Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Rozruszaliśmy się ! „Środa z Profilaktyką” podlaskiego NFZ w Tykocinie

30.01.2020

3/30/130

Ćwicz 3 razy tygodniu po 30 minut uzyskując tętno 130 – każdy uczestnik treningu w Tykocinie zapamiętał tę złotą zasadę dla naszego zdrowia. – Żeby podnieść nasze tętno do 130 wystarczy iść pod górkę, chwilę podbiec, zrobić 10 pajacyków, lub kilka wymachów nogą przy drzewie, albo przysiad z wyskokiem – radzi Marta Białecka, trenerka z Zespołu Szkół w Tykocinie, która poprowadziła aerobowy trening. Po krótkiej rozgrzewce wszyscy mieli nie tylko odpowiednio wysokie tętno, ale i uśmiechy na twarzach! – Bo ruch to zdrowie i endorfiny i szczęście! – wymienia jednym tchem Marta Białecka – najważniejsze, żeby zacząć, zejść z kanapy. Na początek szybki spacer, potem możemy dołożyć kije do nordic walking, albo biegać, grać w siatkówkę … kto co lubi! Bo ruch ma być przyjemnością a nie przymusem!

Osoby, które regularnie ćwiczą, nie  palą i utrzymują prawidłową wagę żyją o 5-7 lat dłużej!

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, pomaga w walce z cukrzycą typu 2, otyłością i depresją. Obniża też prawdopodobieństwo złamania m.in. szyjki kości udowej czy kręgosłupa. Ma też bezpośredni wpływ na profilaktykę nowotworową. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, szyjki macicy czy piersi, szczególnie w okresie menopauzy.

Na specjalnym stanowisku podlaskiego NFZ podczas Środy z Profilaktyką można było poznać analizę składu ciała, dowiedzieć się, czy ma się nadwagę, zmierzyć ciśnienie i dostać zdrowy jadłospis z darmowego portalu diety.nfz.gov. pl. Wiele osób deklarowało, że już od czwartku rozpoczyna zmiany : mniej kalorii, zero cukru i więcej ruchu! Kibicujemy tym zdrowym postanowieniom!

„Środa z Profilaktyką” w Zespole Szkół w Tykocinie została zorganizowana we współpracy z Urzędem Miejskim z Tykocinie.

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ