Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Profilaktyka z Podlaskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ podczas Dni Seniora w ZUS

13.10.2022

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ uczestniczył w kampanii informacyjnej zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Seniora pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 12 października doradcy ds. profilaktyki z Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ odwiedzili placówki ZUS w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.

Podczas Dni Seniora w ZUS uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z szerokiej oferty profilaktycznej przygotowanej specjalnie na ten dzień przez Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ.

Nasi doradcy ds. profilaktyki wykonywali analizę składu ciała pozwalającą na określenie proporcji pomiędzy tkanką tłuszczową, tkanką mięśniową oraz nawodnieniem organizmu. Informacje otrzymane w pomiarach pozwalają na kontrolowanie tkanki tłuszczowej w organizmie i zapobieganie m.in. zaburzeniom metabolicznym, cukrzycy, otyłości, chorobom sercowym, nadciśnieniu tętniczemu. Analiza składu ciała przydaje się dietetykom, trenerom a także lekarzom w leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych. Z pomiarów analizy składu ciała skorzystało 89 osób.

Podczas spotkań z seniorami zachęcaliśmy do wykonania bezpłatnych badań diagnostycznych oferowanych w Programie Profilaktyka 40Plus. Informowaliśmy o pakietach badań dedykowanych kobietom i mężczyznom a także rozdawaliśmy materiały informacyjne z adresami realizatorów programu w województwie podlaskim, u których można wykonać badania. Ponadto zachęcaliśmy seniorów do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie oraz przyjęcia drugiej dawki przypominającej przeciwko COVID-19. Osobom, które deklarowały przyjęcie szczepionki przeciwko grypie lub COVID-19 gratulowaliśmy świadomości zdrowotnej i zachęcaliśmy do propagowania szczepień wśród najbliższych i znajomych.

Ponadto osobom odwiedzającym nasze stanowiska profilaktyczne w Białymstoku, Łomży i Suwałkach wydaliśmy 30 kart Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pani Elżbieta z Białegostoku przyszła do nas właśnie po EKUZ, przy okazji dowiedziała się z jakich usług na co dzień można skorzystać w siedzibie Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W trakcie wydarzenia 63 osoby potwierdziły Profil Zaufany dzięki czemu uzyskały dostęp do usług w swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Odpowiedzieliśmy na:

  • 87 pytań dotyczących badań Profilaktyka 40Plus
  • 73 pytania o leczenie uzdrowiskowe
  • 52 pytania o zasady leczenia w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Aż 155 osób pytało nas o programy profilaktyczne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia a także jak i gdzie można z nich skorzystać. Najczęściej pytano o profilaktykę raka piersi i profilaktykę chorób układu krążenia.

Zainteresowaniem odwiedzających cieszył się także magazyn „Ze Zdrowiem”, program „8 tygodni do zdrowia” oraz portal diety.nfz.pl i pacjent.gov.pl, o które pytano 84 razy.

Dziękujemy wszystkim osobom, które odwiedziły nasze stanowisko profilaktyczne podczas Dni Seniora. Cieszymy się, że mogliśmy porozmawiać o profilaktyce i zapobieganiu chorobom a także udzielić odpowiedzi na zadane pytania.