Telefoniczna
Informacja Pacjenta:
800 190 590
  • Facebook Logo
  • Youtube Logo
  • Twitter Logo
  • Język Migowy dłonie Logo
  • Biuletyn Informacji Publicznej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Ogromne zainteresowanie badaniami dermatoskopem na Dniu Otwartym w POW NFZ

27.05.2019

– Przyszliśmy po EKUZ ale chcę także zbadać znamiona na rękach – mówi pani Aneta, która z mężem przyszła w sobotę, 25 maja, na Dzień Otwarty do Podlaskiego NFZ ph. „Czerniak. Badaj znamiona”. Badania dermatoskopem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Pani dr Małgorzata Suszko z poradni Dermedica miała ręce pełne roboty. Z badań skorzystało ponad 100 osób. Cieszy nas taka frekwencja! Jak powiedziała Pani doktor, przyszło sporo osób, które bardzo lubią się opalać i przed sezonem letnim po prostu chciały skontrolować stan swojej skóry. U kilku osób Pani doktor znalazła podejrzane zmiany – ci pacjenci zostali skierowani na dalszą diagnostykę. – Takie akcje są bardzo potrzebne – podkreśliła – bo nawet jeśli przebadamy setkę osób a tylko u jednej znajdę znamię wskazujące na czerniaka, tak jak dziś – to warto to robić, bo być może w tym momencie ratujemy tej osobie życie. Trzeba pamiętać, że czerniak jest bardzo niebezpieczny – potrafi zabić w ciągu kilku miesięcy.

Dodajmy, że czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego jeden na trzech pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97% szans na całkowite wyleczenie. 

Osoby odwiedzające nas w sobotę otrzymały komplet materiałów dotyczących nowotworów skóry, informatory „Przewodnik Pacjenta 2019”. Wydawaliśmy karty EKUZ, promowaliśmy e-recepty i Internetowe Konto Pacjenta. Potwierdziliśmy kilka profili zaufanych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym i zapraszamy na kolejne Dni Otwarte w Podlaskim NFZ!

Pani doktor Małgorzacie Suszko dziękujemy natomiast za poświęcenie własnego wolnego czasu i sprawne przebadanie wszystkich chętnych osób!

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej