Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Dziś Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi – zrób coś dla zdrowia

15.10.2020

Zaplanowanie daty mammografii, zmiana diety a może rozpoczęcie planu treningowego? Podlaski NFZ zachęca wszystkie panie, żeby Europejski Dzień Walki z Rakiem (15 października) świętować podejmując jedną dobrą decyzję dla swojego zdrowia. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu.

Umów mammografię

Korzystam z badań mammograficznych regularnie, co 2 lata. Czuję się dzięki temu bezpiecznie. Ja akurat badam się w mammobusie. Wspaniała sprawa, bo jest blisko, komfortowo i bez zbędnego czekania – pani Bogusia z Białegostoku zachęca inne kobiety.

Zachętom nigdy dość, bo niestety mniej niż 40 % pań w wieku 50-69 lat  korzysta z województwie podlaskim z mammografii. Dla porównania w krajach skandynawskich profilaktycznie i regularnie bada się 98% pań. Takie badania mogą uratować życie. Wczesne wykrycie daje 95% szans na całkowite wyleczenie choroby nowotworowej. A badania profilaktyczne są nielimitowane – podkreśla Anna Andraka, zastępca dyrektora ds. medycznych podlaskiego NFZ.

Mammografia to badanie dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie wykonały go w ciągu ostatnich 2 lat oraz kobiet, które otrzymały wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy. Na badanie w ramach programu niepotrzebne jest skierowanie. Etap podstawowy diagnostyki można wykonać w sześciu poradniach w woj. podlaskim (3 w Białymstoku, również w Suwałkach, Łomży i Zambrowie) oraz w 3 mammobusach, które jeżdżą po województwie podlaskim. Do końca października jest zaplanowanych jeszcze ponad 20 lokalizacji. Szczegółowy harmonogram i lokalizacje mammobusów są TUTAJ .

Zjedz zdrowy posiłek

Otyłość to jeden z czynników ryzyka wystąpienia raka piersi. Według Krajowego Rejestru Nowotworów należy przyjąć zasadę, by jeść wszystko, ale we właściwych proporcjach. Jadłospis musi być prawidłowo zbilansowany pod względem makro składników (czyli węglowodanów, tłuszczy i białek) i mikro składników (czyli mikroelementów i witamin). Różnorodność na talerzu chroni zdrowie. Najlepiej stosować dietę, na którą składa się co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie  (400 g), błonnik w ilości minimum 23 g dziennie, głównie białe mięso zamiast czerwonego. By dieta chroniła zdrowie należy z niej wykluczyć mięsne przetwory, nadmiar soli (czyli stosować nie więcej niż 6 g dziennie) i nadmiar alkoholu (spożywać rzadko, w niewielkich ilościach i podczas posiłku). Propozycje jadłospisów z prawidłowo skomponowanymi posiłkami znajdują się w darmowym serwisie Narodowego Funduszu Zdrowia diety.nfz.gov.pl.

Zacznij się ruszać

Ryzyko zachorowania na raka piersi zmniejsza aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia. Najskuteczniejsze działanie zapobiegania nowotworom ma właściwa dieta połączona  z aktywnością fizyczną. NFZ przygotował kompletny projekt treningowy „8 tygodni do zdrowia”.    

źródło – Zespół profilaktyki zdrowotnej podlaskiego NFZ