Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

E-recepta – hit tego lata w Podlaskiem!

27.08.2019

Właśnie latem liczba lekarzy wystawiających e-recepty w województwie podlaskim podwoiła się. W lipcu z nowego rozwiązania skorzystało 259 medyków, w czerwcu było ich o połowę mniej – e-recepty wystawiało wtedy tylko 127 podlaskich lekarzy.

Teraz jest w pierwszej dziesiątce podlaskich lekarzy, którzy wystawiają najwięcej recept elektronicznych. – Ale nie o miejsce „na podium” tu chodzi, a o czas, pieniądze i co najważniejsze wygodę pacjentów – podkreśla. Żaden z jego pacjentów nie zaprotestował przeciwko wystawieniu e-recepty. – Moi pacjenci nie stawiają żadnych oporów, są wręcz szczęśliwi i zadowoleni. A dla mnie to skraca czas i przynosi same oszczędności: nie zużywam papieru, nie zużywam tonera i tracę mniej czasu. Jeżeli pacjent chce tylko przedłużyć receptę, to nie przychodzi już do mnie do gabinetu, on do mnie po prostu dzwoni i dostaje esemesa.


Żeby mieć e-receptę, nie trzeba mieć smartfona

Lekarz rodzinny z Łomży obala również stereotyp, jakoby seniorzy wzbraniali się przed nowościami. – Jak nie ma smartfona, zawsze znajdzie się karteczka, na której można zapisać 4-cyfrowy kod, ewentualnie PESEL dajmy na to pani Marysi. Bo wystarczy, że pani Marysia wyciągnie w aptece dowód osobisty i poda czterocyfrowy kod i bez problemu zrealizuje e-receptę. To jest wręcz łatwiejsza realizacja recepty dla starszego człowieka, ponieważ seniorzy często szukają w wielu aptekach, gdzie lek ma najmniejszą marżę, gdzie można kupić go najtaniej. Wcześniej musiałem pisać często pięć oddzielnych papierowych recept (oczywiście na prośbę pacjenta), a w tej chwili jest pakiet elektroniczny na pięć e-recept. Każda z nich jest oddzielna i można w aptece zrealizować tylko jeden lek, a reszta zostaje do realizacji w innych aptekach i też ma się na realizację 30 dni” – wyjaśnia dr Żuk. – To jest i bezpieczne i proste i szybkie, gdyby teraz ktoś mi kazał wrócić do recept papierowych, byłbym nieszczęśliwy i załamany. – Według Piotra Żuka, tak samo jak e-zwolnienia wyparły tradycyjne, papierowe formularze zwolnień, tak samo będzie z e-receptami. – Tylko po co zwlekać? – zastanawia się głośno i już czeka na kolejne udogodnienia związane z informatyzacją służby zdrowia: elektroniczne skierowania na zaopatrzenie ortopedyczne, elektroniczne skierowania do szpitala, poradni specjalistycznych czy sanatorium.


Aby nie „klepać” pieczątką

– To tak upraszcza życie i pacjentowi i lekarzowi, to jest coś wspaniałego, e-recepta to jest hit – hit tego lata – nie ukrywa swojego entuzjazmu doktor Piotr Żuk z NZOZ Medica w Łomży. Ojuż w grudniu ubiegłego roku był gotowy do wypisywania swoim pacjentom e-recept, miał wszystkie niezbędne certyfikaty. Gdy tylko otrzymał od dostawcy oprogramowanie, nie zwlekał ani chwili, zaczął wystawiać e-recepty na początku lutego. Jak podkreśla, technicznie wszystko poszło „jak z płatka”. – Wszystko jest tak krok po kroku rozpisane, że nie musiałem korzystać z pomocy informatyków. Wykonałem to sam w sposób szybki i prosty” – przekonuje doktor.


Chodzi o czas, pieniądze i wygodę…

– Nie lubię „klepać” pieczątką i powoli od tego odchodzimy. Jeżeli wypisuje się dziennie kilkadziesiąt recept i na każdej trzeba „klepnąć” pieczątkę – to zajmuje to czas. A czas lepiej poświęcić pacjentom, niż wypisywaniu recept – przekonuje dr Wojciech Maciejewski z poradni Lekarze Rodzinni „3” w Łomży. Dr Maciejewski oferuje swoim pacjentom papierowe wydruki e-recept i również dostrzega mnóstwo zalet takiego rozwiązania. – Dla pacjenta to żadna różnica, poza tym, że dziwią się, że nie muszą zostawiać recepty w aptece. Takie rozwiązanie połowiczne też ma swoje plusy. Zauważyłem, że w przypadku gdyby np. pacjent zgubił e-receptę wydrukowaną, to odsyłam do pani pielęgniarki, która spokojnie tę samą receptę jeszcze raz wydrukuje. W poprzednim systemie takiej możliwości nie było, lekarz też musiał być zaangażowany. To też jest wielki plus e-recepty, możliwość podglądu w systemie, możliwość ponownego wydrukowania bez konieczności generowania nowej recepty – dr Maciejewski jednym tchem wymienia zalety e-recepty w formie papierowej. Łomżyńska Poradnia Lekarze Rodzinni „3” od lat oswaja swoich pacjentów z nowinkami technicznymi: prowadzi elektroniczną dokumentację medyczną i rejestrację pacjentów on-line. Na jest stronie internetowej jest też poradnik pacjenta, w a nim wiele pożytecznych odnośników do innych stron o zdrowiu. Pacjenci doceniają to i chętnie z tego korzystają – stronę www poradni odwiedza kilka tysięcy osób miesięcznie.

 


E-recepta jest dla wszystkich

Najstarszy lekarz w województwie podlaskim, który wystawił e-receptę miał… 83 lata. Najstarszy pacjent, który ją otrzymał i zrealizował to 102-latek. Lekarze i pacjenci w każdym wieku przekonują się do tego rozwiązania. W wakacyjnym miesiącu lipcu liczba wystawianych w województwie podlaskim e-recept wzrosła o ponad 40%. Podlascy lekarze wystawili prawie 132 tysiące recept w formie elektronicznej.

 

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej
Podlaskiego OW NFZ

 

 


E-recepty, e-skierowania, IKP – we wrześniu zapraszamy na bezpłatne szkolenia w Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem

9 września 2019 r.

  • godz. 10.00  – Wysokie Mazowieckie, ul. Ludowa 15a (Starostwo Powiatowe)
  • godz. 13.00 – Zambrów, ul. Fabryczna 3 (Starostwo Powiatowe)

Do udziału w szkoleniach zapraszamy szczególnie lekarzy oraz pielęgniarki a także osoby odpowiedzialne za techniczną i informatyczną obsługę podmiotu leczniczego.

Formularz zgłoszeniowy na stronie https://szkolenia-ezdrowie.csioz.gov.pl/