Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Profilaktyka 40 PLUS. Podsumowanie Soboty dla zdrowia w Augustowie

13.07.2021

Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia 10 lipca 2021 r. zorganizował Sobotę dla zdrowia z programem Profilaktyka 40 PLUS.  Mieszkańcy Augustowa, turyści i kuracjusze mieli okazję do tego, by poznać szczegóły programu Profilaktyka 40 PLUS, skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, porad specjalistów, czy aktywować Internetowe Konto Pacjenta.

Nad Jeziorem Necko, przy Sanatorium Uzdrowiskowym BiaVita, Podlaski Oddział Wojewódzki zapraszał wszystkich zainteresowanych do skorzystania z szerokiej oferty prozdrowotnej przygotowanej specjalnie na ten dzień. Można było poznać szczegóły Programu Profilaktyka 40 PLUS, który ruszył z początkiem lipca. Dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Maciej Bogdan Olesiński opowiedział jak skorzystać z badań:

Aby uzyskać sprofilowany dla siebie zestaw badań, trzeba albo poprzez specjalną infolinię 22 735 39 53 albo poprzez Internetowe Konto Pacjenta wypełnić ankietę, która składa się z siedmiu modułów.

Moduły te dotyczą naszego stylu życia, sposobu odżywiania się, przebytych chorób, używek, badań diagnostycznych. W trakcie wypełnienia ankiety dostajemy informacje zwrotną – jest to więc również doświadczenie dające refleksję nad swoim stanem zdrowia.

Po wypełnieniu ankiety, otrzymujemy w ciągu  2-3 dni e-skierowanie, które jest w Internetowym Koncie Pacjenta. Natomiast udając się do placówki, która wykonuje badanie, nie musimy nic ze sobą zabierać, nic drukować, wystarczy bowiem dowód osobisty albo podanie swojego numeru PESEL.

Istotne też jest to, iż każdego dnia dochodzą nowe punkty, nowe laboratoria,

w których można wykonać badania. Na tę chwilę mamy 31 miejsc na terenie województwa podlaskiego.

Pracownicy Podlaskiego Oddziału NFZ służyli pomocą w aktywowaniu konta IKP, dzięki któremu można m.in.: wypełnić ankietę programu Profilaktyka 40 PLUS czy pobrać Unijny Certyfikat #COVID19. W strefie wsparcia informatycznego można było również potwierdzić profil zaufany oraz wyrobić wakacyjny niezbędnik, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dużym zainteresowaniem obecnych cieszyły się porady eksperckie, udzielane przez kardiologa, dermatologa, okulistę. Można było również skonsultować swoją dietę z psychodietetykiem i otrzymać pakiet rad i przepisów kulinarnych,  co do dalszego zdrowego odżywiania się. Skomponowanie diety miało charakter kompleksowy, opierało się bowiem o określenie składu ciała i wskaźnika BMI.

W punkcie badań diagnostycznych  pacjenci mogli zmierzyć ciśnienie krwi, zbadać miarowość rytmu serca, a wyniki z opisem kardiologicznym otrzymali na wskazany adres mailowy.

Z badań profilaktycznych, konsultacji medycznych i przygotowanej na ten dzień oferty Podlaskiego Oddziału NFZ skorzystało prawie 500 osób.

Sobota dla zdrowia – dla siebie i innych

Uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko sprawdzić swój stan zdrowia, skorzystać z poradnictwa i wskazówek, które pomogą im żyć zdrowiej. W krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa udało się tego dnia zebrać 10 litrów krwi.

Dużym zainteresowaniem obecnych cieszył się również pokaz ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach.

Pozytywne wsparcie

Obecni podczas wydarzenia goście specjalni podzielili się swoimi doświadczeniami – związanymi ze zdrowym stylem życia oraz profilaktyką. Mistrzyni Świata i Europy w kajakarstwie Edyta Dzieniszewska-Kierkla motywowała do tego, by niezależnie od wieku, na miarę własnych możliwości  ćwiczyć i być aktywnym.

Podczas panelu dyskusyjnego, przedstawicielki Stowarzyszenia Pozytywka, które zrzesza kobiety, które chorowały, nadal chorują, mają członka rodziny chorującego na raka podzieliły się swoimi historiami. Zwróciły uwagę, jak ważne są badania, które wykonywane regularnie, mogą uratować życie.

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej