Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Żeby nie czekać w kolejce…

04.07.2019

Nie ma już limitów na leczenie zaćmy, badania z użyciem tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego – trzeba więc zrobić wszystko, żeby pacjenci mogli korzystać z leczenia jak najszybciej. O tym, jak to zrobić, dyskutowali dziś w Podlaskim Wojewódzkim Oddziale NFZ w Białymstoku przedstawiciele szpitali i innych specjalistycznych placówek medycznych z całego regionu z dr Marzeną Juczewską, z-cą dyrektora do spraw medycznych Podlaskiego NFZ oraz specjalistami z wydziału świadczeń opieki zdrowotnej NFZ.

Pacjenci pytają, dlaczego w niektórych podlaskich ośrodkach i szpitalach muszą czekać w kolejce na badanie tomografem i rezonansem lub na zabieg usunięcia zaćmy, skoro NFZ płaci wykonującym za każde badanie, ponieważ od trzech miesięcy nie ma już żadnych limitów na te świadczenia. Kolejki zmniejszyły się, ale nie zniknęły, chociaż większość podlaskich placówek pracuje o wiele godzin więcej. Zabiegi i badania wykonywane są w niektórych ośrodkach również w soboty i niedziele. Szefowie podlaskich placówek służby zdrowia zapewniali, że pracują na maksymalnych obrotach, nie mają możliwości dalszego zwiększania liczby wykonywanych zabiegów i badań.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się natomiast, że można poprawić sytuację w zarządzaniu kolejkami na zabiegi i badania.  Bardzo ważna jest postawa samych pacjentów. Dr Marzena Juczewska z podlaskiego NFZ apeluje o empatię: „Bardzo ważna jest postawa pacjentów i zrozumienie, że kiedy nie mogą przyjść na badanie w wyznaczonym wcześniej terminie, powinni koniecznie to zgłosić. Kiedy zgłoszą nieobecność, ktoś inny będzie mógł skorzystać z wcześniejszego badania”. Pacjenci mają również tendencję do zapisywania się w kilka miejsc jednocześnie i nie odwołują wizyt, z których nie mają zamiaru skorzystać, a to główny powód fikcyjnych kolejek. Dlatego obecni na spotkaniu zobowiązali się, do jeszcze bardziej skrupulatnego monitoringu wielokrotnych zapisów tej samej osoby na konkretne  badanie. To zdecydowanie poprawi sytuację. Pracownicy Podlaskiego NFZ zobowiązali się natomiast do przekazywania placówkom medycznym informacji, które pomogą w aktualizacji danych o kolejkach. Ważne jest też to, żeby pacjenci w całym województwie podlaskim sprawdzali wolne terminy na zabiegi i badania nie tylko w swoim mieście, ale również po sąsiedzku. Świetnym przykładem mogą być zabiegi usunięcia zaćmy: w Łomży trzeba czekać długo, a w Białymstoku czy Bielsku Podlaskim można wykonać operację od ręki, bez czekania i bez kolejki.

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej