidemii wykonać badania medycyny pracy?

  Medycyna pracy nie jest w kompetencjach NFZ.  TUTAJ  można znaleźć komunikat Ministerstwa Zdrowia dotyczący wykonywania badań medycyny pracy w okresie epidemii koronawirusa. 


  Moja 3-letnia córka złamała ząb, gdzie mogę z nią iść do dentysty? 

  Listę czynnych gabinetów stomatologicznych w województwie podlaskim, wraz z numerami telefonów, można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie internetowej – KLIKNIJ TUTAJ. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane. Jeśli numer jakiejś placówki jest zajęty lub chwilowo niedostępny, proszę się nie zniechęcać  i dalej próbować połączyć – gabinety pracują w różnych godzinach w ciągu dnia.

  Przypominamy też, że w Białymstoku działa także pogotowie stomatologiczne, które mieści się przy ul. Częstochowskiej 18 (róg ul. Włókienniczej), tel. 85 651 51 70.


  Czy i gdzie w Tczewie dostanę zastrzyk przeciwbólowy od neurologa (mam skierowanie)?

  Proszę zajrzeć na stronę właściwego, tzn. Pomorskiego Oddziału NFZ, do zakładki „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19” (KLIKNIJ TUTAJ) lub skontaktować się z konsultantem Telefonicznej Informacji Pacjenta pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.


  Czy podczas epidemii mogę przyjmować dzieci w prywatnym gabinecie logopedycznym na prośbę rodzica?

  NFZ nie określa warunków sanitarnych w gabinetach prywatnych. Takich informacji udziela GIS. 


  Mam skierowanie- stan przedrakowy, lekarz nie chce mnie przyjąć do szpitala. Gdzie mam się udać?

   O przyjęciu do szpitala decyduje lekarz. W przypadku odmowy powinien ją uzasadnić i opisać w skierowaniu. Jeżeli wynika to np. z braku miejsc na oddziale szpitalnym, wtedy lekarz wyznacza nowy termin. 


  Mąż po silnej paradontozie ma usunięte wszystkie zęby i ma zrobiony w ramach NFZ wycisk protez, miał termin przymiarki odwołany przez koronawirus. Co można zrobić aby jak najszybciej można skończyć tę procedurę.

  Na chwilę obecną pozostaje kontaktowanie się z placówką, w której robiony był wycisk i oczekiwanie na przywrócenie terminu. 


  Gdzie mogę się dostać do alergologa i do dermatologa w Białymstoku?

  Listę czynnych gabinetów alergologicznych i dermatologicznych w województwie podlaskim można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ  w część Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane.


  Kiedy lekarze będą normalnie przyjmować?

  W Ministerstwie Zdrowia trwają pracę nad zaleceniami, które aspekty medycyny stopniowo przywracać. Zgodnie z zapowiedziami resortu na początek powrócą szczepienia obowiązkowe. Decyzje Ministerstwa Zdrowia poznamy w najbliższych dniach. 


  Mam porażenie nerwu twarzowego z niedomykaniem oka. Gdzie i kiedy można skorzystać obecnie z rehabilitacji?

  Pełną listę gabinetów i poradni rehabilitacyjnych w województwie podlaskim, które mają kontrakty z NFZ można znaleźć TUTAJ. Proszę korzystać z kontaktu telefonicznego. W niektórych przypadkach kontakt może być utrudniony, ponieważ ze względu na stan epidemii kilka poradni czasowo zawiesiło działalność lub skróciło godziny pracy.


  Cierpię na duszności i nie mogę nosić maseczki. Czy w czasach obecnej pandemii, w razie kontroli, muszę posiadać przy sobie dokumentację o dusznościach lub zaświadczenie od lekarza?

  Rząd wskazał w rozporządzeniu, że orzeczenia lub zaświadczenia o stanie zdrowia nie są wymagane. Co oznacza w praktyce, że lekarze nie muszą pacjentom wystawiać zaświadczeń o  ich chorobach, na potrzeby ewentualnego wylegitymowania się  nim w czasie kontroli policji.


  Odczulam dziecko już od 3 lat i powinno dostać kolejną dawkę już trzy tygodnie temu. Kiedy będzie można zrobić kolejną szczepionkę? W przychodni nic nie wiedzą, a mi zależy, żeby dziecko otrzymało kolejną dawkę…

  Wszystkie decyzje dotyczące trybu leczenia pacjenta podejmuje lekarz prowadzący. Powinien Państwu wyjaśnić, czy czasowa przerwa w iniekcjach będzie miała wpływ na cykl odczulania. W okresie epidemii wiele zabiegów i badań jest zawieszanych i przekładanych z troski o bezpieczeństwo pacjentów. Rekomendowaną formą kontaktu z lekarzami rodzinnymi i specjalistami są teleporady.


  Gdzie można wyrwać zęba w czasie pandemii?

  Listę czynnych gabinetów stomatologicznych w województwie podlaskim można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane.

  Z głównej strony podlaskiego NFZ www.nfz-bialystok.pl można łatwo przejść do tej zakładki klikając w niebieski baner na rotatorze (Gdzie się leczyć w czasie COVID-19?) lub w odnośnik na środkowym panelu strony oznaczony na grafice poniżej.


  Mój syn jest odczulany na roztocza kurzu domowego od sierpnia 2018 r. W obecnej sytuacji lekarz prowadzący odmawia podania szczepionki, trwa to już drugi miesiąc. Nie docierają do niego żadne argumenty, że syn powinien kontynuować terapię i zasłania się ryzykiem, bo nie mam 100% pewności, że jest zdrowy. Chyba przez kolejne miesiące nie będę miała większej. Czy lekarz ma rację i czy jest szansa, że nie zmarnujemy miesięcy terapii?

  Wszystkie decyzje dotyczące trybu leczenia pacjenta podejmuje lekarz prowadzący. Powinien Państwu wyjaśnić, czy czasowa przerwa w prowadzonej terapii będzie miała wpływ na cykl odczulania. Proszę jednak wziąć pod uwagę fakt, że w czasie pandemii wiele zabiegów i badań jest zawieszanych, czy przekładanych z troski o bezpieczeństwo pacjentów. Jeśli mają Państwo wątpliwości co do decyzji lekarza, można zwrócić się o opinię do konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie alergologii, dra Tomasza Kociniaka z Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (tel. 85 831 83 73, e-mail: kociniak@mp.pl).


  Czy można pracować z dziećmi w prywatnych gabinetach pedagogicznych? Jest jakieś rozporządzenie?

  W gabinetach finasowanych przez NFZ wizyty terapeutyczne odbywają w większości przypadków w formie teleporad. Wykaz gabinetów można  znaleźć TUTAJ 


  Gdzie można udać się na zabieg drożności jajowodów, skoro nigdzie nie chcą  przyjąć?

  Listę czynnych i zamkniętych poradni (także ginekologicznych) w województwie podlaskim można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane. Proszę pamiętać, że podczas epidemii to lekarz decyduje o konieczności wykonania konkretnego zabiegu czy badania.

  W sytuacjach nagłych i niepokojących można kontaktować się telefonicznie ze szpitalnymi, położniczymi izbami przyjęć. W Białymstoku izby dyżurują naprzemiennie: USK – (85) 831 83 40, Szpital Wojewódzki w Białymstoku – (85) 74 88 140.


  Czy będąc bezrobotnym mogę przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego bez rejestrowania się w urzędzie pracy?

  Tak. Są dwie możliwości:

  – podpisać w NFZ umowę dobrowolnego ubezpieczenia,

  – być zgłoszonym do ubezpieczenia jako członek rodziny przez swojego małżonka, jeśli ten jest ubezpieczony.


  Czy powinienem przełożyć badanie tomografii komputerowej zatok w szpitalu na dalszy termin? Czy należy czekać z takimi badaniami  aż skończy się epidemia?

  Takie decyzje należy konsultować z lekarzem prowadzącym. To lekarz powinien zdecydować co stwarza większe ryzyko : wizyta w szpitalu w czasie epidemii czy czasowe zaniechanie badań diagnostycznych. NFZ rekomenduje ograniczenie do niezbędnego minimum planowych zabiegów, wizyt i badań.  


  Czy w czasie epidemii koronawirusa można składać wnioski o wyjazd do sanatorium?

  Tak, skierowanie na leczenie uzdrowiskowe/rehabilitację uzdrowiskową można przesłać listownie.


  Czy po przywróceniu działania sanatoriów, aby ograniczyć bliski kontakt między osobami, jest rozważane zakwaterowanie kuracjuszy w pokojach tylko jedno- lub dwuosobowych?

  Na ten moment  nie ma żadnych nowych przepisów regulujących te kwestie.


  Na jaki adres poczty elektronicznej należy wysłać prośbę o zakwalifikowanie  wyjazdu małżonków do sanatorium (wspólnie w jedno miejsce)?

  Prośbę o wspólny wyjazd małżonków do sanatorium można wysłać na adres e-mail: kancelaria@nfz-bialystok.pl


  Czy teleporada (rehabilitacja) jest finansowana przez NFZ?

  Tak. Zgodnie z rozporządzeniem MZ z 10 kwietnia 2020 r. w okresie epidemii porady lekarskie i wizyty terapeutyczne u rehabilitantów są możliwe w formie teleporad, jeżeli taki sposób realizacji świadczenia nie zagraża pogorszeniu stanu zdrowia pacjenta. Teleporady są rozliczane przez NFZ.


  Moja żona dostała skierowanie do szpitala, ponieważ ma bakterie w moczu, a boi się zakażenia w szpitalu. Czy musi iść do szpitala?

  Decyzja o skorzystaniu ze skierowania do szpitala zawsze jest decyzją pacjenta.


  Muszę iść na pilny zabieg do szpitala.  Czy po skierowanie muszę iść osobiście do lekarza rodzinnego czy mogę to skierowanie otrzymać podczas teleporady drogą elektroniczną?

  Skierowanie do szpitala musi być dostarczone w formie papierowej, a w jaki sposób lekarz je wystawi i dostarczy pacjentowi, to kwestia indywidualnych ustaleń. Obecnie, podczas epidemii zmieniły się terminy dostarczania skierowań do specjalistów – pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie później niż w dniu wizyty.


  Konieczna jest wizyta w dużym szpitalu w poradni neurochirurgii z osobą chorą na porażenie mózgowe czterokończynowe, w celu uzupełnienia leku w pompie. Czy taka wizyta nie jest ryzykiem dla osoby niepełnosprawnej?  Lekarz kazał przyjechać chociaż szpital miał przypadek zarażenia koronawirusem. Jak zabezpieczyć chorego i osobę z nim przybywającą?

  Zawsze o sposobie leczenia i rodzaju wizyty lekarskiej lekarz. We wszystkich szpitalach są wprowadzone procedury postępowania na czas epidemii. Proszę stosować się do zaleceń lekarza i ogólnych zaleceń postępowania w czasie epidemii.


  Od 13.04 mam ból w lewej piersi. Mam w niej guzek. Gdzie mogę jak najszybciej wykonać biopsję?

  Białostockie Centrum Onkologii podczas epidemii uruchomiło specjalne linie telefoniczne czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Dla osób z rozpoznanym nowotworem piersi dedykowany jest numer 730 850 111.


  Co zrobić kiedy lekarz prowadzący nie przyjmuje a potrzebne jest zaświadczenie o zakończeniu leczenia? Czy lekarz rodzinny może takie zaświadczenie wypisać ?

  Zaświadczenie o zakończeniu leczenia powinien wydać lekarz, który rzeczywiście leczył pacjenta. Jeśli takiej możliwości nie ma, może to zrobić inny lekarz z tej samej poradni na podstawie dokumentacji medycznej pacjenta.


  Czy muszę mieć skierowanie aby skorzystać z teleporady fizjoterapeuty? 

  Teleporada jest obecnie traktowana jak konsultacja medyczna. Przy pierwszej teleporadzie  wymagane jest skierowanie – identycznie jak w przypadku osobistej wizyty.


  Czy podczas pandemii to normalne, że WCIĄŻ CZYNNY gabinet ginekologiczny, który ma podpisaną umowę z NFZ odwołał wszystkie planowane wizyty i przyjmuje tylko prywatnie a osoby przyjmowane na NFZ w zaawansowanej ciąży od miesiąca są bez opieki (bez usg, ktg oraz badań laboratoryjnych)?

  Taka postawa lekarza nie łamie obowiązujących przepisów. Lekarze mają prawo czasowo zawiesić swoją działalność refundowaną przez NFZ. Obecnie lekarze zawieszają działalność głównie z powodu zagrożenia wywołanego epidemią oraz brakami kadrowymi. NFZ nie ma wpływu na prywatną działalność gospodarczą lekarzy. Jeżeli opisaną przez Panią postawę lekarza uważa Pani za wątpliwą etycznie, może Pani zgłosić to do Izby Lekarskiej.  


  Mam duży problem z kręgosłupem, leki już przestają działać, jedynym moim ratunkiem są w tej chwili zastrzyki. W poradni odmówiono mi wykonania zastrzyków przez epidemię koronowirusa. Gdzie mogę się zgłosić, żeby mi je zrobiono?

  O sposobie leczenia pacjenta decyduje lekarz. Jeśli uzna, że odpowiednią metodą są zastrzyki, powinien dać skierowane/zlecenie na ich wykonanie. Na tej podstawie pielęgniarka POZ może je wykonać. Jeżeli lekarz wystawił zlecenie na zastrzyki, to obawa przed koronawirusem nie jest przesłanką do odmowy ich wykonania. Żeby skorzystać z gabinetu zabiegowego nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, trzeba mieć osobne zlecenie od lekarza. Dwa razy w roku bez żadnych konsekwencji można zmienić poradnię POZ.


  Pilnie potrzebuję leczenia stomatologicznego. Mam silny ból zęba oraz miejscowy obrzęk. Antybiotyk nie przynosi efektu. Gdzie mogę się udać?

  Listę czynnych gabinetów stomatologicznych w województwie podlaskim można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane.


  Mam katar i 37 stopni temperatury. Czy mogę być zarażony koronawirusem?

  Źle się czujesz, masz gorączkę, kaszlesz, trudno Ci oddychać? Podejrzewasz, że to koronawirus? Zachowaj spokój i dowiedz się, co zrobić – opis postępowania krok po kroku znajdziesz tutaj. W pierwszej kolejności należy się skontaktować telefonicznie ze swoim lekarzem rodzinnym.


  Gdzie w obecnej sytuacji mogę zgłosić się do ginekologa? Czy gabinety są czynne?  Jeśli tak, to które? Jeśli nie, to gdzie powinnam zadzwonić w razie nagłego problemu?

  Listę czynnych i zamkniętych poradni (także ginekologicznych) w województwie podlaskim można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane. Proszę pamiętać, że podczas epidemii rekomendowaną formą kontaktu z lekarzami są teleporady; to lekarz decyduje o konieczności osobistej wizyty.

  W sytuacjach nagłych i niepokojących można kontaktować się telefonicznie ze szpitalnymi, położniczymi izbami przyjęć. W Białymstoku izby dyżurują naprzemiennie: USK – (85) 831 83 40, Szpital Wojewódzki w Białymstoku – (85) 74 88 140.


  Jestem pacjentem poradni chorób zakaźnych szpitala w Łomży. Jeszcze przed wybuchem epidemii dostałem skierowanie na badania laboratoryjne, które muszę wykonać przed kolejną wizytą kontrolną wyznaczoną na koniec kwietnia. Teraz badań tych nie mogę wykonać w laboratorium łomżyńskiego szpitala. Jestem z Zambrowa. Co mam zrobić?

  Badania laboratoryjne to badania na tzw. podwykonawstwo to znaczy, że można je wykonać tylko w tych palcówkach, które mają umowę z poradnią zlecającą dane badania. Skoro laboratorium w szpitalu w Łomży nie funkcjonuje, poradnia ma obowiązek zapewnić pacjentowi dostęp do badań w innej placówce. Trzeba skontaktować się z poradnią chorób zakaźnych, w której skierowanie było wydane. Trzeba również pamiętać, że wszystkie wizyty kontrolne w poradniach specjalistycznych w szpitalu w Łomży odbywają się w tej chwili w formie teleporad i tylko w bardzo pilnych przypadkach lekarz może zdecydować o potrzebie osobistego kontaktu pacjenta z poradnią. 


  Złamałem kość piętową z przemieszczeniem na Białorusi. Udzielono mi pierwszej pomocy i nałożono gips tymczasowy. Konieczna jest operacja. Jestem z Białegostoku i chciałbym się leczyć w Białymstoku. Jakie kroki mam podjąć mając na uwadze epidemię koronawirusa? Proszę o radę​. 

  Białoruś nie jest państwem UE, Polska nie ma z Białorusią żadnych umów. Jeżeli jest Pan ubezpieczony w białoruskim systemie, nie będzie mógł Pan kontynuować leczenia w Polsce. W grę wchodzi jedynie komercyjne ubezpieczenie.  Jeżeli posiada Pan polskie ubezpieczenie, a na Białorusi przebywał jedynie turystycznie, po powrocie do Polski konieczne będzie odbycie obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantanny. 


  Czy to prawda, ze porody siłami natury w państwowych szpitalach odbywają się bez znieczulenia, ponieważ anestezjolog jest zajęty i jest tylko wzywany do cesarskiego cięcia?

  Znieczulenia przy porodach odbywają się jak wcześniej, zgodnie ze wskazaniami lekarskimi. Nie ma nowych regulacji pomiędzy NFZ a szpitalami w tym zakresie.


  Które laboratoria są czynne w Białymstoku?

  NFZ nie dostaje informacji o zawieszonej działalności laboratoriów, ponieważ nie finansuje bezpośrednio funkcjonowania laboratoriów. Placówki diagnostyczne działają jako podwykonawcy gabinetów lekarskich.


  Wróciłem z Niemiec do Polski po 15.03.2020 r. Przeszedłem kwarantannę. W Niemczech prowadzę jednoosobową działalność i płacę prywatne podstawowe ubezpieczenie. Czy w Polsce przysługuje mi ubezpieczenie zdrowotne? Jeśli tak to na jakich zasadach?

  Osoba ubezpieczona w państwie członkowskim UE, a przebywająca na terytorium innego państwa członkowskiego ma prawo uzyskać świadczenia medyczne, które jest niezbędnie w danym okresie. Dokumentem uprawniającym do świadczeń jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

  Musi Pan skontaktować się z niemieckim ubezpieczycielem. Jeżeli posiada on status kasy chorych – może Pan wystąpić o wydanie EKUZ. Jeżeli ubezpieczyciel nie ma statusy kasy chorych – musi Pan z nim ustalić co obejmuje polisa.

  Jeżeli nie będzie miał Pan karty EKUZ, świadczeniodawcy nie mogą rozliczyć kosztów z NFZ. Mogą więc obciążyć Pana kosztami udzielonych świadczeń. Jeżeli polisa obejmuje zwrot kosztów, powinien Pan wystąpić o ich zwrot bezpośrednio do ubezpieczyciela.


  W aptece odmówiono mi telefonicznego zamówienia leku. Powiedziano, że recepty realizowane są tylko osobiście. Czy to prawda? Chciałem zamówić lek robiony telefonicznie. Miałem numer recepty i pesel oraz mogłem zapłacić blikiem za ten lek i odebrać go już po zrobieniu. Niestety musiałem pofatygować się dwa razy do apteki: raz zamówić lek i drugi raz po odbiór. Proszę o opinię czy można jednak zamówić lek przez telefon?

  Na ten moment przepisy nie doprecyzowują możliwości telefonicznej realizacji recept. 


  Jesteśmy w trakcie odczulania dziecka. Lekarz alergolog nie przyjmuje z uwagi na pandemię. Gdzie możemy się zgłosić  na zastrzyk, aby nie przerwać cyklu odczulania?  

  Wszystkie decyzje dotyczące trybu leczenia pacjenta podejmuje lekarz prowadzący. Powinien Państwu wyjaśnić, czy czasowa przerwa w iniekcjach będzie miała wpływ na cykl odczulania. W okresie epidemii wiele zabiegów i badań jest zawieszanych i przekładanych z troski o bezpieczeństwo pacjentów. Rekomendowaną formą kontaktu z lekarzami rodzinnymi i specjalistami są teleporady. 


  Mój pobyt w sanatorium został przerwany po 10 dniach. Zostały pobrane opłaty za 21 dni sanatorium i opłata klimatyczna. Czy mogę ubiegać się o zwrot kosztów za pozostałe dni i czy słusznie pobrano opłatę klimatyczną skoro był zakaz opuszczania budynku? 

  Tzw. opłata klimatyczna jest pobierana w miejscowościach, w którym nadano status uzdrowiska, nie może być wyższa niż 4.48 zł dziennie. Każdy, kto przebywa w takiej miejscowości dłużej niż dobę – płaci  za każdy rozpoczęty dzień pobytu. 

  Ubezpieczeni ponoszą częściową odpłatność za zakwaterowanie i wyżywienie w sanatorium. Na ten moment nie ma wytycznych Centrali NFZ w sprawie rozliczenia pobranych opłat za niewykorzystany czas w sanatorium. Proszę zwrócić się do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, który pobrał opłatę.


  Czy w związku z epidemią koronawirusa nadal trzeba dostarczyć skierowanie do poradni specjalistycznej w ciągu 2 tygodni od czasu umówienia się na wizytę?
  Mamy teraz nadzwyczajną sytuację – ten obowiązek został zawieszony. Pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie później niż w dniu wizyty.


  Gdzie mają się kierować pacjentki w ciąży, kiedy ginekolodzy odwołują wizyty w związku z koronawirusem? Kto zapewnia ciężarnym pomoc?

  W sytuacjach nagłych i niepokojących proszę kontaktować się telefonicznie ze szpitalnymi, położniczymi izbami przyjęć. W Białymstoku izby dyżurują naprzemiennie: USK – (85) 831 83 40, Szpital Wojewódzki w Białymstoku – (85) 74 88 140. 


  Czy stomatolog może udzielić teleporady? I czy uzyskam w taki sposób e-receptę?
  W stomatologii nie ma teleporady. Receptę na stomatologiczną dolegliwość może wystawić lekarz rodzinny, który korzysta z teleporad.


  Czy wszyscy lekarze rodzinni udzielają teleporad? 

  Większość gabinetów lekarzy rodzinnych (POZ) w województwie podlaskim pracuje – lekarze i personel medyczny udzielają głównie teleporad: tu znajdziesz listę poradni i aktualne numery telefonów.

  Kiedy numer jest zajęty albo chwilowo niedostępny – nie zniechęcaj się! Próbuj połączyć się wielokrotnie. Godziny teleporad ustalają placówki POZ.

  Jeżeli podczas teleporady okaże się, że wizyta bezpośrednia w przychodni jednak jest potrzebna –  lekarz zaplanuje taką wizytę.

  Potrzebujesz pomocy konsultanta NFZ? Zadzwoń: (85) 745 95 00, 800 190 590.


  W związku z epidemią koronawirusa stomatolodzy na ból zęba mogą wypisać tylko receptę, czy jest możliwość leczenia lub wyrwania zęba w specjalistycznej placówce? 

  W takim przypadku należy udać się do pogotowia stomatologicznego, które mieści się w Białymstoku przy ul. Częstochowskiej 18 (róg ul. Włókienniczej).


  Gdzie w Białymstoku można wykonać RTG klatki piersiowej/płuc ze skierowaniem od lekarza rodzinnego?

  Lekarz rodzinny dając skierowanie na wykonanie badania RTG płuc wskazuje miejsce, lub miejsca, z którymi ma podpisaną umowę o tzw. podwykonawstwo. Do wykonania badania RTG niezbędne jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.


  Mam skierowanie do specjalisty a w związku z epidemią mam problem z umówieniem się. Ile ważne jest skierowanie do poradni specjalistycznej?

  Skierowanie do poradni specjalistycznej nie ma terminu ważności, proszę spokojnie umówić wizytę w późniejszym terminie. Skierowanie jest ważne do momentu, w którym zgłosimy się do lekarza na wizytę, badania lub rehabilitację. Dokument zachowuje swoją ważność do czasu realizacji, np. poprzesz ustalenie terminu przyjęcia pacjenta do szpitala. Po zgłoszeniu się pacjenta do poradni skierowanie jest ważne tak długo, jak długo utrzymuje się problem zdrowotny, który był przyczyną wydania skierowania i jak długo lekarz specjalista prowadzący pacjenta wyznacza termin kolejnej wizyty.

  Wyjątkami są: skierowanie na leczenie uzdrowiskowe (dokument podlega sprawdzeniu co 18 miesięcy) oraz skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne.


  Czy mogę wezwać karetkę?

  Tak, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Należy pamiętać o przekazywaniu pełnych i prawdziwych informacji o swoim stanie zdrowia i nie zatajać informacji o takich objawach, jak gorączka, kaszel, ból głowy, osłabienie, duszność. Ratownicy muszą też wiedzieć, czy pacjent w ostatnim czasie przebywał za granicą lub miał kontakt z osobą zakażoną. Wszystkie te informacje powinny być przekazane już podczas rozmowy z dyspozytorem numeru alarmowego.


  Mam zaplanowany zabieg w szpitalu. Czy takie planowe zabiegi będą się odbywać, czy są odwołane?

  Zaleca się, aby placówki ograniczyły do niezbędnego minimum lub czasowo zawiesiły planowe świadczenia. Należy skontaktować się ze szpitalem, w którym zaplanowany jest zabieg, by uzyskać informację, co on zdecydował. Jeśli ze względu na koronawirusa szpital zawiesił planowe świadczenia, wyznacza pacjentom nowe terminy zabiegów. Jeśli natomiast szpital planowo wykonuje zabiegi, pacjent musi rozważyć, które ryzyko przeważa: ryzyko związane z brakiem wykonania zabiegu w danym terminie, czy ryzyko zakażenia się koronawirusem. Jeśli pacjent nie zdecyduje się na zabieg w zaplanowanym terminie, powinien go odwołać i poprosić o wyznaczenie innego terminu. Może się zdarzyć, że będzie to termin odległy.


  Czy są wizyty domowe ginekologiczne w szczególnych przypadkach?

  W uzasadnionych przypadkach świadczenia medyczne mogą być udzielane w miejscu zamieszkania pacjenta. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który podejmie decyzję co do możliwości wizyty lekarskiej w domu. W przypadku odmowy proszę skontaktować się z lekarzem POZ, który podejmie decyzję o przewiezieniu pacjenta do gabinetu ginekologicznego.


  Przez epidemię wyjazd do sanatorium jest teraz niemożliwy. Czy kolejny, nowy termin leczenia uzdrowiskowego zostanie wyznaczony automatycznie?
  Nie, kolejny termin leczenia zostanie wyznaczony pod warunkiem zwrotu do oddziału NFZ oryginału potwierdzonego skierowania wraz z pisemną prośbą o przesunięcie terminu z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju.


  Czy w związku z tym, że sanatoria są zamknięte trzeba zwrócić skierowanie, aby otrzymać kolejny termin leczenia?
  Tak, oryginał potwierdzonego skierowania należy zwrócić do oddziału funduszu wraz z pisemną prośbą o przesunięcie terminu z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju.


  Czy w przypadku wyznaczenia kolejnego terminu leczenia uzdrowiskowego miejsce będzie to samo?
  Nie, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w poszczególnych ośrodkach, pacjent może otrzymać inny zakład lecznictwa uzdrowiskowego, ale zawsze zgodny z kierunkiem leczenia.


  Czy z uwagi na obecną sytuację, mogę wskazać kiedy chciałbym pojechać do sanatorium?
  Nie, kolejny termin leczenia uzdrowiskowego zostanie wyznaczony w ramach możliwości oddziału, po ustabilizowaniu się sytuacji epidemicznej w kraju, z zachowaniem pierwotnego miejsca w kolejce.


  Jeśli z uwagi na obecną sytuację musiałem wyjechać wcześniej z sanatorium i leczenie zostało skrócone z 21 do 15 dni to mogę od razu złożyć kolejne skierowanie?
  Na chwilę obecną obowiązujące przepisy nie dają takiej możliwości, kolejne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może zostać wystawione przez lekarza dopiero po upływie 12 miesięcy od zakończenia leczenia.


  Czy jeśli z uwagi na obecną sytuację musiałem wyjechać wcześniej z sanatorium to otrzymam z NFZ jakąś rekompensatę?
  Na ten moment obowiązujące przepisy nie dają takiej możliwości.


  Kiedy mogę się spodziewać kolejnego termin leczenia uzdrowiskowego?
  Aktualnie nie jest możliwe określenie przewidywanego terminu. Kolejny termin leczenia uzdrowiskowego zostanie wyznaczony po ustabilizowaniu się sytuacji epidemicznej w kraju, z zachowaniem pierwotnego miejsca w kolejce.


  Byłam w sanatorium NFZ od 12.03.2020 r. do 22.03.2020 r. a powinnam być do 02.04.2020 r. Nastąpiło skrócenie pobytu z powodu ogłoszenia w kraju epidemii. Czy będzie możliwość odbycia niewykorzystanej części sanatorium?​

  Z uwagi na ogłoszony w dniu 20 marca 2020 r. na terytorium RP stan epidemii świadczeniodawcy zaprzestali udzielać świadczeń, kuracjusze musieli opuścić uzdrowiska. Na ten moment nie ma regulacji, które umożliwiają dokończyć niewykorzystaną część turnusu. 


  Podczas teleporady otrzymałam informację, że system eWUŚ nie potwierdza mojego do ubezpieczenia. Co zrobić w takiej sytuacji? 

  Może Pani w rozmowie telefonicznej oświadczyć, że przysługuje Pani prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Przepisy przewidują taką sytuację. Oświadczenie złożone przez telefon, będzie ważne tak samo jak pisemne oświadczenie podczas wizyty osobistej.


  Jestem tuż przed porodem. Posiadam certyfikat S1 (podlegam pod ubezpieczenie męża tam pracującego) z Wielkiej Brytanii. Co mam dalej robić? Czy muszę ten dokument w jakiś sposób zarejestrować? Jak to wygląda w obecnej sytuacji?

  Dokument S1 należy zarejestrować w Oddziale NFZ. Oddział wyda na podstawie dokumentu S1 poświadczenie, potwierdzające Pani prawo do świadczeń w Polsce. Po rejestracji dokumentu S1 w systemie EWUŚ (u lekarza) będzie Pani miała potwierdzone prawo do świadczeń. Tu znajdzie Pani oświadczenie, które należy wypełnić i przesłać do Oddziału wraz z dokumentem S1 (może być skan dokumentów wysłany mailem: kancelaria@nfz-bialystok.pl).


  Jak obecnie uzyskać kartę EKUZ?

  Obecnie wnioski o EKUZ obsługiwane są wyłącznie korespondencyjnie. Wniosek należy pobrać ze strony: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/. Należy go wypełnić i wskazać adres na jaki ma być zwrotnie wysłana karta. Wnioski można przesłać pocztą tradycyjną na adres właściwego oddziału wojewódzkiego lub zeskanowany (tylko 1 strona) na adres ekuz@nfz.gov.pl. W przypadku osób pełnoletnich, zgłoszonych do ubezpieczenia przez rodziców jako członkowie rodziny do wniosku należy dołączyć potwierdzenie kontynuacji nauki.


  Otrzymałem od zagranicznego ubezpieczyciela dokument S1/E106/E109 co mam z nim zrobić?

  Taki dokument należy jak najszybciej zarejestrować w NFZ – teraz trzeba to zrobić korespondencyjnie:  wyślij pocztą tradycyjną ul. Pałacowa 3, 15-042 Białystok,  poprzez ePUAP lub e-mailem: sekretariat@nfz-bialystok.pl . Do rejestracji dokumentu niezbędne jest wypełnienie oświadczenia dotyczącego rejestracji osoby uprawnionej dostępnego pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/dokumenty-do-pobrania/

  Po zarejestrowaniu osoba uprawniona uzyska uprawnienia do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych.


  Kończy mi się okres ważności dokumentu S1/E106/E109. Co mam zrobić?

  Proszę skontaktować się z zagranicznym ubezpieczycielem. To on wydaje te dokumenty. Musi Pani spełnić niezbędne wymogi swojego ubezpieczyciela, aby uzyskać stosowny dokument.