Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Na zakupach można uratować życie

25.10.2019

Podlaski NFZ razem z siecią PSS Społem, na owocach i warzywach umieszcza naklejki, które zmobilizują Panie do badań mammograficznych i cytologicznych.

Dbanie o zdrowie to nie tylko witaminy/Cytologia 25-59 lat” „Badaj piersi, zobacz, jakie to łatwe!/Mammografia 50-69 lat” – owoce i warzywa w sklepach PSS Społem Białystok mają dokładnie taki napisy. W taki nietypowy i ciekawy sposób chcemy przypominać i uzmysławiać kobietom, że badania profilaktyczne naprawdę  ratują życie – apelował Maciej  Bogdan Olesiński, dyrektor podlaskiego NFZ. Przypominanie i zachęcanie Podlasianek i Polek jest konieczne, ponieważ na  profilaktyczne badania mammograficzne zgłasza się wciąż za mało kobiet. Tylko co piąta Podlasianka wieku 25-59 lat korzysta z możliwości zrobienia cytologii w ramach programu profilaktycznego. Mniej niż 40% pań w wieku 50-69 lat korzysta z mammografii. Dla porównania w krajach skandynawskich profilaktycznie i regularnie bada się 98% pań.

Statystycznie w Polsce w XXI wieku pięć wartościowych, pięknych kobiet umrze dziś, przegra walkę z nowotworem! Dla mnie ginekologa-onkologa jest to niepojęte, nie potrafię i nie chcę z tym pogodzić! Dlatego jestem dziś szczęśliwy, że my – medycy – mamy takich partnerów jak NFZ, organizacje pacjentów, firmy, które ofiarowują swoją energię, żeby krzewić bezwzględnie ważną działalność profilaktyczną – pełen emocji podkreślał dr hab. Paweł Knapp, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii USK. Alarmował, że nowotwory  nie są już tylko chorobami naszych mam i babć. Najmłodsza pacjentka, która trafiła na jego stół operacyjny z nowotworem szyjki macicy miała… 24 lata.

Kobiety, badajcie się!

Jedną z pacjentek dr Knappa jest też pani Katarzyna. Kiedy rok temu usłyszała diagnozę: nowotwór jajnika, miała guza wielkości dorodnego bakłażana. Podczas spotkania inaugurującego owocową akcję NFZ trzymała w rękach to warzywo. Ze wzruszeniem, szczerze opowiadała, że jej fryzura na jeżyka to nie efekt modnego cięcia, a chemioterapii, którą niedawno zakończyła. Ze łzami w oczach i ściśniętym od emocji gardłem apelowała:

– Kobiety badajcie się, to nie wstyd pójść do lekarza i się zbadać! Sama dokładnie o tym wiem. Trudno jest mi opanować wzruszenie, bo przeszłam bardzo dużo, ale walczę! Walczę dla swego syna, żeby wygrać i być matką… mój synek ma dopiero 4 lata. Niech te naklejki na owocach zmobilizują Was do badań – emocjonalnie prosiła 42-letnia Katarzyna Masłowiecka ze Stowarzyszenia „Eurydyki”.

Jest wielka szansa, że informacja o badaniach profilaktycznych na owocach i warzywach dotrze do kilku tysięcy kobiet. – W najbliższy weekend, we wszystkich naszych supermarketach wykorzystamy 7 tysięcy naklejek, które będą wyjątkową i jakże istotną „przypominajką” o mammografii i cytologii – tych bardzo ważnych badaniach profilaktycznych – podkreślała Joanna Biała z PSS Społem Białystok.

– Uważam, że akcja NFZ jest krytycznie ważna! Żeby uratować te pięć osób, które dziś potencjalnie przez nowotwór opuszczą świat – podsumował dr Paweł Knapp.

Cytologia zajmuje tylko 10 minut

Badania profilaktyczne mogą uratować życie. Wczesne wykrycie daje 95% szans na całkowite wyleczenie choroby nowotworowej. Badania profilaktyczne są nielimitowane.

Mammografia to badanie dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie wykonały go w ciągu ostatnich dwóch lat oraz kobiet, które otrzymały wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy. Na badanie w ramach programu niepotrzebne jest skierowanie. Etap podstawowy diagnostyki można wykonać w sześciu pracowniach w woj. podlaskim (trzech w Białymstoku, również w Suwałkach, Łomży i Zambrowie) oraz w trzech mammobusach, które nieustannie jeżdżą w terenie. W październiku to prawie 40 lokalizacji w województwie podlaskim, tak samo jest każdego innego miesiąca  – szczegółowy harmonogram i lokalizacje mammobusów są na stronie internetowej podlaskiego NFZ (www.nfz-bialystok.pl).

Bezpłatną cytologię można wykonać w ramach programu, który jest skierowany do kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Badania przeprowadza się raz na trzy lata, a u kobiet obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka) – co 12 miesięcy. Na badanie nie trzeba mieć skierowania, jest bezbolesne i trzeba na nie poświęcić jedynie kilka minut. Można je bezpłatnie wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, mającym kontrakt z NFZ – w województwie podlaskim jest 65 takich gabinetów.

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej