Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Profilaktyka40 PLUS w Supraślu – podsumowanie

09.08.2021

W minioną sobotę (7 sierpnia) na Placu Tadeusza Kościuszki w Supraślu Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zorganizował piknik zdrowotny. Z przygotowanej oferty profilaktycznej, jak: badania specjalistów, pomoc w wypełnieniu ankiety do Programu Profilaktyka 40PLUS, określenie BMI i analiza składu ciała, tego dnia skorzystało kilkaset osób.

Mieszkańcy Supraśla i okolicznych miejscowości, kuracjusze i turyści podczas Soboty dla zdrowia z Podlaskim Oddziałem NFZ skorzystali z przygotowanej na ten dzień oferty profilaktycznej. Piknik rozpoczęły wspólne ćwiczenia pod chmurką, które trenerka przygotowała z myślą o całych rodzinach: były ćwiczenia dla dorosłych, dla najmłodszych oraz mam z dziećmi.

Ponad 100 osób zgłosiło się do psychodietetyka po poradę, która tego dnia była wzbogacona dodatkowo o możliwości określenia swojego BMI i analizę składu ciała. Dzięki takiej kompleksowej usłudze, każda zainteresowana osoba mogła sprawdzić czy wiek metaboliczny organizmu odpowiada temu, co mówi PESEL oraz otrzymać zalecenia dotyczące modyfikacji stylu życia i diety. Wśród badanych były też osoby, jak Pani Margita, które regularnie ćwiczą i tylko utwierdziły się w przekonaniu, że ruch to gwarancja zdrowia. Jej wiek metaboliczny był kilkanaście lat niższy niż ten, który ma wpisany w dowodzie osobistym. A wszystko dzięki regularnym treningom.

Sporym zainteresowaniem odwiedzających cieszyła się strefa konsultacji lekarzy specjalistów. W sobotę ponad 500 osób wykonało podstawowe badania, jak: pomiar ciśnienia tętniczego, ocena miarowości rytmu serca, stężenie glukozy we krwi. Wyniki tych badań diagnostycznych każdy pacjent wraz z opisem otrzymał na skrzynkę mailową. Można je też było skonsultować na miejscu z kardiologiem i internistą. Do dyspozycji odwiedzających byli również: okulista, fizjoterapeuta i dermatolog.

Ideą sobotniego przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi mieszkańców regionu na wagę badań profilaktycznych. Jak podkreślił Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Maciej Bogdan Olesiński:

– Festyn prozdrowotny zorganizowaliśmy, by uzmysłowić jak ważne jest dbanie o zdrowie a jednocześnie przybliżyć program Profilaktyka40PLUS.

Podczas pikniku prozdrowotnego w strefie wsparcia informatycznego Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z pomocy przy aktywowaniu Internetowego Konta Pacjenta skorzystało prawie 40 osób. Właśnie za pośrednictwem IKP można bowiem wypełnić ankietę do Programu Profilaktyka40plus (ponad 30 osób otrzymało pomoc również i w tym zakresie).

Obecnie w województwie podlaskim funkcjonuje prawie 30 miejsc, gdzie można wykonać badania w ramach Programu Profilaktyka40PLUS. Pacjenci mogą umówić się w dowolnym wybranym przez siebie punkcie, widocznym na mapie:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania

Jak zapowiedział Dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Maciej Bogdan Olesiński:.

– W naszym Oddziale na bieżąco prowadzony jest nabór podmiotów medycznych do tego programu. Lista świadczeniodawców będzie więc na bieżąco aktualizowana, o czym będziemy Państwa informować.

Wagę wydarzenia podkreślały obecne na wydarzeniu krwioobus, w którym udało się zebrać prawie 10 litrów krwi oraz punkt szczepień. Każda osoba, która tego dnia przyjęła szczepionkę przeciw COVID19 mogła liczyć również na praktyczny upominek. Ze szczepień skorzystało ponad 40 chętnych.

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej