Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Mistrzowska niedziela dla zdrowia w Łomży z programem Profilaktyka 40 PLUS

02.09.2021

Setki przebadanych łomżan, wypełnione ankiety programu Profilaktyka 40 PLUS, wyjątkowe spotkanie z wicemistrzynią olimpijską Marią Andrejczyk – to efekty pikniku zdrowotnego w Łomży, który w niedzielę 29 sierpnia na placu przed kościołem pw. Krzyża Świętego zorganizował  Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ.

Do badań profilaktycznych w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS zachęcała mieszkańców Łomży wybitna lekkoatletka Maria Andrejczyk, która na olimpiadzie w Tokio zdobyła srebrny medal w rzucie oszczepem.

Jestem tutaj, aby zachęcić Państwa do zadbania o swoje zdrowie. Jako zawodowy sportowiec dobrze wiem, jak to zdrowie jest ważne, ponieważ jest ono głównym wyznacznikiem sportowych sukcesów. Kiedy tego zdrowia nie ma, ja na te zawody nawet nie mogę pojechać, ponieważ miesiącami tułam się po lekarzach – powiedziała mistrzyni. – Dwa razy w swoim życiu spóźniłam się z diagnozą i dwa razy musiałam zostać zoperowana. Chciałabym abyście Państwo uniknęli czegoś takiego. My zawodowi sportowcy mamy obowiązek wykonywania regularnych badań do co pół roku z każdego zakresu, żeby kontrolować swój organizm. Kontrolując organizm nabieramy świadomości własnego ciała, własnego zdrowia, a dzięki temu też możemy kontrolować swoje życie. Bez zdrowia nie ma frajdy z życia – przekonywała Maria Andrejczyk.  

Każdy uczestnik niedzieli dla zdrowia z Podlaskim NFZ w Łomży dowiedział się, że badania profilaktyczne programu Profilaktyka 40 PLUS mogą uratować życie, ponieważ służą zdiagnozowaniu najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Profilaktyka 40Plus to zestaw podstawowych badań całkowicie bezpłatnych dla osób, które ukończyły 40-sty rok życia. Dane wskazują, że zarówno brak aktywności fizycznej jak i stres związany z izolacją covidową spowodował pogorszenie zdrowia Polaków – mówił Pan Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Aby z tych badań skorzystać wystarczy zadzwonić na numer infolinii Domowej Opieki Medycznej 22 735 39 53 albo skorzystać z Internetowego Konto Pacjenta.

Ogromnym zainteresowaniem uczestników niedzieli dla zdrowia z programem Profilaktyka 40 PLUS w Łomży, cieszyła się strefa konsultacji lekarzy specjalistów. W niedzielę udzielili oni ponad pół tysiąca porad oraz wykonali setki podstawowych badań takich jak: pomiar ciśnienia krwi, ocena miarowości rytmu serca, badanie stężenia glukozy we krwi. Wyniki można było skonsultować na miejscu z kardiologiem i lekarzem rodzinnym. Mieszkańcy Łomży tłumnie korzystali też z konsultacji fizjoterapeuty i dermatologa.

– Bardzo się cieszę, że mogłam porozmawiać z kardiologiem. Wykonano mi EKG i zbadano ciśnienie krwi. Takie akcje powinny być częściej – zaznaczyła Pani Cecylia, mieszkanka Łomży.

Z konsultacji psychodietetyka skorzystało w Łomży skorzystało prawie 200 osób. Porady były wzbogacone o możliwości określenia swojego BMI i analizę składu ciała. Dzięki temu każdy , kto odwiedził w Łomży miasteczko zdrowia podlaskiego NFZ mógł sprawdzić czy wiek metaboliczny organizmu odpowiada temu, co mówi PESEL oraz otrzymać zalecenia dotyczące modyfikacji stylu życia i diety. Wśród badanych była Pani Iwona, która przyszła na piknik z dwójką małych dzieci. – Mój wiek metaboliczny okazał się osiem lat niższy niż ten, który ma wpisany w dowodzie osobistym. Jestem mile zaskoczona – zaznaczyła mieszkanka Łomży.Z kolei Pani Elida nie była zadowolona ze swoich wyników. Za mało piję, ostatnio przytyłam zbyt dużo, muszę zrzucić zbędne kilogramy – dodała kobieta.

Niedziela dla zdrowia w Łomży z Podlaskim NFZ to nie tylko badania profilaktyczne ale również szczepienia przeciwko COVID-19. Prawie 30 osób zaszczepiło się jednodawkową szczepionką przeciwko koronawirusowi.

Podczas pikniku zdrowotnego w Łomży w strefie wsparcia informatycznego Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wielu mieszkańców Łomży aktywowało swoje Internetowe Konta Pacjenta. Właśnie za pośrednictwem IKP można wypełnić ankietę do programu Profilaktyka 40 PLUS. Obecnie w województwie podlaskim funkcjonuje trzydzieści miejsc, w których można wziąć udział w programie.

Program  Profilaktyka 40 PLUS  zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

 1. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
 2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 3. stężenie glukozy we krwi;
 4. AlAT, AspAT, GGTP;
 5. poziom kreatyniny we krwi;
 6. badanie ogólne moczu;
 7. poziom kwasu moczowego we krwi;
 8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

 1. morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
 2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 3. stężenie glukozy we krwi;
 4. AlAT, AspAT, GGTP;
 5. poziom kreatyniny we krwi;
 6. badanie ogólne moczu;
 7. poziom kwasu moczowego we krwi;
 8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
 9. PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny:

 1. pomiar ciśnienia tętniczego;
 2. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
 3. ocena miarowości rytmu serc