Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Kilkadziesiąt osób skorzystało z bezpłatnych badań podczas „Środy z profilaktyką”

13.11.2019

Nie słodzimy – rozprawiamy się z cukrzycą. Kilkadziesiąt osób przebadanych podczas wspólnej akcji Podlaskiego NFZ i Klastra Medycznego

Jaka ulga, podstawowe wyniki wyszły na medal! Ankieta zagrożenia cukrzycą też napawa optymizmem. I dostałem zdrowy jadłospis na cały tydzień. Ten punkt diagnostyczny w centrum handlowym to strzał w dziesiątkę. Biegnę po żonę, żeby i ona zadbała nie tylko o nową garderobę, ale i o zdrowie – opowiada uradowany pan Tomasz, który skorzystał ze „Środy z Profilaktyką” Podlaskiego NFZ i Klastra Medycznego.

Odstaw cukier – zmień swoje życie na zdrowsze!

W przeddzień przypadającego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy można było sprawdzić, czy jesteśmy w grupie ryzyka. Cukrzyca – chroń swoją rodzinę! – Zgodnie z  hasłem tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy chcemy dać możliwość każdemu, żeby dosłownie pomiędzy zakupami, w ciągu pięciu minut, sprawdził poziom cukru, swoje BMI, ciśnienie, saturację i nawet wykonał EKG – takie fantastyczne możliwości daje multimedialny punt diagnostyczny, który sprowadziliśmy do galerii Alfa specjalnie na dzisiejszą akcję – tłumaczy Daniel Chomicki z Klastra Medycznego – współorganizatora profilaktycznej środy antycukrzycowej.

Oprócz badań, każdy mógł skorzystać z porad psychodietetyka, wziąć gotowe, zdrowe jadłospisy przygotowane przez portal diety.nfz.gov.pl, zapoznać się z wytycznymi nowej piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, w której cukru w czystej postaci nie znajdziemy.

Cukier zabija!

Trzeba powiedzieć to wprost, cukier zabija – przestrzega dr Marzena Juczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych podlaskiego NFZ.Cukier i otyłość to przyczyna szeregu chorób, często bardzo poważnych, z cukrzycą na czele. Ponad 400 tys. osób co roku zapada na tę chorobę, liczbę chorych w Polce liczymy już w milionach. Średnio co dwie godziny lekarze wykonują duża amputację związaną z cukrzycą. Do tego dochodzi długa lista innych chorób: niewydolność nerek, choroba niedokrwienna serca, udar. Do skutków zdrowotnych dołączają koszty ogólnospołeczne, w tym finansowe. Samo leczenie cukrzycy w 2018 r. kosztowało nas wszystkich 2 mld zł z pieniędzy NFZ.

Epidemia naszych czasów dotyczy prawie trzech milionów Polaków. Osoby chore na cukrzycę stanowiły w 2018 r. 9,1% dorosłej ludności i 3% populacji dzieci i młodzieży. Wśród dorosłych dominowały osoby powyżej 55 r.ż. (84%). W latach 2013-2018 zachorowalność na cukrzycę wśród osób dorosłych wzrosła o 14% i jedynie w połowie za ten wzrost odpowiada zmiana struktury demograficznej. Osoby z cukrzycą stanowiły 30-40% pacjentów z niewydolnością nerek, chorobą niedokrwienną serca, czy udarem. Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2025 r. aż o blisko 35 proc. wzrośnie liczba chorych na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, jeżeli Polacy nie zmienią swoich nawyków żywieniowych.

Jemy coraz więcej cukru…

Może nam się wydawać, że go ograniczamy, ponieważ spożywamy coraz mniej „czystego” cukru, kupowanego bezpośrednio w sklepie. Jest to jednak złudne – znacząco zwiększyliśmy spożycie cukru w innych formach, np. w słodkich przekąskach i gotowych potrawach – aż o 12 kg rocznie więcej niż przed dekadą. Dodatkowo chętniej niż kiedyś sięgamy po napoje słodzone cukrem – tu badania nie pozostawiają wątpliwości, że jest to jedna z krótszych dróg do otyłości.

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ