Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Zadaj pytanie

Zadaj pytanie

Ta specjalna podstrona została uruchomiona głównie z myślą o pacjentach, aby ułatwić im korzystanie ze świadczeń zdrowotnych. Na pytania świadczeniodawców czekają pracownicy wydziałów merytorycznych pod znanymi Państwu numerami telefonów. 

Tutaj można zadać pytanie dotyczące korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z NFZ.
Odpowiedzi będziemy publikować poniżej.
Zanim zadasz pytanie, przejrzyj zamieszczone odpowiedzi – może ktoś już o to pytał.


  Pytania i odpowiedzi dotyczące korzystania z opieki zdrowotnej podczas epidemii można znaleźć w dziale „Wy pytacie – my odpowiadamy” – praktyczne rady na czas epidemii.
  Zapraszamy do odwiedzenia tej strony!

   


  Komu należy się refundacja szkieł?

  Z dofinasowania mogą skorzystać osoby, których wada wzroku wymaga noszenia szkieł okularowych korekcyjnych i otrzymały zlecenie na zaopatrzenie w szkła od lekarza okulisty.

  Osobie dorosłej, która ma wadę do +/- 6 i cylinder do +/- 2 dioptrii przysługuje dofinansowanie w kwocie 25 zł na jedno szkło. Jeśli wada wzroku jest większa (powyżej +/- 6,25 i cylinder od 0 dioptrii; sfera do +/- 6 i cylinder +/- 2,25 dioptrii) to kwota refundacji jest większa i wynosi 50 złotych za szkło.

  W przypadku dzieci do ukończenia 18 roku życia dofinasowanie wynosi 100 %  natomiast u osób dorosłych 70 %  do wysokości ww. limitów.  Dofinansowanie dotyczy zarówno szkieł korekcyjnych do bliży i do dali.

  Dofinasowanie do szkieł okularowych przysługuje raz na 2 lata – dorośli i nie częściej niż raz na 6 miesięcy – dzieci do ukończenia 18 roku życia.


  Parę lat temu spadłem z drabiny. W wyniku tego wypadku zostały rozchwiane górne jedynki i dwójki. Jedna jedynka już wypadła. Trzeba się pozbyć reszty i założyć protezę. Ale moje pytanie brzmi – czy mogę się ubiegać o refundację za implanty?

  Wszczepiania implantów nie są refundowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, gdyż nie jest to świadczenie gwarantowane w rodzaju leczenia stomatologicznego.  


  Chciałabym dostać wykaz placówek, które wykonują zastrzyk immunoglobuliny dla kobiet w ciąży w Białymstoku.

  Wszystkie poradnie ginekologiczne mają możliwość wykonywania takich zastrzyków. Ostateczna decyzja należy do lekarza.


  Czy jest możliwość wizyty stomatologa w domu osoby dorosłej nie poruszającej się samodzielnie, w celu usunięcia zęba?

  Taka wizyta powinna odbyć się w gabinecie stomatologicznym, ale pacjenci, którzy nie poruszają się samodzielnie, mogą być tam dowiezieni. Proszę zwrócić się do lekarza rodzinnego z prośbą o wystawienie zlecenia na transport.


  Czy jak jestem zaszczepiona przeciwko COVID-19, mam pierwszeństwo wyjazdu do sanatorium? Moje skierowanie czeka…

  Z tego tytułu nie ma specjalnych preferencji. Ale jeżeli czeka Pani w kolejce i upłynęło 18 miesięcy od ostatniego pobytu w sanatorium, to będąc osobą zaszczepioną (dwiema dawkami) może Pani skorzystać z wyjazdu w każdej dowolnej chwili z tzw. zwrotów. W tej sprawie należy kontaktować się z Działem Lecznictwa Uzdrowiskowego Podlaskiego NFZ pod nr tel. 85 745 95 23 lub 24.


  Jaki obecnie jest czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne dziecka do lat 7?

  W województwie podlaskim aktualnie nie ma kolejki, skierowania realizowane są na bieżąco.


  Chciałbym otrzymać zaświadczenie o moich pobytach w sanatoriach, jak mogę je uzyskać?

  Proszę złożyć pismo o wystawienie takiego zaświadczenia do Oddziału NFZ – można zostawić je w skrzynce podawczej przy wejściu do budynku lub przesłać pocztą (15-042 Białystok, ul. Pałacowa 3). Proszę podać swoje dane oraz adres do korespondencji, na który prześlemy informację o pobytach.


  Mam skierowanie do szpitala na wykonanie badania poligraficznego. Który szpital wykonuje takie badanie i jakie są terminy jego wykonania w Białymstoku i okolicy?

  W województwie podlaskim to badanie w ramach NFZ wykonują dwa szpitale: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku (tel. na oddział chorób płuc: 85 740 94 72) oraz Szpital Wojewódzki w Łomży (tel. 86 473 37 75). W sprawie terminów proszę kontaktować się bezpośrednio z tymi placówkami.


  Pracowałam w UK, gdzie założono mi implant antykoncepcyjny. Ponieważ nadszedł czas na jego usunięcie, a ja w międzyczasie powróciłam na stałe do Polski, lekarz rodzinny wystawił mi skierowanie na jego usunięcie ale nie wie, gdzie to można wykonać. Czy mogę to zrobić na fundusz i gdzie? Mieszkam w Suwałkach. Implant jest zaszyty nad łokciem.

  Usunięcie/założenie implantu antykoncepcyjnego nie jest świadczeniem gwarantowanym w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.


  Ubezpieczyłam córkę, która jest studentką, zgłosiłam w swoim zakładzie pracy. Na moim koncie e-zus widnieje ona jako członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia, a EWUŚ wyświetla ją na czerwono. Co mogę zrobić?
  Po pierwsze proszę dopytać córkę, czy w ostatnim czasie nie podjęła jakiegoś dodatkowego zajęcia – „czerwony” status w EWUŚ pojawia się, gdy osoba zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny uzyskuje własny tytuł do ubezpieczenia. Jeśli tak się nie stało, prosimy o mejla z prośbą o weryfikację statusu ubezpieczenia córki na adres: kancelaria@nfz-bialystok.pl. W mejlu proszę podać dane córki oraz numer telefonu do siebie. 


  Chciałabym się dowiedzieć, w jaki można teraz otrzymać refundację na okulary. Dotychczas, kiedy moja mama miała robione okulary, jeździła do podlaskiego oddziału NFZ, aby otrzymać ulgę. Byłyśmy u optyka i dowiedziałyśmy się, że można wysłać receptę drogą mailową. Proszę mi podpowiedzieć, na jaki adres e-mail mam wysłać skan recepty oraz czy są potrzebne jeszcze jakieś dokumenty? 

  Proszę przesłać skan zlecenia na okulary mejlem, na adres: kancelaria@nfz-bialystok.pl. Ta samą drogą odeślemy odpowiedź.


  Obecnie przebywam na zasiłku macierzyńskim, umowa wygasła z końcem września. W systemie eWUŚ widnieję na czerwono, jako nieubezpieczona. W ZUS dostałam informację, że pomimo wygaśnięcia umowy mogę korzystać na NFZ z porad lekarskich i badań. Większość placówek robi problem. Niedługo czeka mnie rezonans na NFZ, co mam zrobić jeśli odmówią mi badania i zażądają zapłaty, bo eWUŚ pokazuje mnie „na czerwono”?

  Faktycznie status Pani ubezpieczenia w systemie EWUŚ będzie wyświetlał się „na czerwono”, bo jest Pani nieubezpieczona ale z prawem do świadczeń w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Proszę pamiętać, że w tej sytuacji Pani mąż może Panią zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, wtedy wskazanie w systemie EWUŚ będzie już „zielone”.


  W ubiegłych latach recepta na lek recepturowy (maść) była wystawiana z odpłatnością „ryczałt” i tak była zrealizowana. Jestem osobą ubezpieczoną. W 2021 r. lekarz wystawił receptę z odpłatnością 100%. Czy lekarz nie może wystawić recepty na ryczałt? Czy nastąpiły zmiany odpłatności na lek recepturowy?
  Za ordynację leku recepturowego, dobór użytych składników i określenie odpłatności odpowiada lekarz. Możliwa jest także niezamierzona pomyłka lekarza, czy programu do wystawiania e-recept. Proszę przede wszystkim zapytać lekarza o przyczynę wypisania tej maści z odpłatnością 100%.


  Mam skierowanie do dermatologa, chciałbym się zapisać. Kiedy są wolne najbliższe terminy?

  Orientacyjny czas oczekiwania do poradni w całej Polsce można sprawdzić na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl. Są tam też podane numery telefonów do rejestracji, aby sprawnie umówić wizytę.


  Czy terapia toksyną botulinową dziecka z mpdz jest refundowana przez NFZ? Czy jest jakiś specjalny program NFZ, do którego trzeba zgłosić dziecko, by miało refundację na dany lek?

  Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program lekowy Leczenie spastyczności w mózgowym porażeniu dziecięcym toksyną botulinową typu A. W programie leczone są dzieci z rozpoznaniem oznaczonym kodem G 80 – dziecięce porażenie mózgowe. Opis programu znajduje się w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2021 r. – w załączniku programy lekowe – B.30. W województwie podlaskim program realizowany jest w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.


  Jestem obywatelem Polski na stałe mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Posiadam ważną do roku 2023 kartę EHIC wydaną w Anglii. Czy moja karta będzie teraz honorowana w Polsce do końca jej ważności czy też muszę nabyć kartę GHIC (nie może być wydana, gdy jest ważna karta EHIC)? Strona brytyjska na oficjalnej stronie NHS podaje, że karty EHIC zgodnie z umową z EU będą honorowane w EU do końca ich ważności.

  Brytyjskie dokumenty są honorowane na starych zasadach. Karta, o którą Pan pyta będzie honorowana.


  Witam, czy na zabieg usunięcia ósemek potrzebuję skierowania ortodonty?

  Tak, lekarz kierujący musi na nim wskazać konieczność usunięcia zębów i opisać, o które zęby chodzi. 


  Mam problem z kontaktem z poradnią ortodontyczną w Białymstoku przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej. Telefon od dłuższego czasu nie odpowiada.

  Aktualny numer telefonu do poradni to 782 512 503.


  Czy można zdalnie potwierdzić receptę na szkła okularów bez konieczności wizyty w NFZ ?

  Tak oczywiście. Można to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając mejla na adres: sekretariat@nfz-bialystok.pl . Ta samą drogą podlaski NFZ odeśle odpowiedź.


  Jestem na kwarantannie od tygodnia i mam opuchliznę ósemki. Czy ktoś udzieli mi pomocy w przypadku ostrego bólu?? Test na COVID-19 będę mieć dopiero za dwa dni.
  Proszę kontaktować się z gabinetem stomatologicznym dr Ewy Konopelko-Śliżewskiej (tel. 505 128 840). To specjalny gabinet dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem – mieści się w Białymstoku przy ul. Żurawiej 14, budynek G. 


  Kto jest uprawniony do kontrolowania zaświadczeń lekarskich?

  Lekarze wydają różne zaświadczenia. NFZ kontroluje te, które mają związek z ordynacją leków objętych refundacją. 


  Gdzie w Grajewie lub okolicach można znaleźć ortodontę na NFZ?

  Gabinet ortodonty znajduje się w Łomży (Gabinet stomatologiczny W. Kowalewska, ul. Konstytucji 3 Maja 2c lok. 36). W Białymstoku gabinetów ortodonty jest najwięcej, ich listę można znaleźć w zakładce „gdzie się leczyć” : https://www.nfz-bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/07/stm-4.pdf


  Jestem w ciąży – w 8 tyg. Nie jestem obecnie nigdzie zatrudniona ani zarejestrowana  i nie mam ubezpieczenia.  Czy to że jestem w ciąży upoważnia mnie do darmowego leczenia?

  Tak. Kobiety w ciąży, w okresie porodu i połogu – jeżeli mają obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej – mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych bez względu na to, czy są – czy też nie są – objęte powszechnym (obowiązkowym lub dobrowolnym) ubezpieczeniem zdrowotnym. Przysługują im takie same świadczenia gwarantowane, jak osobom ubezpieczonym (koszty tych świadczeń zostaną sfinansowane z budżetu państwa).


   

  Czy na wizytę u specjalisty wystarczy otrzymane od lekarza rodzinnego e-skierowanie czy też muszę mieć oryginał w wersji papierowej? Czy na wizycie u specjalisty (neurolog) muszę mieć wyniki badań potwierdzające wstępną diagnozę? Takie wytyczne uzyskałem podczas rejestracji do poradni neurologicznej.

  Jeżeli poradnia specjalistyczna obsługuje już e-skierowania, wtedy do rejestracji wystarczy kod składający się z 4 cyfr (podobnie jak w przypadku e-recepty). Jeżeli poradnia nie obsługuje e-skierowań to powinna zarejestrować nowy wydruk informacyjny e-skierowania opatrzony podpisem lekarza, który je wystawił. Taki podpisany wydruk jest równoważny z dotychczasowym skierowaniem w postaci papierowej, a tym samym, jest podstawą do realizacji świadczenia. E-skierowania będą obowiązkowe od 8 stycznia 2021 r. 

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami lekarz kierując pacjenta do dalszego leczenia, dołącza do skierowania:

  1) kopię wyników badań diagnostycznych i przeprowadzonych konsultacji;

  2) istotne informacje o dotychczasowym leczeniu specjalistycznym lub szpitalnym 


  Od niespełna dwóch lat leczę się u neurologa w poradni posiadającej umowę z NFZ. Ostatnia wizyta odbyła się w grudniu 2018r. Wtedy lekarz wypisał leki, skierowanie na rezonans i rehabilitację oraz zalecił kolejną wizytę dopiero z wynikami i po zabiegach.  Ponieważ są dosyć długie kolejki na tego rodzaju świadczenia –  tym miesiącu ( lipiec 2020) ponownie prosiłem o wizytę u neurologa – wtedy w rejestracji zażądano kolejnego skierowania. Lekarz rodzinny wystawił skierowanie, aczkolwiek był zdziwiony tym żądaniem, jako że nie minęły dwa lata a leczenie nie zostało w żaden sposób zakończone. Natomiast już w poradni u neurologa pan w rejestracji ( jak się okazało właściciel poradni) zrobił wręcz karczemną awanturę – najpierw chciał zaświadczenia z odbytej rehabilitacji, potem wyników badań od lekarza rodzinnego (do tego nowego skierowania),  a na koniec krzyczał, że w ogóle nie powinno mnie tam być. Nie pomogły tłumaczenia, że po rehabilitacji ( listopad 2019) nie otrzymałem żadnej dokumentacji a lekarz rodzinny nie kieruje na badania, kiedy już zajmuje się mną specjalista. Bardzo proszę o wyjaśnienie, ponieważ ta cała sytuacja jest dla mnie niezrozumiała a przede wszystkim upokarzająca.

  Z opisanej sytuacji wynika, że leczenie w poradni specjalistycznej nie zostało zakończone, gdyż na poradzie grudniu 2018 neurolog wydał zalecenia co do dalszego procesu diagnostyczno-leczniczego oraz ustalił  kolejną wizytę kontrolną po zakończeniu tego procesu.

  Pacjent zgodnie z zaleceniami lekarza neurologa zgłosił się w lipcu 2020 do przedmiotowej poradni neurologicznej (należy wziąć pod uwagę okres pandemii i ograniczona dostępność do poradni).

  Nie powinno się wymagać nowego skierowania od lekarza rodzinnego oraz dodatkowych badań diagnostycznych wykonanych przez lekarza POZ.

  Każdy pacjent, który ma zastrzeżenia do działalności jakiejkolwiek poradni działającej na podstawie umowy z NFZ na prawo złożyć skargę w podlaskim oddziale NFZ.


  Dostałem skierowanie do neurologa od lekarza POZ. Kiedy chciałem się zarejestrować do poradni neurologicznej, otrzymałem pytanie: „Czy lekarz kierujący załączył do skierowania wyniki potwierdzające wstępną diagnozę?” Nie dostałem od lekarza POZ niczego oprócz skierowania! W poradni neurologicznej  zarejestrowano mnie w kolejkę,  ale pod warunkiem dostarczenia w dniu wizyty wyników badań. Co mam zrobić?

  Zgodnie z obowiązującymi zapisami prawa zawartymi w  „Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 08 września 2015r.(Dz.U. 2020 poz. 320 ze zm.).cyt.:

   ” § 12. 1. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, kierując świadczeniobiorcę do dalszego leczenia, dołącza do skierowania:

  1) kopię wyników badań diagnostycznych i przeprowadzonych konsultacji, będące w jego posiadaniu, umożliwiające lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego lub felczerowi ubezpieczenia zdrowotnego kierującemu postawienie wstępnego rozpoznania stanowiącego przyczynę skierowania;

  2) istotne informacje o dotychczasowym leczeniu specjalistycznym lub szpitalnym oraz zastosowanym leczeniu.”

  Oczywiście o ile są to  badania wykonane przez lekarza rodzinnego, jeśli takowych brak to lekarz rodzinny powinien opisać obszerniej przyczynę skierowania do poradni specjalistycznej.

  Przepisy zobowiązują również lekarza specjalistę do tego, żeby pisemnie informował kierującego na wizytę lekarza rodzinnego o rozpoznaniu choroby, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych.


  Ile czasu jest ważna recepta na zakup okularów?

  Wystawione elektronicznie zlecenie na okulary jest ważne 12 miesięcy. Jeśli natomiast ktoś ma jeszcze receptę wystawioną poza systemem e-ZWM – na starych papierowych drukach i potwierdzoną przez NFZ – to może ją zrealizować do końca roku.


  Czy wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można do funduszu przesłać mejlem jako skan wniosku w .pdf?

  Tak, można. To jeden ze sposobów na uzyskanie EKUZ. Wypełniony i podpisany wniosek można:

  • zeskanować i wysłać mailem na dedykowany adres ekuz@nfz.gov.pl
  • wysłać pocztą do właściwego oddziału lub jednej z delegatur NFZ
  • wysłać do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP
  • złożyć osobiście w dowolnym oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.

  Ponadto, od 11 lipca, każdy kto posiada Internetowe Konto Pacjenta może za jego pośrednictwem złożyć wniosek online. Otrzymuje się wtedy informacje o przewidywanym okresie ważności nowej karty EKUZ. Na podstawie wniosku złożonego online, karta będzie wygenerowana w Centrum Usług Wspólnych i wysłana na wskazany we wniosku adres.


  Czy lekarz prowadzący ciążę pracujący w szpitalu, w którym będę rodzić, może dać skierowanie dla mojego męża na test w kierunku Covid-19?

  Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii Covid-19, a szpital nie może żądać wykonania u tej osoby testu na koronawirusa. Jeżeli jednak odmawia Pani mężowi uczestniczenia w porodzie rodzinnym z powodu niedostarczenia wyniku testu na COVID-19, proszę zgłosić nieprawidłowości do Rzecznika Praw Pacjenta lub oddziału wojewódzkiego NFZ.


  Rak prostaty – czy NFZ refunduje przeprowadzenie operacji robotem da Vinci?

  NFZ finansuje wykonanie zabiegu usunięcia raka prostaty, niezależnie od sposobu jej wykonania. Jeśli dany szpital dysponuje robotem da Vinci i wykona za jego pomocą operację, Fundusz za nią zapłaci. O samej metodzie zabiegu decyduje lekarz.


  Czy osoba chora na SM, która ma orzeczenie o niepełnosprawności (I grupa) może otrzymać 100% refundacji na pieluchomajtki?

  Nie ma 100% refundacji NFZ na pieluchomajtki. Są pewne grupy osób, które mogą uzyskać większą liczbę pieluchomajtek – o tym każdorazowo decyduje osoba uprawniona do wystawienia zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Prosimy o kontakt w tej sprawie z pracownikami działu obsługi pacjenta podlaskiego NFZ pod nr tel. (85) 745 95 25 lub 745 95 00.


  Czy mogę być operowania, jeżeli mam kontakt z osobą, która wróci z zagranicy 10 dni przed operacją?

  Proszę porozmawiać o tym w lekarzem ze szpitala i opisać tę sytuację – być może będzie konieczność wykonania testu na COVID-19.


  Czy jest zapis w ustawie o konieczności objęcia leczeniem szpitalnym w przypadku zakażenia Covid-19? Mam koronawirusa, od 14 dni przebywam w szpitalu, obecnie nie przyjmuję żadnych leków, bo mój stan zdrowia, jak i wyniki morfologii są bardzo dobre, niestety w dniu poprzednim miałam robiony wymaz i wynik jest jeszcze dodatni, czy szpital, jak i sanepid mogą dalej kazać mi leżeć w szpitalu, czy mogę walczyć o wypis?

  Decyzja o konieczności dalszej hospitalizacji pacjenta leży w gestii lekarza prowadzącego.


  Witam pracuje w delegacji, lekarz rodzinny dał mi skierowanie na badania gastroskopię, ale aby wykonać to badanie muszę jednego dnia oddać krew i zrobić test na koronawirusa, a za kolejne dni mam gastroskopie. Czy lekarz rodzinny może wydać mi zwolnienie lekarskie na te dni?

  W temacie zwolnień lekarskich prosimy o kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.


  Jestem po operacji onkologicznej (nowotwór żołądka) i obecnie przebywam w domu. Czy w razie potrzeby, np. wypisanie leku, skierowanie na kontrolne badanie krwi mam prawo korzystać z opieki lekarza rodzinnego czy muszę udać się do onkologa?

  Jeśli lekarz rodzinny otrzymał informację od specjalisty o lekach i sposobie dawkowania, oczywiście może wypisać potrzebne recepty. Rekomendujemy jednak, by pierwsze kroki skierować do poradni onkologicznej, ponieważ np. nie wszystkie badania diagnostyczne leżą w kompetencji lekarza rodzinnego.


  Leczę się u dermatologa od 20 lat. Poradnia żąda nowego skierowania, a ja nie mogę skontaktować się z lekarzem rodzinnym…

  Proszę do skutku próbować się skontaktować z poradnią. Jeśli chodzi o nowe skierowanie do specjalisty, nie jest ono wymagane, o ile pacjent nie zaczyna się leczyć na nowe schorzenie i w ciągu ostatniego roku odbył wizytę w danej poradni specjalistycznej.


  Czy jest bezpieczne wysłanie wyników badań pocztą elektroniczną do przychodni? Jaką mam pewność, że osoby postronne nie zobaczą?

  Przesyłanie wyników badań pocztą elektroniczną jest dopuszczalne pod warunkiem zachowania odpowiedniego poziomu zabezpieczeń danych. Proszę pamiętać, że osoby zatrudnione w danej poradni mają obowiązek dochowania tajemnicy, a sam świadczeniodawca musi dołożyć starań, by dokumentacja pacjentów była zabezpieczona przed osobami postronnymi.


  Od ponad pół roku czekam na wizytę u pulmonologa ponieważ zachodzi podejrzenie astmy. Okazuje się, że będzie to teleporada. Czy spirometrię mam wykonać przez  telefon?

  Ostateczną decyzję co do formy porady lekarskiej podejmuje lekarz. Co prawda od początku epidemii rekomendowaną formą kontaktu lekarza z pacjentami były teleporady, jednak świadczeniodawca nie może całkowicie zaprzestać udzielania porad ambulatoryjnych lub wizyt domowych w przypadkach, w których jest taka konieczność.


  Jak długo czeka się teraz, czyli w dobie koronowirusa, na wynik badania cytologicznego? Badanie robił mi ginekolog w maju, a ja się nie mogę dodzwonić do poradni i nie wiem, jaki jest wynik…

  O czas oczekiwania na wynik musi Pani pytać w poradni. W województwie podlaskim poradnie ginekologiczne pracują, pacjentki są przyjmowane. Aktualne numery do poradni można znaleźć na naszej stronie KLIKNIJ TUTAJ. Można też dzwonić pod numer Podlaskiego NFZ (85) 745 95 00.


  Mieliśmy mieć zabieg córki.  Został pobrany wykaz i zrobiony test na koronawirusa. Zrezygnowaliśmy jednak z zabiegu. Czy będziemy płacić za zrobiony test?

  Nie, nie będą Państwo obciążeni kosztami tego testu.


  Dlaczego lekarz w przychodni odmawia wizyty u chorego, który nie chodzi, a pielęgniarki nie dokonują poboru krwi do badań w domu u pacjenta niechodzącego?

  Ostateczną decyzję co do formy porady lekarskiej podejmuje lekarz. Co prawda od początku epidemii rekomendowaną formą kontaktu lekarza z pacjentami były teleporady, jednak świadczeniodawca nie może całkowicie zaprzestać udzielania porad ambulatoryjnych czy wizyt domowych w przypadkach, w których jest taka konieczność. Pacjent powinien być poinformowany o powodach ewentualnej odmowy wizyty osobistej, może też żądać wpisu w swojej dokumentacji medycznej. Oczywiście jeżeli ma do podjętej decyzji zastrzeżenia – może złożyć skargę do NFZ.


  Dostałam skierowanie od neurologa do neurochirurga – neurochirurg stwierdził, że muszę mieć wykonaną operację na kręgosłup szyjny i dostałam od niego informację do lekarza kierującego. Czy nie powinnam dostać skierowania na operację właśnie od neurochirurga? Czy teraz z tym zaświadczeniem mam iść do neurologa i neurolog powinien mi wystawić takie skierowanie?

  Jeśli neurochirurg stwierdził, że jest konieczna operacja, faktycznie mógł od razu wystawić skierowanie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by na podstawie zaświadczenia z konkretnymi wskazaniami od konsultującego Panią neurochirurga, wystawił je teraz neurolog.


  Potrzebuję zaświadczenia lekarskiego o stosowaniu leku Sativex. Firma, w której pracuję, przeprowadziła standardowo testy narkotyczne i okazało się, że jestem pod wpływem Mariuhuany thc25. Niestety, nie mogę zdobyć zaświadczenia o stosowaniu tego leku, ponieważ mój lekarz neurolog zmarł. Co robić?

  Jeśli poradnia dalej działa, to inny lekarz z tej poradni, na podstawie informacji w dokumentacji medycznej, może takie zaświadczenie wystawić. Natomiast jeśli lekarz prowadził indywidualną praktykę, powinien Pan uzyskać kopię dokumentacji medycznej (o miejsce jej przechowywania proszę pytać w Izbie Lekarskiej) i z nią udać się do nowej poradni neurologicznej (oczywiście z nowym skierowaniem od lekarza POZ).


  Czy na planowanie przyjęcie do szpitala na operację w USK Białystok mogę wejść ze starszą osobą, która sama sobie nie poradzi (jeżeli wykonam test na Covid)?

  Ze względu na pandemię, ostateczną decyzję o tym podejmuje szpital.


  W jakim czasie od dnia zapisu – mam dostarczyć skierowanie do poradni specjalistycznej?

  Na tę chwilę pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie później niż w dniu wizyty.


  Niedługo mam planowe przyjęcie do szpitala na artroskopię kolana. Na ile dni przed zabiegiem wykonuje się test na Covid19?

  O tym decyduje placówka, w której będzie Pani leczona.


  Gdzie mogę wykonać test na koronawirusa przed wyjazdem do sanatorium?

  O tym gdzie, kiedy i w których godzinach będzie można pobrać wymaz do badania na koronawirusa, poinformuje pisemnie oddział wojewódzki NFZ. Test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Lista mobilnych punktów pobrań w województwie podlaskim znajduje się TUTAJ.


  Czy lekarz prowadzący ciążę pracujący w szpitalu, w którym będę rodzić, może dać skierowanie dla mojego męża na test w kierunku Covid-19?

  Jeśli szpital, w którym będzie Pani rodzić, wymaga takiego testu, oczywiście może go wykonać. O szczegóły musi Pani pytać w szpitalu. 


  Czy lekarz rodzinny lub pielęgniarka mogą przyjechać na wizytę domową i wymienić mi cewnik (upływa termin wymiany cewnika pęcherza moczowego), jeśli  przebywam na kwarantannie?

  Prosimy o kontakt w tej sprawie z oddziałem sanepidu.


  Kiedy będzie można wykonać badania krwi u osoby leżącej? W mojej miejscowości nie ma laboratorium, tylko panie przyjeżdżały i pobierały krew, a teraz nie ma takiej możliwości.

  Pandemia nie jest przeszkodą w pobraniu krwi do badania u pacjenta. Proszę kontaktować się z lekarzem zlecającym badania.


  Czy jako student, który odbywa praktyki wakacyjne w szpitalu, mam możliwość wykonania bezpłatnego testu na koronawirusa przed przystąpieniem do praktyk?

  Tak, NFZ finansuje badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 studentom kierunków medycznych, którzy będą mieć kontakt z pacjentami w ramach praktyk. Szczegóły można znaleźć tutaj.  


  Wróciłem z Niemiec. Czy obejmuje mnie ubezpieczenie z Niemiec w trakcie pandemii?

  Tak, jak najbardziej, ubezpieczenie jakiemu Pan podlega, działa niezależnie od tego, czy panuje pandemia czy nie – zasady są takie same. Jeśli ma Pan kartę EKUZ, może Pan w razie nagłego zachorowania korzystać z opieki medycznej na terenie innego kraju UE. Koszty ewentualnego leczenia zakażenia wirusem Sars-CoV-2 także mogą być rozliczone w ramach EKUZ.


  Mam skierowanie do szpitala na oddział otolaryngologiczny w Białymstoku (skrzywienie przegrody nosa). Jak mogę się zapisać?

  Zachęcamy do skorzystania ze specjalnie przygotowanych wykazów oraz wyszukiwarki poradni/szpitali zakontraktowanych przez Podlaski NFZ (można tu znaleźć dane adresowe i numery telefonów do kontaktu). Proszę kliknąć TUTAJ, a następnie wybrać leczenie szpitalne i dalej: otolaryngologia. W Białymstoku są dwa oddziały otolaryngologiczne: w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i Szpitalu Wojewódzkim.


  Mój wnuk urodzony w Wielkiej Brytanii przyjedzie do Polski na wakacje na dwa miesiące wraz ze swą mamą, która jest tam zatrudniona na umowę o pracę. W Anglii mają ubezpieczenie zdrowotne. Czy takie ubezpieczenie jest ważne w Polsce? Czy trzeba mieć stosowne dokumenty potwierdzające ten fakt na wypadek np. choroby w trakcie pobytu w Polsce?

  W tym przypadku obie osoby powinny mieć ze sobą karty EKUZ wydane w Wielkiej Brytanii i w razie nagłego zachorowania mogą korzystać z opieki medycznej w Polsce.


  Podczas pobytu w Holandii miałem problem z sercem (cierpię na chorobę układu krwionośnego, a pięć lat temu przeszedłem zawał). Pomoc została mi udzielona i zostałem karetką przewieziony do szpitala. Po otrzymaniu leków okazało się, iż głębsza interwencja nie była konieczna. Pozostaje jednak rachunek do zapłacenia za karetkę. W jaki sposób mogę rozliczyć poniesione koszty?

  Powinien Pan opłacić należność i wtedy złożyć wniosek o zwrot kosztów. Trzeba do niego dołączyć oryginał rachunku i dowód wpłaty. NFZ wyśle dokumenty do Holandii, gdzie tamtejsza instytucja ustali kwotę refundacji. Szczegółowe informacje oraz wzór wniosku znajdzie Pan tutaj: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/zwrot_kosztow/strona-glowna.


  Mieszkam i pracuję w Norwegii i mam pytanie dotyczące porodu i pobytu w Polsce przez najbliższy rok. Jakie dokumenty muszę przedstawić, aby pokryte zostały koszty porodu i opieki poporodowej, jak i inne potrzebne świadczenia w czasie pobytu w Polsce. Złożylam wniosek E 106 (S1) do Helfo. Czy są wymagane jeszcze dodatkowe dokumenty?

  Jeżeli uzyska Pani dokument E106 lub S1 należy go zarejestrować w NFZ. Dokument ten daje prawo do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych w Polsce, na równi z osobą ubezpieczoną. Będzie Pani miała identyczne prawa, jak każda osoba ubezpieczona w NFZ. Inne dokumenty nie będą potrzebne.
  Norwegia może też przekazać do NFZ dokument drogą elektroniczną – S072 – nie otrzyma Pani wówczas „papierowego” dokumentu E106 ani S1. Są to dokumenty tożsame.


  Czy można iść do dentysty na NFZ będąc w innym mieście?

  Tak, można. NFZ zapłaci za wizytę w gabinecie w innym mieście.


  Jak wygląda wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jeżeli nie posiadam ubezpieczenia?

  Proszę skontaktować się z pracownikami Działu Ewidencji Podlaskiego NFZ pod numerem tel. (85) 745 95 62. Sprawdzą oni Pani/Pana status w systemie, jeśli faktycznie nie ma Pan/Pani ubezpieczenia, postarają się wskazać dostępne możliwości korzystania z opieki zdrowotnej w ramach NFZ.


  Ile czasu jest ważna recepta od okulisty na okulary?

  Wystawione elektronicznie zlecenie na okulary jest ważne 12 miesięcy. Jeśli natomiast ktoś ma jeszcze receptę wystawioną poza systemem e-ZWM – na starych papierowych drukach i potwierdzoną przez NFZ – to może ją zrealizować do końca roku.


  W moim profilu e-pacjenta na IKP nie mam „podpiętych” swoich dzieci, pomimo zgłoszenia ich w ZUS. Czy mogę prosić o korektę?

  NFZ nie jest administratorem IKP, w związku z tym, nie możemy wprowadzać tam żadnych zmian. Proszę skontaktować się z infolinią  IKP – 19 457 (opłata zgodnie z taryfą operatora).


  Co z osobami, które były na rencie okresowej do stycznia 2020 roku? Czy nadal mogą korzystać z usług lekarza z kontraktem w NFZ?

  Jeżeli osoba w trakcje renty okresowej złożyła wniosek o dalsza rentę, to przez cały okres prowadzonego postępowania ma prawo do świadczeń. Jeśli nie, to już w lutym prawo do świadczeń wygasło. Może też korzystać ze świadczeń jako członek rodziny.


  Proszę o wskazanie pracowni usg, która wykona na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego usg jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej. 

  Lekarz rodzinny kierując pacjenta na badanie USG powinien wskazać miejsce lub miejsca, z którymi ma podpisaną umowę na tzw. podwykonawstwo. Bezpłatne badanie można wykonać wyłącznie w miejscu wskazanym przez lekarza kierującego. 


  Mam skierowanie do laryngologa. Gdzie mogę się udać? Białystok.

  Listę czynnych i zamkniętych poradni (także laryngologicznych) w województwie podlaskim można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z podlaskim NFZ (85) 745 95 00. 


  Czy w związku z epidemią jest możliwe zrobienie prześwietlenia zęba, który boli od 5 dni, pomimo antybiotyku i leków przeciwbólowych, aby nie wyrywać go od razu? Jeśli tak, to w jakiej placówce?

  Gabinety stomatologiczne przyjmujące pacjentów w ramach kontraktu z NFZ muszą być wyposażone w aparat rentgenowski lub mieć podpisaną umowę z gabinetem rtg, w którym pacjenci mogą wykonać prześwietlenie. Informacje o otwartych aktualnie gabinetach stomatologicznych można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane. Proszę kontaktować się z wybranym gabinetem i pytać o ewentualną możliwość wykonania na miejscu rtg zęba. 


  Jakie poradnie dermatologiczne przyjmują aktualnie pacjentów?

  Listę czynnych i zamkniętych poradni (także dermatologicznych) w województwie podlaskim można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane. 


  Czy w związku z epidemią koronawirusa nadal trzeba dostarczyć skierowanie do poradni specjalistycznej w ciągu 2 tygodni od czasu umówienia się na wizytę?
  Mamy teraz nadzwyczajną sytuację – ten obowiązek został zawieszony. Pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie później niż w dniu wizyty.


  Gdzie mają się kierować pacjentki w ciąży, kiedy ginekolodzy odwołują wizyty w związku z koronawirusem? Kto zapewnia ciężarnym pomoc?

  Listę czynnych i zamkniętych poradni (także ginekologicznych) w województwie podlaskim można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane. 

  W sytuacjach nagłych i niepokojących proszę kontaktować się telefonicznie ze szpitalnymi, położniczymi izbami przyjęć. W Białymstoku izby dyżurują naprzemiennie: USK – (85) 831 83 40, Szpital Wojewódzki w Białymstoku – (85) 74 88 140. 


  Czy stomatolog może udzielić teleporady? I czy uzyskam w taki sposób e-receptę?
  W stomatologii nie ma teleporady. Receptę na stomatologiczną dolegliwość może wystawić lekarz rodzinny, który korzysta z teleporad.


  Pilnie jest potrzebny Siofor. W poradni lekarza rodzinnego nie otrzymałam recepty.  Zostałam skierowana na SOR. Nie chcę iść na SOR, bo boję się wirusa!

  Siofor jest lekiem na cukrzycę. Receptę na ten lek może wystawić lekarz specjalista lub lekarz rodzinny, o ile ma zaświadczenie od specjalisty, które potwierdza schorzenie. Bez konieczności wychodzenia z domu można otrzymać e-receptę.


  Na jakich zasadach można uzyskać refundację Cannabis sativa L., Red No 2? 

  Ten lek nie jest obecnie refundowany. Lekarze przepisują recepty na 100% odpłatności.


  Przez epidemię wyjazd do sanatorium jest teraz niemożliwy. Czy kolejny, nowy termin leczenia uzdrowiskowego zostanie wyznaczony automatycznie?
  Nie, kolejny termin leczenia zostanie wyznaczony pod warunkiem zwrotu do oddziału NFZ oryginału potwierdzonego skierowania wraz z pisemną prośbą o przesunięcie terminu z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju.


  Czy w związku z tym, że sanatoria są zamknięte trzeba zwrócić skierowanie, aby otrzymać kolejny termin leczenia?
  Tak, oryginał potwierdzonego skierowania należy zwrócić do oddziału funduszu wraz z pisemną prośbą o przesunięcie terminu z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju.


  Czy w przypadku wyznaczenia kolejnego terminu leczenia uzdrowiskowego miejsce będzie to samo?
  Nie, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w poszczególnych ośrodkach, pacjent może otrzymać inny zakład lecznictwa uzdrowiskowego, ale zawsze zgodny z kierunkiem leczenia.


  Czy z uwagi na obecną sytuację, mogę wskazać kiedy chciałbym pojechać do sanatorium?
  Nie, kolejny termin leczenia uzdrowiskowego zostanie wyznaczony w ramach możliwości oddziału, po ustabilizowaniu się sytuacji epidemicznej w kraju, z zachowaniem pierwotnego miejsca w kolejce.


  Jeśli z uwagi na obecną sytuację musiałem wyjechać wcześniej z sanatorium i leczenie zostało skrócone z 21 do 15 dni to mogę od razu złożyć kolejne skierowanie?
  Na chwilę obecną obowiązujące przepisy nie dają takiej możliwości, kolejne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może zostać wystawione przez lekarza dopiero po upływie 12 miesięcy od zakończenia leczenia.


  Czy jeśli z uwagi na obecną sytuację musiałem wyjechać wcześniej z sanatorium to otrzymam z NFZ jakąś rekompensatę?
  Na ten moment obowiązujące przepisy nie dają takiej możliwości.


  Kiedy mogę się spodziewać kolejnego termin leczenia uzdrowiskowego?
  Aktualnie nie jest możliwe określenie przewidywanego terminu. Kolejny termin leczenia uzdrowiskowego zostanie wyznaczony po ustabilizowaniu się sytuacji epidemicznej w kraju, z zachowaniem pierwotnego miejsca w kolejce.


  Byłam w sanatorium NFZ od 12.03.2020 r. do 22.03.2020 r. a powinnam być do 02.04.2020 r. Nastąpiło skrócenie pobytu z powodu ogłoszenia w kraju epidemii. Czy będzie możliwość odbycia niewykorzystanej części sanatorium?​

  Z uwagi na ogłoszony w dniu 20 marca 2020 r. na terytorium RP stan epidemii świadczeniodawcy zaprzestali udzielać świadczeń, kuracjusze musieli opuścić uzdrowiska. Na ten moment nie ma regulacji, które umożliwiają dokończyć niewykorzystaną część turnusu. 


  Mama ma problem z wysokim ciśnieniem tętniczym. Poradnia kardiologiczna w Hajnówce, której jest pacjentką, jest zamknięta. Leczenie, które wdrożył lekarz pierwszego kontaktu nie przynosi rezultatów. Gdzie pacjentka może uzyskać pomoc specjalistyczną w Hajnówce, ewentualnie Bielsku Podlaskim?

  Poradnie specjalistyczne przy szpitalu w Hajnówce pracują udzielając teleporad, w związku z epidemią tryb pracy poradni może zmienić się każdego dnia. Aktualnych informacji należy szukać w rejestracji pod numerami: 85 68 29 170, 85 68 29 176.

  Poradnia kardiologiczna w Bielsku Podlaskim mieści się Szpitalu Powiatowym ul. Kleszczelowska 1, tel.  85 833 43 87W związku ze stanem epidemii w kraju poradnie specjalistyczne udzielają głównie porad telefonicznych. 


  ​​Czy w obecnej sytuacji epidemii wirusa można przełożyć termin planowego wyjazdu uzdrowiskowego na przełomie kwiecień – maj na późniejszy termin z uwagi na przebyte w obecnym czasie bardzo częste i ostre infekcje dróg oddechowych, co wiąże się z byciem w grupie wysokiego ryzyka także ze względu na wiek? Czy potrzebne jest zaświadczenie od lekarza? 

  Ponieważ na razie nie wiadomo kiedy skończy się kraju stan zagrożenia epidemią, nie wiadomo również kiedy uzdrowiska zaczną ponownie przyjmować kuracjuszy. Kolejny termin leczenia zostanie wyznaczony pod warunkiem zwrotu do oddziału NFZ oryginału potwierdzonego skierowania wraz z pisemną prośbą o przesunięcie terminu z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju. Kolejny termin leczenia uzdrowiskowego zostanie wyznaczony w ramach możliwości oddziału, po ustabilizowaniu się sytuacji epidemicznej w kraju, z zachowaniem pierwotnego miejsca w kolejce.


  Mam skierowanie do ortopedy, nie wiem co zrobić? Czy ryzykować zakażeniem koronawirusem? Czy darować sobie wizytę? 

  Podczas epidemii wszystkie konsultacje lekarskie, które mogą poczekać – odkładamy. Apelują o to zarówno lekarze jak i konsultanci medyczni. Skierowanie do specjalisty nie traci ważności. ​


  W jaki sposób mam złożyć podanie o bezpłatne leki? 

  Każdy, kto skończył 75 lat, może skorzystać z rządowego programu bezpłatnych leków 75+. Nie trzeba nigdzie składać żadnych podań.  Wystarczy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką POZ, odebrać receptę na leki z wykazu bezpłatnych leków i odebrać lekarstwa w aptece. 


  Osteoporoza – gdzie są placówki w Białymstoku, które pomogą mi w leczeniu tej choroby?

  Proszę skontaktować się z jedną z tych poradni:

  1. Ośrodek Leczenia Chorób Kostno-Stawowych Osteo-Art, Białystok, ul. Stołeczna 7, tel. 85 742 43 55
  2. Osteo-Medic SC A. Racewicz, J. Supronik, Białystok, ul. Wiejska 81, tel. 85 674 90 00

  Gdzie w Białymstoku można wykonać badanie kolonoskopii?

  Kolonoskopię można wykonać w tych białostockich placówkach:

  1. Fundacja „Pomóż Im” Na Rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum Dla Dzieci, Białystok,
   ul. Ciołkowskiego 88J/2, tel. 85 677 70 22, 663 129 009
  2. SP ZOZ MSWiA w Białymstoku, Białystok, ul. Fabryczna 27,tel. 85 869 35 67
  3. Białostockie Centrum Onkologii, Białystok, ul. Ogrodowa 12, tel. 85 664 67 29
  4. Samodzielny Szpital Miejski im. PCK, Białystok, ul. Sienkiewicza 79, 85 664 85 18
  5. Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Białystok, ul. Skłodowskiej 24a, tel. 85 831 84 30
  6. SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony, Białystok, ul. Skłodowskiej 26, tel. 85 748 84 45

  Mąż dostał 13 marca skierowanie do poradni chirurgicznej (przepuklina) do żadnej nie mogę się dodzwonić rozumiem że teraz nie przyjmują pacjentów ale moje pytanie czy po miesiącu od wystawienia skierowania straci ono swoją ważność? Nie jest to pilny przypadek można się umówić na czerwiec czy lipiec ale jak to zrobić skoro poradnie są nieczynne a skierowanie ważne miesiąc?

  Skierowanie do poradni specjalistycznej nie ma terminu ważności, proszę spokojnie umówić wizytę w późniejszym terminie. 


  Jestem tuż przed porodem. Posiadam certyfikat S1 (podlegam pod ubezpieczenie męża tam pracującego) z Wielkiej Brytanii. Co mam dalej robić? Czy muszę ten dokument w jakiś sposób zarejestrować? Jak to wygląda w obecnej sytuacji?

  Dokument S1 należy zarejestrować w Oddziale NFZ. Oddział wyda na podstawie dokumentu S1 poświadczenie, potwierdzające Pani prawo do świadczeń w Polsce. Po rejestracji dokumentu S1 w systemie EWUŚ (u lekarza) będzie Pani miała potwierdzone prawo do świadczeń. Tu znajdzie Pani oświadczenie, które należy wypełnić i przesłać do Oddziału wraz z dokumentem S1 (może być skan dokumentów wysłany na maila).


  Ile ważne jest skierowanie do poradni specjalistycznej?

  Skierowanie jest ważne do momentu, w którym zgłosimy się do lekarza na wizytę, badania lub rehabilitację. Dokument zachowuje swoją ważność do czasu realizacji, np. poprzesz ustalenie terminu przyjęcia pacjenta do szpitala. Po zgłoszeniu się pacjenta do poradni skierowanie jest ważne tak długo, jak długo utrzymuje się problem zdrowotny, który był przyczyną wydania skierowania i jak długo lekarz specjalista prowadzący pacjenta wyznacza termin kolejnej wizyty.

  Wyjątkami są: skierowanie na leczenie uzdrowiskowe (dokument podlega sprawdzeniu co 18 miesięcy) oraz skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne.


  Ile czasu ważne jest skierowanie na rezonans magnetyczny ?

  Skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym nie ma terminu ważności. Jest ważne do chwili istnienia potrzeby podjęcia działań diagnostycznych.


  W związku z epidemią koronawirusa stomatolodzy na ból zęba mogą wypisać tylko receptę, czy jest możliwość leczenia lub wyrwania zęba w specjalistycznej placówce? 

  W takim przypadku można udać się do pogotowia stomatologicznego, które mieści się w Białymstoku ul. Częstochowska 18 (róg ul. Włókienniczej) lub innego czynnego gabinetu stomatologicznego. Listę czynnych i zamkniętych poradni w województwie podlaskim można znaleźć w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19″ na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ. Wszystkie wykazy są na bieżąco aktualizowane. 


  Mam skierowanie do sanatorium /koniec marca/ i mam pytanie czy turnusy będą odwoływane w związku z koronawirusem?

  Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia będą honorowały rezygnację pacjentów z leczenia uzdrowiskowego. W tej sytuacji skierowanie do sanatorium będzie mogło być realizowane w późniejszym terminie.


  Czy są wizyty domowe ginekologiczne w szczególnych przypadkach?

  W uzasadnionych przypadkach świadczenia medyczne mogą być udzielane w miejscu zamieszkania pacjenta. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który podejmie decyzję co do możliwości wizyty lekarskiej w domu. W przypadku odmowy proszę skontaktować się z lekarzem POZ, który podejmie decyzję o przewiezieniu pacjenta do gabinetu ginekologicznego.


  Lekarz – rehabilitant na okres 3-tygodniowej rehabilitacji nie wystawił zwolnienia lekarskiego. Korzystam z zabiegów w godzinach popołudniowych (zgodnie z sugestią lekarza że zakład czynny do godziny 20.) Pytanie – w jaki sposób mam się stawić na obowiązkową wizytę kontrolną od godz. 8 do 12? Pracodawca nie może dać mi dnia wolnego, a ja nie mogę wziąć urlopu wypoczynkowego.

  Decyzja o wystawieniu zwolnienia lekarskiego zawsze zależy od lekarza.  Natomiast pytania o szczegóły spraw związanych ze zwolnieniami proszę kierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


  Gdzie w Białymstoku można wykonać na NFZ testy na nietolerancję pokarmową?

  Testy na nietolerancję można wykonać w ramach ubezpieczenia na podstawie skierowania do gastrologa lub alergologa, który widząc taką potrzebę skieruje pacjenta do gabinetu, który posiada z nim umowę na wykonanie tego rodzaju badań.


  Czy możliwe jest z operowanie opadających powiek w ramach NFZ? Mojemu teściowi opadające powieki uniemożliwiają prawidłowe widzenie, co bardzo utrudnia  normalną funkcjonowanie.

  W uzasadnionych przypadkach medycznych jest taka możliwość. Jeśli lekarz POZ widzi taką potrzebę, kieruje pacjenta do lekarza specjalisty np. neurologa, który podejmie stosowne decyzje medyczne i przekieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty w celu kontynuacji leczenia i zabiegu. 


  Jak samemu wykupić ubezpieczenie zdrowotne ?

  Osoba, która nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, może ubezpieczyć się dobrowolnie na podstawie pisemnego wniosku złożonego w Funduszu. Zapraszamy do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zgodnego z miejscem zamieszkania osoby ubezpieczającej się.

  https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/


  Teść (89 lat) jest osobą nie chodzącą samodzielnie. Wizyty w toalecie są zatem wykluczone i funkcjonuje w pieluchach, pieluchomajtkach. Kupujemy je płacąc 100%. Czy możemy ubiegać się o bezpłatne zabezpieczenie w środki higieny, medyczne?

  Aby korzystać z refundacji należy przede wszystkim uzyskać oraz potwierdzić zlecenie na te środki u lekarza specjalisty lub lekarza POZ, przyjmującego w ramach umowy z NFZ. Na podstawie uzyskanych dokumentów możemy dokonać zakupu wybranego środka wchłaniającego w dowolnie wybranej aptece, która podpisała umowę z NFZ. NFZ może zrefundować miesięcznie maksymalnie 90 szt. pieluchomajtek. Limit finansowania z pieniędzy publicznych to 90 zł, natomiast wysokość udziału własnego pacjenta wynosi 30%.


  Czy istnieje możliwość wykonania badań genetycznych refundowanych przez NFZ ?

  Poradnia genetyczna mająca umowę z NFZ najduje się na ul. Parkowej 14/84 . PODLASKIE CENTRUM MEDYCZNE GENETICS tel. 85 742 64 26


  Mama jest chora na nowotwór oraz inne choroby których nie sposób wymienić. Wiek 88 lat. Dostaliśmy skierowanie na naświetlanie do Białegostoku na Warszawską. Nie nadaje się do normalnego transportu w pozycji siedzącej.  Zmuszony byłem wynająć prywatną karetkę.  Zapłaciłem 450 zł. Czy mogę dostać refundację i na jakich zasadach.

  W celu skorzystania z transportu medycznego pacjent powinien otrzymać zlecenie na taki transport od lekarza prowadzącego, który wydał skierowanie na badanie lub zabieg. Zatem w tym przypadku refundacja nie przysługuje i niemożliwe jest rozliczenie się pacjenta bezpośrednio z NFZ.


  Gdzie mogę ubiegać się o rozłożenie na raty opłaty za pobyt w szpitalu, przyszedł mi dosyć duży rachunek, nie mam szans na spłacenie go od razu. Są w ogóle jakieś szanse na to? Chciałbym zapłacić, ale nie posiadam tak dużej kwoty aktualnie.

  Z wnioskiem o rozłożenie należności na raty należy zwrócić się do wierzyciela – wystawcy rachunku, czyli do podmiotu, który żąda zapłaty. Jeżeli rachunek wystawił szpital do dyrektora szpitala, a jeśli postępowanie prowadzi NFZ do dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.


  Jakie formalności muszę załatwić,aby lekarz rodzinny wypisał e-receptę na pieluchomajtki.

  Zlecenia cykliczne (na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie np. pieluchomajtki) wystawione w ramach ważnej karty nie wymagają obecnie potwierdzenia w OW NFZ. Z takim zleceniem pacjent udaje się bezpośrednio do świadczeniodawcy realizującego zlecenie.


  Jestem emerytem. Chciałbym zapytać się, gdzie w Białymstoku mogę bezpłatnie, w ramach funduszu zdrowia otrzymać usługę polegającą na przyklejeniu ponownym mostu /korony z porcelany/, ponieważ jest on  długi / na siedem zębów/ i zruszył mi się i jest luźny, co podczas jedzenia jest bardzo niekomfortowe.

  W ramach świadczeń gwarantowanych NFZ  nie refunduje mostów  porcelanowych. Refundowane są wyłącznie protezy akrylowe.


  Witam, chciałabym się zapytać czy są dofinansowania do zakupu maty masującej plecy/kręgosłup? Jeśli tak to jaki trzeba wpisać kod w dokumentach?

  NFZ nie refunduje takiego wyrobu, nie ma go w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.


  Od paru miesięcy moja córka wyła leczona przez neurologa dziecięcego w poradni przy ul. Szpitalnej. Kolejna wizyta miała mieć miejsce za 2 tygodnie. Dzisiaj otrzymałam telefon z poradni z informacją, ze NFZ nie przedłużył kontraktu z poradnią. Co z kontynuacją leczenia córki? Czy mam od nowa brać skierowanie do neurologa dziecięcego i od nowa czekać miesiącami w kolejce?

  W celu kontynuacji leczenia konieczne jest uzyskanie nowego skierowania (lekarz po zapoznaniu się ze stanem pacjenta może wystawić skierowanie jako PILNE) oraz dokumentacji medycznej, gdzie leczone było dziecko. Najbliższy termin wizyty w stanie PILNYM w poradni neurologicznej dla dzieci:

  SP ZOZ WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY IM. J. ŚNIADECKIEGO 10.02.2020 r.

  BIAŁYSTOK, SKŁODOWSKIEJ-CURIE 26 , Telefon:085 7488372

  CENTRUM MEDYCZNE HANSA – 19.02.2020 r.

  BIAŁYSTOK, CHOROSZCZAŃSKA 24 , Telefon:085-651 22 89


  W grudniu 2019 r. otrzymałam od lekarza neurologa skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne na kręgosłup szyjny. Ze skierowaniem udałam się do Kliniki Rehabilitacji USK w Białymstoku, gdzie najbliższy termin to styczeń 2021 r. Odmówiono mi zapisania na zabiegi, ponieważ oczekuję na zabiegi na kręgosłup lędźwiowy, które mają rozpocząć się w lutym 2020 roku i na które czekam od ponad roku. Ponadto stwierdzono, że i tak skierowania od lekarza neurologa nie przyjmą, musi być skierowanie od lekarza rehabilitanta. Oznacza to, że muszę udać się od początku do lekarza rodzinnego, następnie czekać w kolejce do lekarza rehabilitanta i znowu w kolejce na zabiegi, na które moja kolejka wypadnie może za dwa lata licząc od dnia dzisiejszego. Moje pytanie brzmi: Czy słusznie odmówiono przyjęcia mnie na zabiegi i jak w tej sytuacji skrócić czas oczekiwania?

  Zgodnie z przepisami w celu otrzymania danego świadczenia opieki zdrowotnej pacjent może wpisać się na jedną listę oczekujących u jednego lekarza.

  Rehabilitacja ogólnoustrojowa jest świadczeniem kompleksowym, a realizacja świadczeń odbywa się nie tylko w zakresie wystawionego skierowania ale również po ocenie klinicznej pacjenta. Zatem w ramach świadczeń rehabilitacji leczniczej pacjent może w szpitalu korzystać ze świadczeń zdrowotnych obejmujących leczenie różnych schorzeń.

  Fizjoterapeuta  podczas wizyty planuje postępowanie fizjoterapeutyczne natomiast decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta na zabiegi fizjoterapeutyczne podejmuje wykwalifikowany personel medyczny na podstawie całości obrazu klinicznego pacjenta zgodnie z obowiązującymi przepisami i postawionym w skierowaniu rozpoznaniem.


  Proszę o informację w jaki sposób mam wyrazić zgodę na samodzielne wizyty 17-letniego dziecka w przychodni POZ. Przychodnia odmawia przyjęcia pisemnej zgody na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, twierdząc, że nie ma takiej możliwości i że każdorazowo przy badaniu musi być rodzic.

  Kwestie zgody pacjenta na udzielanie świadczeń zdrowotnych uregulowane są w ustawie z o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym w dziale „opieka nad małoletnim”.

  Zgodnie z ogólną zasadą uprawnionym do wyrażenia zgody na interwencję medyczną jest pacjent. Jeśli pacjent jest małoletni, całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolniony albo niezdolny do świadomego wyrażania zgody, wówczas wymagana jest zgoda zastępcza – przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego, a czasami sądu opiekuńczego. Zatem pacjent pełnoletni, mający pełną zdolność do czynności samodzielnie korzysta z przynależnego mu prawa do wyrażenie zgody. W przypadku pacjenta małoletniego zgodę wyraża wyłącznie przedstawiciel ustawowy, a w określonych sytuacjach opiekun faktyczny lub sąd.


  Ile czasu ważne jest skierowanie do specjalisty?

  Skierowanie do poradni specjalistycznej ważne jest do chwili jego realizacji lub traci ważność z chwilą ustania przyczyny kierowania.


  Nie mam jeszcze skierowania od lekarza, ale proszę o informację, jaki jest na dzień dzisiejszy czas oczekiwania (nadciśnienie i choroby zwyrodnieniowe).

  Czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe wynosi obecnie 19 miesięcy .


  Gdzie w 2020 roku w Suwałkach, pow. suwalski, woj. podlaskie można wykonać operację witrektomii z NFZ i czy są ograniczenia wiekowe?

  W tym rejonie operację witrektomii w ramach NFZ można wykonać w Centrum Medycznym Medica sp. z o.o. sp.k., Suwałki, ul. Nowomiejska 15 oraz w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach, ul. Szpitalna 60. 

  Nie ma ograniczeń wiekowych.


  Jakie świadczenia stomatologiczne są refundowane przez NFZ? Czy usunięcie każdego zęba jest objęte refundacją?

  Zarówno usunięcie zębów, jak i znieczulenie stosowane przy tym zabiegu jest refundowane przez NFZ. Szczegółowy wykaz świadczeń, z których można korzystać bezpłatnie u stomatologa można znaleźć na stronie http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2019/1199/1


  Proszę o podpowiedź gdzie mam zrealizować receptę na lek Novothyral 75 niezbędny w moim leczeniu, skoro nie ma go ani w aptekach, ani w hurtowniach? Nie da się go niczym zastąpić, a bez niego nie jest możliwe w moim przypadku wyrównanie poziomu hormonów w organizmie. Jak mam funkcjonować bez tego leku?

   POW NFZ nie posiada informacji odnośnie dostępności leków w aptekach ogólnodostępnych oraz w hurtowniach farmaceutycznych. Organami posiadającymi i odpowiedzialnymi za udzielanie takich informacji są Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

  W przypadku braku dostępu do stosowanego leku, pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego w celu zastosowania innego sposobu leczenia.


  Gdzie mogę wykupić okulary refundowane przez NFZ ?

  Optyków realizujących zlecenia znajdziemy pod tym linkiem.  W rodzaju świadczeń należy zaznaczyć rodzaj świadczeń oraz wybrać zaopatrzenie ortopedyczne i środki pomocnicze, następnie zakres – optyka okularowa i miejscowość.

  https://www.nfz-bialystok.pl/poradnie/wyszukiwarka.php


  W jaki sposób i na jakich zasadach można uzyskać refundację za zakup urządzenia CPAP lub BIPAP ?

  Refundację aparatu z maską można uzyskać po zleceniu jej przez lekarza specjalistę ( chorób płuc, laryngologa, chorób wewnętrznych lub ftyzjatrii ). Wskazaniem jest obturacyjny bezdech senny.  Aparat refundowany jest raz na 5 lat. Kwota limitu wynosi 2100 zł dla osób dorosłych ( 90 % reundacja – 1890 zł ) i 100 % dla dzieci do 18. roku życia.


  Gdzie w Białymstoku oddać stare leki?

  Należy przekazywać je do aptek biorących udział w zbiórce w ramach „PRZETERMINOWANE LEKI PRZYNIEŚ DO APTEKI”. Wykaz aptek biorących udział w zbiórce przeterminowanych leków od mieszkańców Białegostoku znajduje się pod linkiem http://odpady.bialystok.pl/pl/segregujeodpady/leki/


  Ile czasu jest na zrealizowanie recepty na szkła do okularów dziecka? Wystawiona została 2.10.19, ale na inne dziecko. Dzisiaj wymieniłam receptę w poradni okulistycznej, ale data pozostała ta sama. Czy jeszcze mogę skorzystać z refundacji?

  Tak, może Pani skorzystać z dofinasowania do szkieł okularowych korekcyjnych tylko do 31.12.2019 r. trzeba je potwierdzić w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia po czym do 31.12.2020 r. należy je zrealizować u optyka posiadającego umowę z NFZ. Optyk od rachunku odejmuje kwotę refundacji.


  Jak się zapisać on-line na wizytę do lekarza w Krasnopolu?

  Rejestracja do tej poradni wymaga telefonicznego kontaktu z przychodnią pod numerem:  87 516 40 26.


  Co mam zrobić, jeśli lekarz notorycznie spoźnia się do pracy – godzinę lub półtorej godziny. Po południu po przerwie, która trwa od godz. 13.00 – 15.00 nie zawsze można zastać doktor w przychodni.

  Lekarz POZ udziela świadczeń w godzinach 8-18 zgodnie z harmonogramem pracy przychodni, który uwzględnia również wizyty domowe. W celu wyjaśnienia spraw i wątpliwości związanych z funkcjonowaniem przychodni należy złożyć skargę bezpośrednio w siedzibie oddziału lub jego delegaturze, wysłać pocztą na adres oddziału wojewódzkiego lub właściwej dla siedziby świadczeniodawcy delegatury lub wysłać faksem.


  Gdzie w Białymstoku wykonam rezonans magnetyczny w ramach NFZ najszybszy termin?

  Według informacji przekazanej nam od świadczeniodawców (stan na 10.12.2019 r.) i zawartej w Informatorze o Terminach Leczenia, najkrótszy czas oczekiwania (przypadek stabilny) to:

  NZOZ BIO-SKANER PET-MR – 03.01.2020 r.
  BIAŁYSTOK, ŻURAWIA 71A
  tel: 85 686 50 94

  oraz

  TOMMA DIAGNOSTYKA OBRAZOWA S.A. – 20.01.2020 r.
  BIAŁYSTOK, FABRYCZNA 27   
  tel: 572 770 828


  Kto w Suwałkach wykonuje badania EMG?

  EMG wykonywane jest w Szpitalu w Suwałkach, a Gabinet Neurologiczny E. Sala zapewnia je przez podwykonawstwo w SPZOZ Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach.


  Czy lekarz rodzinny ma prawo odmówić wypisania recepty na mleko nutramigen LGG dla dziecka, które ma stwierdzoną jednostkę chorobową przez specjalistę z gabinetu prywstnego?  I czy jest miesięczny  limit puszek takiego mleka ?

  Niezależnie od tego kto rozpoznał jednostkę chorobową lekarz powinien wypisać receptę na nutramigen LGG. Nie ma miesięcznego limitu na puszki mleka. Lekarz może wystawić e-receptę na max. 365 dni oraz receptę papierową na 120 dni. Ilość wynika bezpośrednio z dawkowania mleka.


  Wysyłając wniosek do sanatorium nie spisałam jego numeru. Co mam zrobić?

  Po otrzymaniu skierowania Oddział NFZ dokonuje jego rejestracji poprzez wpis na listę skierowań, oznaczając wniosek odpowiednim numerem. W terminie 30 dni od daty złożenia skierowania, powinna Pani otrzymać pismo z Oddziału o zakwalifikowaniu do odpowiedniego zakresu leczenia, z podaniem numeru skierowania oraz przybliżonego czasu oczekiwania. Jeżeli Pani nie otrzymała ww. pisma, należy zwrócić się do Oddziału NFZ z pisemnym zapytaniem o podanie numeru skierowania z podaniem przyczyny jego braku.


  Mam już dobrane i opłacone kontaktowe soczewki twarde przez lekarza specjalistę – okulistę w Warszawie, a  na wniosek o refundację  soczewek od okulisty NFZ muszę czekać do umówionej wizyty w dniu 10.12.2019 r., czy można to załatwić szybciej i jak?

  Nie jest możliwe ubieganie się o refundację po zakupie soczewek. Procedury są następujące: podstawą skorzystania z dofinasowania na zaopatrzenie w wyroby medyczne jest prawidłowo wystawione zlecenie przez lekarza, który jest do tego uprawniony a następnie potwierdzenie zlecenia we właściwym dla pacjenta Oddziale NFZ. Kolejne kroki kierujemy do świadczeniodawcy, w tym przypadku optyka, który ma umowę zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie zaopatrzenia w optykę okularową. Na podstawie zlecenia, optyk przy rozliczeniu z pacjentem uwzględnia kwotę refundacji NFZ.


  Moja mama ma 88 lat, od roku korzysta z pieluchomajtek, ale kwartalny limit w wysokości 180 szt. (chodzi o dopłatę) wystarcza na miesiąc. Ponadto jest po udarze, ma demencję i wymaga całodobowej opieki. Jak można uzyskać dopłatę bez ograniczeń do 180 szt. na kwartał?

  NFZ może zrefundować miesięcznie maksymalnie 90 szt. pieluchomajtek. Limit finansowania z pieniędzy publicznych to 90 zł, natomiast wysokość udziału własnego pacjenta wynosi 30%.


  Czy lekarz w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może zlecić np. wykonanie morfologii, jeżeli badanie jest niezbędne do prawidłowej diagnozy pacjenta?

  Decyzje o badaniach diagnostycznych i wdrożonym leczeniu są indywidualnymi decyzjami lekarza. Jeżeli lekarz uzna, że pacjent wymaga pogłębionej diagnostyki, może skierować pacjenta na SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy).


  W gabinecie ginekologicznym przyjmującym „na NFZ” chciałam wymienić wkładkę domaciczną. Czy jest to refundowane? Jak mogę to udowodnić? Lekarz wykonujący zabieg mówi, że to jest płatne – cena zabiegu 500 zł.

  Zarówno wprowadzenie jak i usunięcie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej są to zabiegi refundowane. W związku z tym w gabinecie, który posiada kontrakt z NFZ, nie powinna Pani  nic płacić za taki zabieg. Podstawa prawna to obwieszczenie ministra zdrowia z dnia 25 stycznia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Zabieg jest bezpłatny, natomiast wkładkę pacjentka musi kupić sama.