Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Nauka samobadania piersi podczas kolejnej  „Środy z profilaktyką” w podlaskim NFZ

12.09.2019

Pani Iwona jako jedna z pierwszych pod okiem położnej, na profesjonalnym fantomie uczyła się, jak fachowo badać piersi, jak zauważyć choćby najmniejszy guzek, czy zmianę. Bardzo chętnie i w skupieniu korzystała z każdej rady położnej.

Systematyczność ważniejsza od techniki

– W samobadaniu piersi najważniejsza jest systematyczność. Trzeba to robić koniecznie raz w miesiącu – podkreśla Małgorzata Nowacka, położna z poradni ginekologicznej „Dla Niej” w Białymstoku. – Panie, które miesiączkują, powinny to robić po każdej miesiączce do 10. dnia cyklu. Panie, które nie miesiączkują lub są w ciąży powinny to robić np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Systematyczność jest ważniejsza od techniki badania. Po kilku miesiącach, jeżeli będziemy regularnie piersi badać, poznamy je i od razu zauważymy każdą, nawet najmniejszą zmianę – radzi położna.

W jaki sposób się badać?

Najlepiej dotykać piersi opuszkami dwóch palców, na całej powierzchni, ruchami okrężnymi. Ważne jest też oglądanie się w lustrze i obserwowanie brodawek piersi (na dole strony jest zamieszczona do pobrania ulotka ze szczegółowym instruktażem). W razie jakichkolwiek wątpliwości od razu trzeba iść do lekarza. – To jest najważniejsze – wychwycić zmiany od razu i we właściwym momencie – podkreśla Lucyna Toczydłowska, wiceprezes białostockiego Klubu Amazonki. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Amazonki „leczą” dusze i pomagają w chorobie

Białostockie Amazonki podczas kolejnej „Środy z profilaktyką” w podlaskim NFZ zachęcały panie do kontaktu z nimi. Każdego dnia na oddziałach szpitalnych ochotniczki Amazonek „leczą” dusze chorych na nowotwory piersi kobiet.  – Pokazujemy, że możemy żyć. Każda z nas przeszła długą drogę. Ja chorowałam 20 lat – przekonuje Zofia Rutkowska, szefowa ochotniczek białostockich Amazonek – Gdy pacjentki tuż po diagnozie zobaczą, że żyjemy, że mamy się świetnie, od razu zmieniają sposób myślenia.
Amazonki oprócz wsparcia psychologicznego organizują rehabilitację, zajęcia na basenie, spacery z kijkami i tańce. Spotykają się w pierwszy czwartek miesiąca o godzinie 15:30 w Białostockim Centrum Onkologii.

Do pobrania: ulotka z instruktażem samobadania

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ