Telefoniczna
Informacja Pacjenta:
800 190 590
  • Facebook Logo
  • Youtube Logo
  • Twitter Logo
  • Język Migowy dłonie Logo
  • Biuletyn Informacji Publicznej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

Dożynki Wojewódzkie w Ciechanowcu, czyli kolejny przystanek #LetniaTrasa NFZ

16.08.2022

Tegoroczne Dożynki Wojewódzkie odbyły się w niedzielę 14.08.2022 r. w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Po raz pierwszy w historii naszego regionu obchodzono je w tym samym terminie z Podlaskim Świętem Chleba. Na święto plonów przybyły tłumy odwiedzających i wystawców. Wśród nich Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawił swoją ofertę prozdrowotną w ramach mobilnego stoiska profilaktycznego podczas #LetniaTrasa NFZ.

Doradcy ds. profilaktyki Podlaskiego Oddziału  Wojewódzkiego NFZ przygotowali na ten dzień specjalną ofertę skierowaną do uczestników święta. Zachęcali m.in. do skorzystania z programów profilaktycznych NFZ oraz badań przesiewowych, np. wykonania mammografii i cytologii, badań prostaty; badań przesiewowych raka jelita grubego; programu profilaktyki chorób układu krążenia i chorób odtytoniowych. Służyli również wparciem w potwierdzeniu Profilu Zaufanego oraz zainstalowaniu i wstępnym instruktażu obsługi aplikacji mojeIKP, mojeFizjo+. Konsultacje udzielane w ramach mobilnego stoiska profilaktycznego Podlaskiego Oddziału NFZ doskonale współgrały z atmosferą festynu, podczas którego można było skorzystać z usług wielu instytucji, a także z oferty lokalnych producentów zdrowej żywności oraz twórców rękodzieła i wyrobów naturalnych.

Bez wątpienia to był dzień, w którym chyba każdy uczestnik wydarzenia poczuł, jak ważne są plony rolników, naturalna żywność oraz życie w zgodzie z cyklem natury. Stoisko profilaktyczne Podlaskiego Oddziału NFZ odwiedziło przeszło 400 osób, które podczas konsultacji z doradcami szczególnie zainteresowane były m.in.: portalem diety.nfz.gov.pl, który oferuje:

– bezpłatne jadłospisy oraz gotowe listy zakupowe produktów niezbędnych do przygotowania posiłków;

e-booki kulinarne z przepisami na każdą porę roku, które można pobrać bezpłatnie lub wydrukować, np. „Letnie inspiracje z NFZ” – dedykowany wszystkim osobom poszukującym ciekawych przepisów pełnych aromatycznych warzyw i owoców, kuszących kolorami i smakiem, typowych dla lata. Publikacja inspiruje do przygotowywania słonecznych śniadań, zdrowych zup, sałatek pełnych witamin oraz letnich deserów i koktajli. Dzięki niej można zobaczyć, jak łatwo jest jeść zdrowiej, jak przygotować posiłki pełne witamin, błonnika i minerałów, probiotyków i prebiotyków;

filmy na temat m.in. świadomych zakupów.

Ponadto w ramach mobilnego stoiska NFZ w Ciechanowcu około 70 osób wykonało analizę składu ciała, określiło swoje BMI oraz wiek metaboliczny ciała.

Tradycyjnie podczas #LetniejTrasy z NFZ, czyli wakacyjnych akcji promocyjno-profilaktycznych odbywających się w ramach festynów, pikników rodzinnych i spotkań prozdrowotnych, można było od ręki wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego tzw. EKUZ. Po dokument upoważniający do leczenia w ramach publicznej ochrony zdrowia na zasadach obywateli danego kraju Unii Europejskiej oraz państw należących do EFTA zgłosiło się ok. 50 osób.