Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Dzień otwarty z e-receptą w Podlaskim NFZ

03.01.2020

Prawie stu lekarzy, farmaceutów i pracowników medycznych skorzystało z Dnia Otwartego z e-receptą w Podlaskim NFZ. Podczas szkoleń zorganizowanych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) oraz spotkań w punkcie konsultacyjnym lekarze najczęściej rozwiewali wątpliwości związane z techniczną stroną wystawiania e-recept.

E-recepta w woj. podlaskim
Obecnie e-recepty wystawia prawie 1.900 podlaskich lekarzy z 400 placówek medycznych w 41 miastach województwa. Liczby te każdego dnia rosną, ponieważ do systemu e-zdrowie (P1) dołączają kolejne podmioty. Do końca grudnia w województwie podlaskim zostało wystawionych ponad 1.500.000 e-recept. Najstarszy podlaski pacjent, który ją otrzymał miał 109 lat a najmłodszy – 4 dni. Najczęściej na e-receptach wystawiane są leki obniżające ciśnienie tętnicze, stosowane w leczeniu stanów niedoboru potasu, a także w leczeniu hiperurykemii.

Zalety e-recepty
Wygodna – może być wystawiona – po konsultacji z lekarzem – bez wizyty w gabinecie.
Oszczędza czas – lekarz może wystawić pacjentowi e-receptę na cały rok – pacjent, gdy tylko partia leków się skończy, wykupuje kolejną.
Korzystna dla chorych przewlekle – już od 1 stycznia 2019 r. każda zrealizowana przez nas recepta, zarówno elektroniczna, jak papierowa, jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl. Osoba przewlekle chora może pokazać listę swoich leków lekarzowi. To pomocne w kontynuacji leczenia choroby przewlekłej, a także przy leczeniu kilku różnych chorób. Lekarz wypisze takie leki, które nie wchodzą w interakcje.
Czytelna – e-recepta jest zawsze czytelna. Nikt nas też nie odeśle z apteki, bo na recepcie zabraknie pieczątki.
Nie można jej zgubić ani zniszczyć – nawet jeśli zgubimy wydruk, to e-recepta nadal zostanie na naszym Internetowym Koncie Pacjenta i będzie dostępna po zalogowaniu.
Każdy lek kupimy w innej aptece – nie jest już potrzebny odpis recepty. Każdy lek możemy kupić w innej aptece, zachowujemy przy tym refundację.
e-receptę wyślemy SMS-em do bliskiej osoby – leki z e-recepty może nam wykupić ktoś bliski. Musimy mu tylko podać nasz numer PESEL i 4-cyfrowy kod z e-recepty.
Sprawdzimy dawkowanie – dzięki IKP możemy sprawdzać dawkowanie leków przepisanych nam i naszym dzieciom (do ukończenia przez nie 18. roku życia). I mamy dostęp do informacji o zdrowiu dzieci.

E-recepta – jak ją dostać i zrealizować?
Kiedy lekarz wystawi e-receptę możemy ją otrzymać w trzech formach :
– smsa z 4-cyfrowym kodem (w aptece podajemy kod z smsa i PESEL) – żeby otrzymać sms musimy mieć aktywne Internetowe Konto Pacjenta
– e-mail z załączoną w PDF informacją o e-recepcie (farmaceuta skanuje kod z informacji z e-maila) – żeby otrzymać e-mail musimy mieć aktywne Internetowe Konto Pacjenta
– papierowy wydruk informacyjny od lekarza (farmaceuta wydaje lek na podstawie druku informacyjnego) – do tej formy korzystania z e-recepty nie potrzebujemy aktywnego IKP.

E-recepta na TIP i w oddziale NFZ
Uruchomiliśmy nową usługę w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP) oraz w oddziałach wojewódzkich NFZ. Personel medyczny (lekarze, farmaceuci), który wystawia i realizuje recepty elektroniczne, może liczyć na wsparcie techniczne ze strony konsultantów infolinii i stacjonarnie przez pracowników NFZ w oddziałach wojewódzkich. Udzielają oni fachowej pomocy w zakresie e-recepty, a także przepisów, które regulują ordynację lekarską oraz sprawozdawczość apteczną. Codziennie, do 20 stycznia, w godzinach pracy urzędu, od 8:00 do 16:00, zapraszamy do naszej siedziby w Białymstoku przy ul. Pałacowej 3. Do dyspozycji personelu medycznego są pracownicy w pokoju nr 202 i pod numerami telefonów: 85 745 95 06 oraz 85 745 95 22.

E-recepta obowiązkowa od 8 stycznia 2020 r.
Zegar odliczający do godziny „zero” bije nieubłaganie. Od 8 stycznia 2020 r. recepty w Polsce – z jedynie kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami – będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie.

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ