Zasady udzielania świadczeń w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia określają „Ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej„, stanowiące załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 roku (Dz.U.2016. 1146 ze zm.).
Warunki zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne określa Zarządzenie Nr 47/2018/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 7 czerwca 2018 roku,
Ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia finansowane są świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. 2017 poz. 193. ze.zm)
Świadczeniodawca zobowiązany jest do przyjęcia Świadczeniobiorcy w terminie z nim uzgodnionym. Jeżeli z przyczyny niezależnej od Świadczeniodawcy nie może on przyjąć Świadczeniobiorcy w uzgodnionym czasie, zobowiązany jest do wyznaczenia nowego terminu i poinformowania o nim pacjenta. Świadczeniobiorcy zgłaszający się z bólem przyjmowani są w dniu zgłoszenia.
Każdy ma prawo do swobodnego wyboru lekarza stomatologa, spośród lekarzy dentystów, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, bez deklaracji wyłączności leczenia w jednym gabinecie.
Pacjent ma prawo zgłosić się do lekarza dentysty i lekarza specjalisty stomatologa bez skierowania.
Świadczeniodawca zapewnia udzielanie świadczeń w sposób kompleksowy, w szczególności obejmujący zapewnienie wykonania niezbędnych badań laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej, innych badań lub procedur medycznych związanych z udzielaniem tych świadczeń.
W związku z możliwością realizowania od 1 stycznia 2010 roku profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do 19 roku życia, Podlaski OW NFZ informuje:
Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej
Data publikacji: 2019-02-08