Telefoniczna
Informacja Pacjenta: 800 190 590

Aktualności Oddziału

Aktualności Oddziału

15 nowych poradni specjalistycznych w województwie podlaskim – łatwiej na gastroskopię, do kardiologa, okulisty, urologa, endokrynologa i chirurga szczękowego

03.04.2020

Od 1 kwietnia 2020 r. mieszkańcy województwa podlaskiego będą mogli bezpłatnie korzystać z kolejnych 15 poradni specjalistycznych. Podlaski NFZ podpisał nowe umowy z poradniami przyszpitalnymi. W Suwałkach powstała bardzo potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców poradnia leczenia osteoporozy. Na południu regionu, w Siemiatyczach, będzie można korzystać z wizyt u endokrynologa i urologa. Mieszkańcy Moniek będą mieli przyszpitalną poradnię kardiologiczną.  W szpitalu w Łapach pacjenci skorzystają z porady okulisty. W Wojewódzkim Szpitalu im. Śniadeckiego w Białystoku zaczęła działać poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej. To drugi tego typu gabinet w województwie podlaskim. Do tej pory taka poradnia była tylko w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Stawiamy na profilaktykę

Na Podlasiu będzie więcej miejsc, gdzie można wykonać badania profilaktyczne przewodu pokarmowego.  Gastroskopię będzie można wykonać w poradniach przy szpitalach powiatowych w Grajewie i w Mońkach.  – Likwidujemy tzw. białe plamy. Podlaski NFZ zwraca szczególną uwagę na sprawiedliwy dostęp mieszkańców całego regionu do lekarzy specjalistów i badań profilaktycznych – podkreśla Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Łatwiej do kontroli po szpitalu

Dużym ułatwieniem dla pacjentów będą również nowe poradnie chorób wewnętrznych i poradnie pediatryczne w szpitalach sieciowych. Na kontrole do swoich lekarzy prowadzących trafią wszyscy pacjenci po zabiegach i hospitalizacjach. Poradnie chorób wewnętrznych od 1 kwietnia działają w szpitalu MSWiA w Białymstoku, w szpitalu ogólnym w Grajewie oraz w szpitalu powiatowym w Augustowie. Poradnie pediatryczne zostały utworzone przy UDSK w Białymstoku oraz w szpitalach powiatowych w Augustowie, Siemiatyczach  i Sejnach.

Rejestracja i teleporady

W związku z epidemią koronawirusa nowe poradnie pracują na razie w ograniczony sposób – tak jak większość poradni specjalistycznych: udzielają teleporad oraz prowadzą rejestrację nowych pacjentów. Ponieważ mamy teraz nadzwyczajną sytuację – obowiązek dostarczenia skierowania w ciągu 14 dni został zawieszony. Pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w ciągu 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie później niż w dniu wizyty.

źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ