Telefoniczna
Informacja Pacjenta:
800 190 590
  • Facebook Logo
  • Youtube Logo
  • Twitter Logo
  • Język Migowy dłonie Logo
  • Biuletyn Informacji Publicznej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi w Białymstoku

15.10.2021

W piątek, 15 października w Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przypomniał mieszkańcom Białegostoku o roli badań mammograficznych w profilaktyce raka piersi.

Przedstawicielki Podlaskiego Oddziału NFZ zachęcały do bezpłatnych badań mammograficznych oraz prowadzenia zdrowego trybu życia, dbania o siebie i regularnego korzystania z programów profilaktycznych. Można je było spotkać w centrum miasta i oczywiście Parku Branickich, głównym miejscu spacerowym Białegostoku.

Różowe balony przykuwały uwagę i miały przypomnieć paniom i ich najbliższym, że tylko regularne badania profilaktyczne pozwalają wykryć raka we wczesnym stadium, dzięki czemu chorobę można wyleczyć.

Podczas akcji niektóre ze spotykanych na ulicy pań, potwierdziły swój udział w programie profilaktycznym, i co 2 lata regularnie wykonują mammografię. Jednak były też panie, które odkładały badania na później, pomimo chorób nowotworowych w rodzinie, zwlekały z wykonaniem badań.

Wszyscy zainteresowani otrzymywali informacyjne materiały profilaktyczne dotyczące samobadania piersi oraz czynników ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.

Poza paniami o samej akcji chciała również dowiedzieć się młodzież, która akurat miała lekcje w terenie. Zdrowie kobiet to wspólna sprawa i takie akcje jak ta, uświadamiają, że gest w postaci przypomnienia o konieczności umówienia się na badanie, który płynie ze strony najbliższych: męża, syna, córki, koleżanki – może być najcenniejszym prezentem.

Można było również dowiedzieć się, gdzie w województwie podlaskim można wykonać bezpłatną mammografię stacjonarnie:

– Spółdzielczy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Eskulap, Białystok

– Białostockie Centrum Onkologii, im. M. Skłodowskiej-Curie, Białystok

– Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Łomża

– Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera, Suwałki

oraz w mobilnych pracowniach, czyli mammobusach (w każdym miesiącu na terenie naszego województwa odbywa się kilkadziesiąt postojów mammobusów).

Najbliższe postoje:

– 15 października, godz. 9-17, Białystok, Aleja Tysiąclecia Państwa Polskiego 10, przy Revicie, tel. 42-254-64-11, 517 544 004

– 16 października, godz. 9-17, Białystok, Włókiennicza 4, przy BOSIR, telefon j.w.

Akcje tego typu jak piątkowa mają za zadanie uświadomienie społeczeństwu, że trzeba się badać, uczestniczyć w programach profilaktycznych, nie bać się, nie odkładać na później. Objęcie populacji w województwie podlaskim Programem Profilaktyki Raka Piersi wynosi ok.  38 % (dane od 01.08.2020 do 31.08.2021), a przecież badania są bezpłatne i bezbolesne.