Telefoniczna
Informacja Pacjenta:
800 190 590
  • Facebook Logo
  • Youtube Logo
  • Twitter Logo
  • Język Migowy dłonie Logo
  • Biuletyn Informacji Publicznej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

„Środa z profilaktyką” – październik miesiącem walki z nowotworami

16.10.2019

W podlaskim NFZ kolejna „Środa z profilaktyką”. Tym razem, w związku z tym, że 15 października przypadał Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, zapraszamy na nasze stoisko informacyjne poświęcone profilaktyce nowotworowej.

Wszyscy zainteresowani będą mogli otrzymać materiały informacyjne na temat chorób nowotworowych i profilaktyki prozdrowotnej oraz dowiedzieć się, gdzie można zgłosić się na badania profilaktyczne i dla kogo są one przeznaczone.

Przypomnijmy, że rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. I choć nowotwory piersi coraz łatwiej poddają się leczeniu, jednak wciąż wiele pacjentek zgłasza się do lekarza z dość zaawansowanymi zmianami. Czego nam brakuje? Świadomości i nawyku regularnego zgłaszania się na badania profilaktyczne. Zapominamy także o samobadaniu piersi – nie jest ono regularnie wykonywane przez większość Polek. W województwie podlaskim badania przesiewowe, czyli mammografię, robi tylko ok. 40% kobiet w wieku 50-69 lat (panie w tym przedziale wiekowym chorują najczęściej).

Przypominamy, że w naszym województwie działa sześć pracowni stacjonarnych i trzy mammobusy, w których można wykonać badanie. Szczegóły: https://www.nfz-bialystok.pl/dla-pacjenta/profilaktyczne-programy-zdrowotne/program-profilaktyki-raka-piersi/

Objęcie populacji programem profilaktyki raka piersi
w województwie podlaskim
(średnia wartość: 38,90%)

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej