Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Dla Pacjenta

Profilaktyka obrzęku limfatycznego

 

Obrzęk limfatyczny spowodowany jest nagromadzeniem się płynu w przestrzeni pozakomórkowej. Konsekwencją takiego stanu jest opuchlizna ręki po stronie leczonego dołu pachowego.
Po operacji raka piersi obrzęk może pojawić się średnio po 1-1,5 roku na skutek nieprawidłowego odpływu limfy z kończyny górnej.

Objawy obrzęku limfatycznego:

– powiększenie kończyny górnej,
ból,
– ograniczenie sprawności funkcjonalnej.

Program skierowany jest do kobiet aktywnych zawodowo z rozpoznanym nowotworem piersi, który został zakwalifikowany do leczenia chirurgicznego.

Z programu nie mogą skorzystać kobiety:

  • zakwalifikowane do zabiegu mastektomii z rozpoznanym obrzękiem limfatycznym kończyny górnej
  • z odległymi przerzutami, w terminalnym okresie leczenia onkologicznego
  • z oznakami zakażenia w rejonie kończyny górnej, z objawami niewydolności serca lub nerek, z zakrzepicą żył, ciężką niewydolnością płuc lub wątroby.


Program ma na celu:

  • zmniejszenie ryzyka obrzęku limfatycznego u kobiet po leczeniu raka piersi poprzez edukację i rehabilitację
  • zwiększenie wczesnego wykrywania ryzyka obrzęku limfatycznego przez personel medyczny i skuteczności monitorowania wielkości kończyn górnych
  • podniesienie świadomości na temat profilaktyki przeciwobrzękowej u pacjentek i zachęcenie ich do działań prewencyjnych
  • poprawa sprawności funkcjonalnej pacjentek poddanych leczeniu chirurgicznemu raka piersi we wczesnym okresie pooperacyjnym i kształtowanie oraz podtrzymywanie aktywności fizycznej w okresie późniejszym
  • zwiększenie wiedzy i edukacji na temat zalet konieczności prowadzenia aktywnego trybu życia, utrzymywania właściwej masy ciała, stosowania odpowiedniej diety i otrzymywania wsparcia psychologicznego.

 

W województwie podlaskim program realizowany jest przez:

Białostockie Centrum Onkologii Im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku

 

Źródło: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne