Telefoniczna
Informacja Pacjenta:
800 190 590
  • Facebook Logo
  • Youtube Logo
  • Twitter Logo
  • Język Migowy dłonie Logo
  • Biuletyn Informacji Publicznej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Każda mama w szpitalu może jeść lepiej i zdrowiej – pilotaż programu „Dieta Mamy”

08.10.2019

Ruszył pilotaż programu „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”.

Zdrowsze posiłki z produktów wysokiej jakości, opieka dietetyka i edukacja zdrowego żywienia – to wszystko mogą mieć zapewnione w szpitalach młode mamy w ciąży i po porodzie, jeżeli szpital przystąpi do specjalnego rządowego programu „Dieta Mamy”. – Naszą troską jest to, żeby jak najwięcej szpitali zgłosiło się do tego programu. Prawie dwukrotnie można zwiększyć stawkę żywieniową mam. Jak wiadomo ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka. To jest dodanie 18 złotych do obowiązującej w szpitalu stawki żywieniowej. Ale przede wszystkim jest to troska o to, żeby w szpitalach poprawiać sytuację mam – przekonuje dr Marzena Juczewska, zastępca dyrektora do spraw medycznych Podlaskiego Oddziału NFZ.

„Dieta Mamy” – dla kogo jest ten program?

Program pilotażowy „Dieta Mamy” wystartował 1 października i ma potrwać dwa lata. Wszystko po to, żeby wypracować jednolite i wyższe standardy żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym w oddziałach szpitalnych o profilu neonatologicznym, położniczo-ginekologicznym, ginekologicznym, patologii ciąży, położniczym, położnictwa i neonatologii, ginekologii onkologicznej oraz propagowanie zasad zdrowego odżywiania. Do programu może przystąpić każdy szpital, który ma umowę z NFZ.
Wymogi, które są opisane w programie, nie są wygórowane. Prawidłowe żywienie wiąże się z przygotowaniem jadłospisu, który musi być odpowiednio zbilansowany i zaopiniowany przez dietetyka, więc szpital musi zatrudniać takiego fachowca. Szpital musi też spełniać normy HACCP dotyczące właściwego przygotowywania posiłków i zatroszczyć się o edukację zdrowego żywienia. Materiały są przygotowane przez organizatora programu, chodzi bardziej o ich dystrybucję i promocję – wyjaśnia dr Marzena Juczewska.

Dopłata do żywienia i edukacja

„Dieta Mamy” oferuje kobietom w ciąży nie tylko dopłatę do żywienia w szpitalu. Równie ważna jest wiedza o zdrowej diecie.
Dwa razy w tygodniu można w szpitalu skorzystać z konsultacji dietetycznych. Każda mama będzie miała dostęp do materiałów edukacyjnych o zdrowej, pełnowartościowej diecie. Opieka dietetyka obejmuje również okres przebywania poza szpitalem. Jeszcze minimum dwa miesiące po wyjściu ze szpitala można mejlować z dietetykiem szpitalnym, zadawać mu pytania, rozwiewać swoje wątpliwości – wymienia korzyści płynące z programu dr Marzena Juczewska.

Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza świadczeniodawców do składania wniosków o zawarcie umowy na realizację programu pilotażowego „Dieta Mamy”. Akty prawne wprowadzające pilotaż dostępne są tutaj: 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Zarządzenie Prezesa NFZ  

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej