Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Wyroby medyczne na nowych zasadach dla wygody pacjenta – ponad 400 osób uczestniczyło w szkoleniu podlaskiego NFZ

18.12.2019

Ponad 400 lekarzy i realizatorów zleceń  z województwa podlaskiego poznało nowe zasady potwierdzania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Od 1 stycznia 2020 roku pacjent już u lekarza otrzyma potwierdzenie zlecenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, z którym będzie mógł od razu odebrać potrzebne mu wyroby medyczne, bez konieczności wizyty w Narodowym Funduszu Zdrowia. To ważna zmiana szczególnie dla osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach bez placówek NFZ. Dzięki temu oszczędzą czas i pieniądze. 

Podczas szkolenia lekarze i realizatorzy zleceń dowiedzieli się jak korzystać z systemu informatycznego, który umożliwi im weryfikację zleceń na wyroby medyczne. Poznawali również nowe wzory zleceń.

2020 rok będzie  okresem przejściowym

Od nowego roku osoby wystawiające zlecenia są zobowiązane stosować nowy wzór zlecenia, zawarty w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 sierpnia 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1555), a weryfikacja tego zlecenia oraz potwierdzenie posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej przez pacjenta odbywać powinna się co do zasady za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ. Jednak w przypadku braku dostępu do serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ przez osobę wystawiającą zlecenie, ww. weryfikacja oraz potwierdzenie prawa do świadczeń odbywać będzie się w siedzibie wybranego przez pacjenta oddziału wojewódzkiego NFZ. W okresie przejściowym, czyli do końca 2020 roku realizacja zleceń będzie prowadzona dwutorowo.

Link na stronę Ministerstwa Zdrowia :

https://www.gov.pl/web/zdrowie/wystawianie-i-realizacja-zlecen-na-zaopatrzenie-w-wyroby-medyczne-w-okresie-przejsciowym-1012020–31122020

 

źródło : Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ