Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Światowy Dzień Ginekologii Onkologicznej – NIE BÓJ SIĘ PYTAĆ!

20.09.2021

„Nie bój się pytać !!!” – to hasło prozdrowotnego wydarzenia zorganizowanego w centrum Białegostoku z okazji Światowego Dnia Ginekologii Onkologicznej. Stowarzyszenie Eurydyki razem z Podlaskim  Oddziałem Wojewódzkim NFZ oraz partnerami zorganizowało miasteczko zdrowia, w którym można było wykonać nie tylko podstawowe badania profilaktyczne, ale co najważniejsze zadać każde pytanie, które dotyczyło zdrowia.  – Nie bójmy się rozmawiać o tym co ważne – przekonywały białostockie Eurydyki, które swoimi historiami przekonywały, że czujność i uważność w obserwowaniu naszego ciała jest najważniejsza we wczesnym wykryciu nowotworu. 

Lekarze jak mantrę powtarzali wszystkim paniom, że kluczem do zdrowia jest profilaktyka, a to między innymi regularne badania. Jak podkreślał prof. dr hab. n. med. Paweł Knappspecjalista onkologii ginekologicznej – Jeśli chodzi o raka gruczołu piersiowego – mammografia, jeśli chodzi o raka szyjki macicy – cytologia. To są dwa podstawowe badania. 

Każda kobieta w wieku 25 – 59 lat może wykonać cytologię w ramach programu badań profilaktycznych Narodowego Funduszu Zdrowia. Program profilaktyki raka piersi NFZ z badaniami mammograficznymi skierowany jest do pań w wieku 50 – 69 lat. Przypominały o tym owoce z profilaktycznym przesłaniem na stoisku Podlaskiego NFZ. Każdy mógł też zbadać skład swojego ciała i określić wiek metaboliczny oraz dowiedzieć się jak przystąpić do programu Profilaktyka 40 PLUS.

20 września – World GO Day

Już po raz trzeci 20 września jest dniem światowej kampanii edukacyjnej, w której tysiące pacjentów i lekarze z różnych krajów mówią jednym głosem, aby podnieść świadomość na temat nowotworów ginekologicznych i zachęcić wszystkie kobiety do lepszego poznania objawów raka i … nie obawiać się rozmawiać z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. „Informacja to władza, ale komunikacja jest rozwiązaniem” – to jedno z haseł tegorocznego World GO Day. A kolorem kampanii jest niezmiennie fiolet.

Z powodu nowotworów ginekologicznych co roku umiera około sześciu tysięcy Polek. Najbardziej śmiertelny jest rak jajnika – rocznie umiera na niego 2,5 tysiąca kobiet w Polsce.

źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej Podlaskiego OW NFZ