Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Mammobusy na Podlasiu ruszyły w trasę

01.07.2020

Po przerwie spowodowanej pandemią – od pierwszego lipca mammobusy w województwie podlaskim wznowiły funkcjonowanie. Panie w wieku od 50 do 69 lat znów mogą wykonywać w mobilnych pracowniach to jedno z najważniejszych profilaktycznych badań. W lipcu w naszym regionie zaplanowanych jest prawie 50 postojów mammobusów. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na naszej stronie internetowej: https://www.nfz-bialystok.pl/dla-pacjenta/profilaktyczne-programy-zdrowotne/program-profilaktyki-raka-piersi/.

– Dane są alarmujące – tylko niespełna 40% Podlasianek robi  mammografię. A przecież to badanie profilaktyczne może uratować życie. Nowotwór piersi to wciąż główny „zabójca” Polek, co roku zabiera ponad 6 tysięcy pań – z niepokojem stwierdza Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego NFZ.  –  Tylko wcześnie wykryty nowotwór jest wyleczalny, słyszymy to często, ale to zdanie, które może uratować życie – dodaje dyrektor Olesiński.

Mammografia to badanie dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie wykonały go w ciągu ostatnich dwóch lat oraz kobiet, które otrzymały wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy. Aby je wykonać, nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się – na przykład do mammobusu. Badanie można wykonać również w sześciu pracowniach stacjonarnych w województwie podlaskim (trzech w Białymstoku i po jednej w Suwałkach, Łomży i Zambrowie).

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ