Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

„Mamo! Mamo! Mammobus!” – badania i moc atrakcji w Dniu Matki

27.05.2021

M jak mama M jak mammografia M jak maj

… i jeszcze czwarte M – nie przypadkiem Zespół Profilaktyki Zdrowotnej Podlaskiego NFZ właśnie w Michałowie postanowił promować badania profilaktyczne i zdrowy styl życia. Badania mammograficzne w mammobusie przyciągnęły kilkadziesiąt pań z Michałowa. Jedną z pierwszych pacjentek była pani Zofia, która wzorowo i regularnie wykonuje mammografię co 2 lata. Była zachwycona, że tym razem badanie przebiegło w tak niezwykłej oprawie z dodatkowymi atrakcjami. Dzięki akcji „Mamo! Mamo! Mammobus!” z badań mammograficznych w Michałowie skorzystały nie tylko te panie, które wcześniej zarejestrowały się na badanie. Ponad 20 kobiet skorzystało z mammografii spontanicznie. Dzięki akcji podlaskiego NFZ niektóre z nich wykonały to ważne dla ich zdrowia badanie pierwszy raz w życiu!

Moc atrakcji z profilaktycznym przesłaniem!

Podczas akcji prozdrowotnej podlaskiego NFZ w Michałowie oprócz badań mammograficznych  każda z pań mogła nauczyć się samodzielne kontrolować swoje piersi pod czujnym okiem Magdaleny Jurczuk – położnej z Michałowa. Warsztaty samobadania piersi cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podobnie jak konsultacje specjalistki brafittingu, która uświadamiała panie jak ważny dla zdrowia jest dobór odpowiedniego biustonosza zgodnie z nośnym hasłem „profilaktyka zaczyna się od stanika”.

Przy stoisku Podlaskiego NFZ mamy dowiadywały się o zdrowotnych programach badań profilaktycznych, z których mogą i powinny korzystać. A że zdrowie to nie tylko badania, a przede wszystkim nasze codzienne wybory i decyzje żywieniowe – doradczynie profilaktyczne podlaskiego NFZ przekonywały mamy do korzystania z portalu diety.nfz z fantastycznymi, zdrowymi i całkowicie darmowymi programami żywieniowymi oraz programu treningowego NFZ „8 tygodni do zdrowia”. Na dobry początek drogi do zdrowia panie mogły zbadać skład swojego ciała i poznać BMI. Na deser częstowały się pysznymi owocami z profilaktycznym przesłaniem – specjalnymi nalepkami, które przypominają o regularnych badaniach mammograficznych i cytologicznych.

Dzieci odbijały kolorowe balony z hasłem „Mammografia ratuje życie” w rytm występów przygotowanych przed uczniów klas estradowych Liceum w Michałowie. Kiedy mamy korzystały z badań i cennych dla zdrowia warsztatów, ich pociechy spędzały fantastycznie czas w strefie zabaw zorganizowanej przez michałowski GOK. Mogły też nauczyć się też zasad pierwszej pomocy i zasiąść w wozie strażackim – takie atrakcje przygotowało OSP w Michałowie. Wszystko z zachowaniem wytycznych bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Badania profilaktyczne ratują życie

Wczesne wykrycie raka daje 95% szans na całkowite wyleczenie choroby nowotworowej. Drugą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce jest właśnie rak piersi. Badania profilaktyczne są nielimitowane, a mniej niż 40% pań w wieku 50-69 lat z województwa podlaskiego  korzysta z mammografii. W województwie podlaskim nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną śmierci Podlasian (po chorobach układu krążenia).

Bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi NFZ dedykowane jest kobietom w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), które nie wykonały badania w ciągu ostatnich dwóch lat oraz kobiet, które otrzymały wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy. Na badanie w ramach programu niepotrzebne jest skierowanie.  Etap podstawowy diagnostyki można wykonać w czterech poradniach stacjonarnych w woj. podlaskim (dwóch w Białymstoku, po jednej w Suwałkach i w Łomży) oraz w kilkunastu mammobusach, które nieustannie jeżdżą w terenie. Szczegółowy harmonogram i lokalizacje mammobusów są na stronie internetowej podlaskiego NFZ w zakładce „dla pacjenta”.

Harmonogram i lokalizacje mammobusów

źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej Podlaskiego OW NFZ