Profilaktyka obrzęku limfatycznego
Obrzęk limfatyczny spowodowany jest nagromadzeniem się płynu w przestrzeni pozakomórkowej. Konsekwencją takiego stanu jest opuchlizna ręki po stronie leczonego dołu pachowego.
Po operacji raka piersi obrzęk może pojawić się średnio po 1-1,5 roku na skutek nieprawidłowego odpływu limfy z kończyny górnej.
Objawy obrzęku limfatycznego:
– powiększenie kończyny górnej,
– ból,
– ograniczenie sprawności funkcjonalnej.
Program skierowany jest do kobiet aktywnych zawodowo z rozpoznanym nowotworem piersi, który został zakwalifikowany do leczenia chirurgicznego.
Z programu nie mogą skorzystać kobiety:
- zakwalifikowane do zabiegu mastektomii z rozpoznanym obrzękiem limfatycznym kończyny górnej
- z odległymi przerzutami, w terminalnym okresie leczenia onkologicznego
- z oznakami zakażenia w rejonie kończyny górnej, z objawami niewydolności serca lub nerek, z zakrzepicą żył, ciężką niewydolnością płuc lub wątroby.
Program ma na celu:
- zmniejszenie ryzyka obrzęku limfatycznego u kobiet po leczeniu raka piersi poprzez edukację i rehabilitację
- zwiększenie wczesnego wykrywania ryzyka obrzęku limfatycznego przez personel medyczny i skuteczności monitorowania wielkości kończyn górnych
- podniesienie świadomości na temat profilaktyki przeciwobrzękowej u pacjentek i zachęcenie ich do działań prewencyjnych
- poprawa sprawności funkcjonalnej pacjentek poddanych leczeniu chirurgicznemu raka piersi we wczesnym okresie pooperacyjnym i kształtowanie oraz podtrzymywanie aktywności fizycznej w okresie późniejszym
- zwiększenie wiedzy i edukacji na temat zalet konieczności prowadzenia aktywnego trybu życia, utrzymywania właściwej masy ciała, stosowania odpowiedniej diety i otrzymywania wsparcia psychologicznego.
W województwie podlaskim program realizowany jest przez:
Białostockie Centrum Onkologii Im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku
Źródło: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne