Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Podlaski NFZ podpisał kolejne umowy z laboratoriami, które wykonują bezpłatne dla pacjentów testy w kierunku koronawirusa

23.06.2020

Na początku epidemii wymazy pacjentów z Podlasia trzeba było wozić do Warszawy czy Olsztyna – teraz badają je laboratoria na terenie całego regionu w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach.

Pięć laboratoriów ma podpisane umowy z Podlaskim NFZ:

  1. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
  2. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, które testy wykonuje w swoim laboratorium przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży
  3. Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białystoku
  4. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku
  5. Szpital Wojewódzki w Suwałkach

Szóstym miejscem, w którym wykonywane są w regionie testy w kierunku koronawirusa jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku. Podlaski sanepid finansuje je w ramach własnej działalności.

Są to testy wymazowe, wykonywane dokładną metodą RT-PCR, która wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. – podkreśla Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego NFZ. Dodaje, że laboratoria mają 24 godziny na wykonanie badania, przekazanie wyniku i wpisanie informacji o wyniku testu do specjalnego systemu informatycznego, dzięki czemu osoby z kwarantanny, czy pacjenci oczekujący na wyjazd do sanatorium mogą szybko go poznać.

Wcześniej szpitale zlecały wykonanie testu podwykonawcom a obecnie, dzięki umowom z Podlaskim NFZ,  mają możliwość rozliczać się bezpośrednio z nami i zarabiać dodatkowe pieniądze. Za wykonanie jednego testu NFZ płaci laboratorium 280 zł  –  dodaje Maciej Olesiński.

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ